Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Derby Week: Duel o Hamburg medzi HSV a St. Pauli - stret rôznych názorov nielen na futbal

Miroslav Šifta
HSV vyhralo posledné derby po prestrelke 4:3.
HSV vyhralo posledné derby po prestrelke 4:3.Profimedia
Na jednej strane stojí jeden z historicky najúspešnejších pojmov nemeckého futbalu, korunovaný trofejami z domácej i európskej scény. Na druhej strane je tu klub, ktorý nikdy nič nevyhral a pravdepodobne ani nevyhrá a vlastne si užíva nálepku večného outsidera. Hamburský HSV a St. Pauli pôsobili väčšinu histórie v rôznych úrovniach ligového systému, ale posledných päť rokov sa stretávajú na druholigovej scéne. Ich derby je však skôr než futbalovým súbojom o mesto súbojom odlišných ideológií a spoločenských hodnôt.

Hamburger Sport-Verein, ako znie oficiálny názov väčšieho z rivalov, šesťkrát oslavoval titul nemeckého majstra (hoci naposledy v roku 1983), získal niekoľko ďalších domácich trofejí a päťkrát stál vo finále európskeho pohára. Pritom sa mu ho podarilo vyhrať dvakrát - v roku 1977 bývalý Pohár víťazov pohárov a o šesť rokov neskôr najprestížnejší Pohár majstrov európskych krajín (PMEK, od sezóny 1992/93 známy ako Liga majstrov).

Naopak, FC St. Pauli, klub z rovnomennej štvrte v centre Hamburgu, bol počas celej svojej histórie viac-menej menším klubom v meste. Vo vitríne má nula trofejí. Z čisto futbalového hľadiska však hráčov ani fanúšikov St. Pauli netrápi ich druhoradé postavenie v rámci Hamburgu.

Na prelome 70. a 80. rokov, keď HSV patril medzi najlepšie tímy v Európe, sa St. Pauli pohybovalo medzi 2. a 3. ligou. Pamätníci opisujú vtedajšie vzťahy medzi oboma klubmi ako neutrálne, dokonca priateľské. HSV a St. Pauli si v tom čase určite futbalovo nekonkurovali, napriek tomu sa nálada medzi oboma tábormi začala rýchlo meniť a prechádzať do nevraživosti.

Poloha oboch klubov na mape Hamburgu.
Poloha oboch klubov na mape Hamburgu.P3K / Google Maps

"Nefutbalové" derby

Hlavný dôvod napätých vzťahov medzi oboma rivalmi, resp. najmä medzi ich fanúšikovskými skupinami, spočíva v premene celej spoločnosti v 70. a 80. rokoch 20. storočia. V tom čase sa v Nemecku začali vehementne šíriť fašistické názory, ktoré sa prejavovali xenofóbnym správaním neonacistov voči rôznym skupinám obyvateľstva, početnými protestmi z jednej či druhej strany týchto sociálnych konfliktov a nezriedka aj násilím.

Bohužiaľ, tieto nálady prenikli aj do futbalu. Väčšina futbalových štadiónov v Nemecku sa stala baštou pravicového extrémizmu. Neonacisti sa vyskytovali najmä medzi členmi fanúšikovských skupín ultras. Hamburg SV nebol v tomto smere výnimkou, keďže ide o silný klub, ktorý priťahuje veľké množstvo priaznivcov.

Na druhej strane sa začali profilovať fanúšikovia St. Pauli s úplne opačnými názormi a hodnotami. Už v 70. rokoch 20. storočia si klub obľúbili pankáči a anarchisti. O tom, že bol (a stále je) centrom voľnomyšlienkárstva, svedčí aj samotná štvrť Sankt Pauli, ktorá je známa svojou ulicou Reeperbahn. Táto oblasť je známym centrom nočného života, kde v priebehu 20. storočia vzniklo množstvo klubov, alternatívnych reštaurácií a sexshopov, vďaka čomu si ulica vyslúžila názov "die sündige Meile" (hriešna míľa). V niektorých častiach Reeperbahn je dokonca povolená prostitúcia.

