Volko v Ríme s výkonom roka do semifinále, Czaková dvadsiata

Volko v rozbehoch na 100 metrov zabehol výkon roka a sobotné semifinále.
Volko v rozbehoch na 100 metrov zabehol výkon roka a sobotné semifinále.TASR
Ján Volko (27) bude bežať semifinále stovky na atletických ME v Ríme. Chodkyňa Mária Katerinka Czaková (35) obsadila na atletických ME v Ríme na trati 20 km 20. miesto výkonom 1:34:32 h. Slovenská reprezentantka Stanislava Škvarková (28) nepostúpila do semifinále 100 m prekážky na atletických ME v Ríme. V druhom rozbehu dobehla na 5. mieste a čas 13,44 v protivetre 1,3 m/s jej k postupu nestačil.

Vôbec prvýkrát v histórii na európskom šampionáte o postupe do ďalšieho kola v behoch rozhodli výlučne časy a nie umiestnenie. Škvarková nastúpila v druhom z troch rozbehov a ten sa ako jediný išiel za silného protivetra.

Medzi 11 najlepších do semifinále z neho postúpila iba víťazná Slovinka Nika Glojnaričová časom 13,21. Postupový čas mal hodnotu 13,23.

V disciplíne štartuje aj druhá slovenská reprezentantka Viktória Forsterová, no tá sa vyhla rozbehom a nasadili ju priamo do semifinále, ktoré je na programe v sobotu večer po 20:12.

18:35 - chôdza na 20 km /H. BURZALOVÁ, M. K. CZAKOVÁ, E. HAČUNDOVÁ/

Slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková obsadila na atletických ME v Ríme na trati 20 km 20. miesto výkonom 1:34:32 h. V úvodnej disciplíne šampionátu skončila hneď za ňou Hana Burzalová za 1:34:43, tretia zo Sloveniek Ema Hačundová prišla do cieľa na 27. mieste v čase 1:39:18. Zisk titulu majsterky Európy si na domácej pôde nenechala vziať úradujúca olympijská šampiónka Antonella Palmisanová, ktorá zvíťazila v čase 1:28:08 h.

Slovenky nastúpili na preteky s taktikou ísť si svoje tempo a už od úvodného kilometra sa nesnažili držať vo vedúcej skupine. Czaková sa na úrovni 20. miesta pohybovala neustále, na tejto pozícii prešla medzičasom na piatom i pätnástom kilometri. Burzalová dobre finišovala, na 5 km bola na 30. mieste, na 15 km ešte na 23., aby si na záverečných 5 km vylepšila pozíciu o dve priečky.

21:10 - rozbehy 100 m mužov /J. VOLKO/

Obhajca štvrtej priečky si v rozbehu zlepšil sezónne maximum na 10,35 s a dostal sa medzi štrnástku postupujúcich. Volko nastúpil v druhom z troch rozbehov a obsadil 5. miesto. Najrýchlejší čas v jeho behu mal Poliak Oliwer Wdowik - 10,26. Celkovo však obsadil Slovák 12. miesto a predstaví sa v semifinále, ktoré je na programe v sobotu o 21.10.