Delové podanie Perricarda naháňa strach. Druhý servis má rýchlejší než súperi ten prvý
V mužskom tenise je delové podanie obrovskou zbraňou a pomocou. Samozrejme, nie je to len o rýchlosti, ale aj o umiestnení. Lenže keď máte na druhej strane kurtu niekoho ako Mpetshi Perricard, ktorý v Bazileji strieľal svoje prvé podanie s priemernou rýchlosťou 225 kilometrov za hodinu a druhé približne 208 km/h, máte problém, kamkoľvek to trafí.
V bazilejskom finále sa stretol so Sheltonom a práve Američan nám poslúži na porovnanie. Rovnako on má totiž na podaní obrovskú silu. Napriek tomu za svojím rovesníkom v predchádzajúcom týždni výrazne zaostával a v priemere triafal prvý aj druhý servis o 32 km/h pomalší.
Aby toho nebolo málo, podľa komentátora Roba Koeniga za posledných 12 mesiacov Mpetshi Perricard posielal druhé podanie priemernou rýchlosťou 198 km/h, čo je rovnako rýchle ako Sheltonovo prvé podanie za totožné obdobie. Len o niečo lepší ako Američan je Hurkacz, ktorý má jedno z najlepších podaní v rámci tour.
Rekord v najrýchlejšom podaní drží Sam Groth. Austrálčan v roku 2012 na challengeri v Pusane vypálil úder s rýchlosťou 263,4 km/h, čím porazil aj bombardérov Johna Isnera a Iva Karloviča. Mpetshi Perricard je v tejto tabuľke momentálne deviaty s rýchlosťou 244,6 km/h.
Čo sa týka druhého servisu, Francúz sa delí o prvé miesto s Milošom Raoničom a jeho 235 km/h. Takéto rýchle druhé podanie zaznamenal tento rok na tráve v Stuttgarte. Rekord mohol prekonať vo finále v Bazileji, ale jeho druhé podanie s rýchlosťou 238 km/h sa otrelo o pásku.
Mpetshi Perricard prerazil na najvyšší okruh na konci antukovej jari, keď senzačne kraľoval na antuke v rodnom Lyone. Dovtedy bol relatívne neznámym hráčom. Znovu na seba upozornil skalpom Sebastiana Kordu na Wimbledone a opäť zažiaril aj v predchádzajúcom týždni v Bazileji.
Do švajčiarskeho mesta dorazil po niekoľkých nepodarených týždňoch, avšak aj vďaka delovému servisu si halovú päťstovku podmanil. Odohral 60 gemov na podaní a dohromady čelil len trom brejkbalom. Všetky tri šance ponúkol Shapovalovovi vo štvrťfinále a s každou si poradil. V piatich zápasoch zaregistroval dokopy 109 es, čo je viac ako 20 nechytateľných podaní na jedno stretnutie.
Po famóznom predstavení v Bazileji sa dostal na prvé miesto v hodnotení servisu za posledných 52 týždňov, a to s indexom 300,1 bodu. V priemere na jeden duel triafa skoro 19 es, navyše uhájil 88,7% gemov pri vlastnom podaní. Vylepšiť by rozhodne mohol počet dvojchýb, v priemere ich na jedno stretnutie spácha zhruba päť.
S takými číslami na servise by mohol raz atakovať rekord v počte es. Ten drží spomínaný Isner, ktorý zaznamenal v 772 zápasoch celkom 14 470 nechytateľných podaní.
Ako veľkou zbraňou je pre Mpetshiho Perricarda servis, ukazuje poradie na returne. Tam nájdeme aktuálne 31. hráča sveta, ktorý do sezóny vstupoval z 205. miesta, až na 83. pozícii. Oveľa vyššie je vo zvládaní kritických momentov (šiesta priečka), čo zahŕňa odvracanie aj využívanie brejkbalov a percentuálnu úspešnosť vyhraných tajbrejkov a rozhodujúcich setov.