Rezolútne nie. Dallas triumfom takmer o 40 bodov odmietol majstrovské oslavy Bostonu

Irving a Dallas nedopustili štvrtú finálovú prehru v rade.
Irving a Dallas nedopustili štvrtú finálovú prehru v rade.AFP
Basketbalisti Dallasu Mavericks razantným spôsobom odmietli štart majstrovských osláv Bostonu Celtics. Vo štvrtom stretnutí finálovej série NBA doma zvíťazili a získali prvý bod. Piaty duel sa bude hrať v noci na utorok o 2:30 SEČ v Bostone.

Dallas - Boston 122:84

/stav série: 1:3/

Mavericks nastúpili na zápas so silnou motiváciou nestať sa 10. tímom histórie, ktorý prehrá finále najrýchlejším možným spôsobom. Celtics túžili získať rekordný 18. titul, no napokon museli akceptovať najvyššiu finálovú prehru vo svojej bohatej histórii.

Doteraz najväčší nezdar v bojoch o titul zažil Boston v roku 1984 proti Los Angeles Lakers (104:137). Išlo zároveň o tretiu najvyššiu prehru v histórii finálových súbojov, väčší rozdiel bol iba v zápasoch Chicago - Utah v roku 1998 (96:54) a Boston - Lakers v roku 2008 (131:92).

Dallas viedol po prvej štvrtine o 13 bodov 34:21, aby už v úvode druhej 12-minútovky prekročil hranicu 20-bodového náskoku. Polčas vyhrali domáci o 26 (61:35) a aj po zmene strán pokračovali v nápore. Rýchlo sa dostali cez hranicu 30 bodov (70:40) a tréner Bostonu Joe Mazzulla hodil uterák do ringu už tri minúty pred koncom tretej štvrtiny, keď stiahol z palubovky všetky opory.

Najlepším strelcom víťazov bol Luka Dončič, ktorý dal 25 zo svojich 29 bodov v prvom polčase, Kyrie Irving pridal 21. V drese Bostonu bol strelecky najproduktívnejší 15-bodový Jayson Tatum.