Jasná sa pripravuje na Svetový pohár, organizovať by ho chcela každé tri roky
Kým pred tromi rokmi sa v tomto stredisku súťažilo v marcovom termíne, teraz si svetová elita zmeria sily pod Chopkom už koncom januára. Prezident Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) Martin Paško tvrdí, že je to posun k lepšiemu:
"Nie je náhoda, že sa nám podarilo vybaviť januárový termín. V januári je kvalita klimatických podmienok vždy špičková. Je pravá zima. V marci je už cítiť aj jar, vtedy musí byť úsilie enormné, aby bola zjazdovka pripravená stopercentne."
Šéf zväzu dodal, že snahou bude priviesť preteky SP do Jasnej každé tri roky: "Tak nám to ekonomicky na takéto veľké podujatie, akým Svetový pohár je, vychádza."
Predseda organizačného výboru SP v Jasnej Jiří Trumpeš už v predstihu informoval o tom, že vstupenky na podujatie sa vypredali v expresne rýchlom čase. Prípravy na tento svetový pohár sa organizujú v tesnom časovom horizonte. Potvrdzuje to aj jeho vyjadrenie:
"Na organizáciu podujatia sme mali len trištvrte roka, no s plným nasadením všetkých pracovníkov strediska ako aj našich partnerov sme pripravili podujatie v takom rozsahu, aký Jasná ešte nezažila. O to väčší tlak je aj na ekonomickú stránku podujatia a potrebu naplniť rozpočet."
"Menšiu časť nákladov sa nám podarilo pokryť z predaja vstupeniek, všetko ostatné je na organizátoroch a partneroch. Práve preto si vážime podporu každého sponzora, pretože bez ich pomoci by sa akcia jednoducho nemohla uskutočniť."
Najlepšie lyžiarky v Jasnej sa môžu tešiť na trofeje z dielne svetoznámej umelkyne Gordany Glass. Jej diela už pri návšteve Slovenska dostali napríklad pápež Benedikt XVI. či britská kráľovná Alžbeta II., pre ktorú vyrobila sklenenú šperkovnicu vykladanú zlatom a platinou. V Nemecku narodená umelkyňa s chorvátskymi koreňmi pracovala na príprave trofejí pre SP v Jasnej niekoľko mesiacov:
"Výber materiálu sme chceli tentoraz stotožniť aj s novým vizuálom celého podujatia. Vyberali sme preto nové materiály."
Do januára čaká umelkyňu ešte veľa práce. Ide totiž o časovo náročné procedúry. "Proces stavby, skladania, každý jeden kvietok sa musí prichystať na pozlátenie, odrezať každý lupienok, poskladať ho ručne, uložiť na sklo, vytaviť ho, zabrúsiť, gravírovať. Robíme to však preto, lebo chceme, aby každá trofej bola v inej farebnosti. Každé dielo bude originál," uviedla.
Víťazné trofeje z predchádzajúceho SP v Jasnej z roku 2021, ktoré pochádzajú rovnako z dielne spomínanej umelkyne, sú stále vystavené v hoteli Galéria Thermal v Bešeňovej. Na vernisáži pred začiatkom letnej sezóny sa vtedy zúčastnili aj lyžiarky Petra Vlhová a Martina Dubovská, ktoré spolu s kurátorkou výstavy Ľubicou Skusilovou autorke symbolicky popriali veľa inšpirácie pri tvorbe trofejí pre najlepšie lyžiarky počas nadchádzajúcich pretekov v Jasnej.
Pracuje sa aj na programe pre divákov, podľa Trumpeša aj tu čaká organizátorov ešte veľa práce. "Bude verejné žrebovanie čísiel, návštevníci sa budú môcť zabaviť aj pri hudbe. Zabezpečíme aj rozsiahle záchytné parkovacie plochy v Liptovskom Mikuláši, asi 100 autobusov bude divákov vyvážať. To sú veľmi veľké položky. Vyžaduje si to pomoc stoviek dobrovoľníkov. Treba ich ubytovať, niečo to stojí."
Prvýkrát v samostatnej histórii sa lyžiarky predstavili v Nízkych Tatrách v roku 2016, najprv v slalome. Obrovský slalom museli vtedy pre silný vietor preložiť zo soboty 5. marca na pondelok 7. marca a triumfovala v ňom Rakúšanka Eva-Maria Bremová.
Deň predtým v slalome zvíťazila Mikaela Shiffrinová, tretia skončila Veronika Velez-Zuzulová, Vlhová bola na deviatom mieste. V roku 2021 vyhrala slalom opäť Shiffrinová pred Vlhovou, Slovenka však triumfovala v obrovskom slalome.