Tyson vstupom do ringu riskuje život. Mohol by zomrieť, varuje lekár
Desiatky duelov v ringu sa na zdravotnom stave každého bojovníka po zavesení rukavíc na klinec chtiac-nechtiac odzrkadlia. Varovný prst pred potenciálnym nebezpečenstvom zdvíha uznávaný zámorský odborník Stephen Hughes. "Boxer sa môže po knokaute jednoducho zotaviť, avšak v niektorých prípadoch sú následky zničujúce. Hrozí vznik subdulárneho hematómu. Tento stav spôsobuje roztrhnutie premostenia žíl medzi mozgom a krvnými cievami v mozgových obaloch," vysvetľuje na úvod v rozhovore pre The Conversation.
"Krvácanie z týchto roztrhnutých žíl pramení v hromadenie krvi, ktorá tlačí na mozog, čoho výsledkom je zmätenosť, strata vedomia, neurologické postihnutie, v niektorých prípadoch dokonca smrť," vymenúva možné dôsledky, pričom neváha uviesť konkrétny príklad - jeden z jeho pacientov sa po zápase musel zmieriť s trvalými následkami v podobe nielen telesného postihnutia, straty kognitívnych funkcií, ale rovnako silných depresií.
Ide o nástrahy, ktoré so sebou tento kontaktný šport jednoducho prináša za každých okolností. Iron Mike však vstúpi medzi šestnásť lán vo veku 58 rokov. Už to je samo o sebe riskantné. Ďalšie negatívne body prináša nezdravá minulosť Američana. "U starších ľudí má mozog tendenciu strácať objem. To predlžuje premostenie žíl a zvyšuje ich náchylnosť na prasknutie. Je známe, že alkoholizmus urýchľuje zmenšovanie mozgu. Tyson to má ako rizikový faktor z minulosti," netají konzultant urgentnej medicíny z nemocnice Broomfield Hospital.
Kontroverzia prináša peniaze. Jake Paul pokračuje proti Tysonovi v stratégii svojho brata
V tomto bode sa to ani zďaleka nekončí. Telo rodáka z New Yorku už reaguje na mnohé aspekty diametrálne odlišne, ako to bolo v časoch, keď si užíval pobyt na výslní. "V strednom veku sa zvyšuje pravdepodobnosť srdcových príhod ako arytmia, angína pectoris a infarkt myokardu. Udržiavanie kondície chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami a cvičebný režim mu veľmi prospeje. Lenže pokušenie prehnať to v posilňovni tam stále je," upozorňuje lektor medicíny z Anglia Ruskin University v Chelmsforde.
Práve pretrvávajúca výborná kondícia, rýchlosť či výbušnosť sú vecami, za ktoré si boxerský veterán stále zaslúži obdiv. Problémom je však opäť raz minulosť spojená s omamnými látkami. "Extrémne cvičenie môže viesť k srdcovej fibróze, čo môže časom vyústiť do srdcového zlyhania alebo niekedy náhlej smrti. Zúžené srdcové tepny sú bežné aj u zdanlivo zdravých ľudí. Tak ako pravidelné cvičenie toto riziko znižuje, návyk na kokaín ho výrazne zvyšuje. Je známe, že Tyson v minulosti túto drogu užíval," pripomína na záver Stephen Hughes.
Mike Tyson si mal pôvodne sily s o tridsať rokov mladším protivníkom zmerať už 20. júla. Z dôvodu zapáleného vredu bol napokon nútený konfrontáciu odložiť. Patálie ho postihli na konci mája pred leteckým presunom z Miami do Los Angeles. Krátko pred odletom spôsobil na palube poriadny rozruch. Aj tento moment prispel k tomu, že mnohí začali pochybovať o rozhodnutí legendy podstúpiť výzvu proti konkurentovi zo sféry celebrít.