Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Černý s Burzalovou v olympijskej novinke s národným rekordom 18., zlato pre Španielov

Aktualizované
Burzalová dotiahla štafetu do cieľa na 18. mieste.
Burzalová dotiahla štafetu do cieľa na 18. mieste.TASR
Slovenskí chodci Dominik Černý (26) a Hana Burzalová (23) obsadili v miešanej štafete na OH v Paríži 18. miesto v slovenskom rekorde 3:03:54 h. Zlato získali Španieli pred Ekvádorčanmi a Austrálčanmi.

Španielska dvojica Álvaro Martín, María Pérezová prišla do cieľa s bezpečným náskokom 51 sekúnd pred súpermi v čase 2:50:31. Obaja Španieli pridali do zbierky druhú medailu z hier, Martin bol na 20 km bronzový, Perezová strieborná. 

Druhí Ekvádorčania s olympijským šampiónom z Paríža Brianom Pintadom a Glendou Morejónovou si zápísali výkon 2:51:22. Austrálčanka Jemima Montagová ako súčasť bronzového dua s Rhydianom Cowley získala taktiež druhý cenný kov po bronze z dvadsiatky.

Slováci prekonali doterajšie národné maximum, ktoré malo z aprílovej olympijskej kvalifikácie hodnotu 3:05:38. V úplnom závere dokázala Burzalová dobre finišovať a predstihla o dve sekundy Kolumbijčanku Lauru Mojicovú.

Výsledky zmiešanej štafety.
Výsledky zmiešanej štafety.Flashscore

Nová olympijská disciplína pozostáva zo štyroch úsekov, najprv sa vydali na trať muži a absolvovali 11,4 km. Vystriedali ich ženy, ktoré prešli 10 km. Obe dvojice si trať ešte raz zopakovali a dokopy tak absolvovali maratónsku dĺžku 42 195 metrov. Na štarte bolo 25 dvojíc.

Slováci nastúpili s plánom ísť si vlastné tempo, po 5 km zaostával Černý na čelo viac ako minútu. Prvou odovzdávkou prešiel ako prvý na čele sedemčlennej skupiny Nemec Christopher Linke za 43:32 min, Slovákom patrilo 24. miesto za 46:09. Po polovici pretekov sa udržala na čele štvorica, ako prvá prešla druhou odovzdávkou Austrálčanka Jemima Montagová za 1:26:22 h. Burzalová absolvovala prvý úsek za 46:35 a v celkovom čase 1:32:44 odovzdala na 22. mieste.

"Bolo to dramatické do úplného konca a to hlavne preto, že taktika išla trocha bokom. Preteky sa neskutočne napálili, hlavne v prvom úseku. Mal som pocit, akoby si tí pretekári neuvedomovali, že nás čaká ešte ďalšia desiatka. Celkovo som však spokojný, že sme vylepšili slovenský rekord a rankingové postavenie," povedal po pretekoch Černý.

V úvode tretej časti sa hneď odpútali od súperov Španiel a Ekvádorčan a vypracovali si viac ako minútový náskok, Martín poslal tímovú kolegyňu na záverečný úsek v čase 2:04:40. Slováci sa pomaly prepracovávali dopredu, Černému na tretej odovzdávke patrila 21. priečka v čase 2:14:17, druhý úsek zvládol za 41:33.

Španielom hrala do kariet aj priazeň rozhodcov, pred záverečným úsekom nemali na konte jediný terčík. Ekvádorčania mali dve varovania a začali sa sústrediť na boj o striebro. Burzalová absolvovala záverečný úsek za 49:37, ako 16. najrýchlejšia.

"Hodnotím to veľmi dobre. Napravila som si chuť po individuálnej dvadsiatke, lebo tam som nebola až taká spokojná. Obaja sme začali trošku rýchlejšie, ako sme sa dohodli, ako sme mali taktiku. Cez prestávku mi napadlo, či to uvládzem, lebo nohy môžu začať tuhnúť a môžu prísť aj tráviace problémy. Dopadlo to však super, dokázala som držať celkom slušné tempo a na konci aj zrýchliť. V záverečných 200 metroch som ešte predbehla jednu pretekárku," zhodnotila Burzalová.