Forsterovej výkon sezóny v semifinále, celkovo skončila ôsma. Volko v Ríme finále nedosiahol

Forsterová sa predstavila v Ríme vo finále v behu na 100 cez prekážky.
Forsterová sa predstavila v Ríme vo finále v behu na 100 cez prekážky.Profimedia
Slovenská šprintérka Viktória Forsterová (22) postúpila do finále na 100 m prek. na atletických ME v Ríme. V semifinále si zabehla výkon sezóny 12,83 s a medzi najlepšiu osmičku prekĺzla z poslednej pozície. Ján Volko (27) sa neprebojoval do finále na 100 m na atletických ME v Ríme. Obhajca štvrtej priečky obsadil v druhom semifinále 6. miesto výkonom 10,43. Nezopakoval tak čas z rozbehu 10,35. Forsterová nakoniec obsadila 8. miesto vo finále pretekov na 100 m prek., keď zabehla čas 13,25 s. Zvíťazila Francúzka Cyréna Sambová-Mayelová (23) v novom rekorde šampionátu a svetovom výkone roka 12,31 s.

Forsterová v semifinále zlepšila výkon sezóny na 12,83 a medzi najlepšiu osmičku prekĺzla o jedinú stotinu sekundy z posledného ôsmeho miesta. Vo finále už svoj výkon nedokázala zopakovať. Mala dobrý štart a v polovici trate sa pohybovala na 6. pozícii, no na šiestej prekážke zakopla o prekážku, čo ju spomalilo.

"Vo finále sa treba snažiť ísť čo najrýchlejšie. Ja som sa snažila, bohužiaľ nechala som tam tu odrazovú nohu a zobrala som prekážku so sebou. Iba tesne som tu ďalšiu nezobrala tvárou a zvládla som to dobehnúť. Bolo to moje prvé finále na významnom fóre, som šťastná. Verím, že to nie je moje posledné finále," tešila sa Forsterová pre RTVS

Volkovi v konečnom hodnotení patrila 17. priečka, postup do finálovej osmičky bol napokon na úrovni 10,21. "Som spokojný, že som sa dostal do semifinále. To, čo som tam predviedol, je odrazom celej sezóny. Niektoré veci nás jednoducho stopli a nedokázal som sa pripraviť lepšie. Dal som do toho všetko a vyšlo to na takýto výkon," zhodnotil svoje vystúpenie pre atletika.sk Volko, ktorý sa už v nedeľu na Olympijskom štadióne predstaví opäť, rozbehy na 200 m ho čakajú od 11.50.

Karlström získal zlato v chôdzi na 20 km, Černý na 13. mieste

Švédsky chodec Perseus Karlström získal zlato na trati 20 km na atletických ME v Ríme v čase 1:19:13 h. Obaja Slováci sa umiestnili v druhej desiatke, Dominik Černý na 13. mieste výkonom 1:22:56, Miroslav Úradník dokráčal 19. za 1:24:04. Tridsaťštyriročný Švéd sa dočkal vytúženého titulu, doteraz mal v zbierke päť cenných kovov z vrcholných podujatí, no žiaden najcennejší.

Slováci nastúpili na preteky s rovnakým prístupom, ako Slovenky v rovnakej disciplíne o deň skôr. Začali opatrne a tempo stupňovali. Černý si sily rozložil výborne, v závere dokonca priamo na šachovnici predstihol Španiela Diega Garcíu Carreru. Zaznamenal tak o jednu priečku lepšie umiestnenie ako pred dvoma rokmi v Mníchove. Úradník sa taktiež pohyboval väčšinu pretekov na hranici druhej a tretej desiatky, aby sa napokon dostal na 19. priečku a zapísal si taktiež kvalitné body do rebríčka Svetovej atletiky.

Chôdza - 20 km: 1. Perseus Karlström (Švéd.) 1:19:13 h, 2. Paul McGrath (Šp.) 1:19:31, 3. Francesco Fortunato (Tal.) 1:19:54, 4. Gabriel Bordier (Fr.) 1:20:45, 5. Veli-Matti Partanen (Fín.) 1:20:52, 6. Riccardo Orsoni (Tal.) 1:21:08,... 13. Dominik ČERNÝ 1:22:56, 19. Miroslav ÚRADNÍK (obaja SR) 1:24:04