Podobne ako celá štvrť, aj futbalový klub St. Pauli sa stal bohémskym útočiskom pre alternatívne zmýšľajúcich ľudí. Ako protipól k masovému šíreniu neonacizmu priťahoval FC St. Pauli najmä ľavicových priaznivcov. Obraz klubu od tohto obdobia dokresľuje aj čierna pirátska vlajka s lebkou a skríženými kosťami, ktorú na štadión priniesol fanúšik.

Pirátska symbolika, vrátane prezývky Freibeuter (piráti alebo korzári), sa rýchlo ujala u klubu a jeho priaznivcov. Popri rebelantstve vyjadruje aj pozíciu St. Pauli v pozícii smoliara v opozícii voči bohatým a mocným, ako aj mainstreamu. Vo všetkých týchto prípadoch by sa dalo povedať, že minimálne v samotnom Hamburgu stojí v opozícii voči tímu a fanúšikom veľkého HSV.

Svojrázny klub so zásadami

Hodnoty, ktoré sa stali symbolom fanúšikovskej základne FC St. Pauli, vyznáva aj vedenie klubu. Celá organizácia začala aktívne bojovať proti tomu, aby sa na ich štadióne Millerntor niekedy objavilo nenávistné a rasistické správanie divákov. Zákazy takéhoto správania dokonca zahrnula do kódexu správania na štadióne a v súčasnosti má zoznam základných zásad, ktoré musia dodržiavať všetci od hráčov až po fanúšikov.

Táto "biblia" predstavuje celý rad spoločenských hodnôt, ktoré ďaleko presahujú rámec športu. Medzi témy, ktorým sa organizácia FC St. Pauli venuje, patria spoločenská zodpovednosť, ekológia, udržateľnosť životného prostredia, charita a ďalšie. Medzi konkrétne príklady takýchto aktivít patria projekty na pomoc sociálne vylúčeným skupinám, zbierka medzi fanúšikmi na čističky vody v rozvojových krajinách Afriky a rôzne protifašistické iniciatívy, ako napríklad turnaj fanklubov futbalových tímov s podobnými názormi a hodnotami v celej Európe.

Jedným z undergroundových a svojráznych projektov klubu je organizovanie turnaja pre krajiny, ktoré nie sú členmi svetovej futbalovej organizácie FIFA. Takzvaného FIFI Wild Cupu, ktorý St. Pauli hostilo v roku 2006, sa zúčastnili tímy z Tibetu, Grónska, Zanzibaru, Severného Cypru, Gibraltáru a domáci tím vyvesil pirátsku vlajku pod názvom Republik St. Pauli. V súlade s rebelantskou povesťou klubu bol turnaj zaujímavý aj tým, že tímy pred zápasom na hraciu plochu namiesto detí sprevádzali striptérky z nočných klubov z neďalekého Reeperbahne.

Vďaka svojim zásadám je FC St. Pauli klubom, ktorý ide proti prúdu, ctí si hodnoty ako udržateľnosť a zároveň bojuje proti diskriminácii, rasizmu a mnohým iným formám nenávisti v spoločnosti. Vďaka tomu sa stal kultom s celosvetovou reputáciou.

2018 - Vyhynutie "dinosaurov"

Keď bola v roku 1963 založená Bundesliga, platilo pravidlo, že každé mesto môže reprezentovať len jeden klub. Toto privilégium v Hamburgu získali futbalisti HSV. V dôsledku toho sa so svojimi susedmi zo St. Pauli nestretávali príliš často a pravidelne.

Vo viac ako 100-ročnej histórii hamburského derby sa tieto dva tímy stretli len 109-krát. V najvyššej súťaži iba 16-krát. Celková bilancia hovorí jasne v prospech tímu z Volksparkstadionu pre viac ako 50-tisíc divákov: HSV vyhralo 69 derby, St. Pauli 24.

Modro-čierni boli dlho jediným tímom, ktorý od vzniku Bundesligy nikdy neopustil elitu. Výsledkom bola prezývka klubu "Dinosauri". Na štadióne HSV visela legendárna časomiera, ktorá merala čas strávený v najvyššej súťaži. V roku 2018 však dotikala a z oboch hamburských klubov sa zrazu stali súperi o poschodie nižšie.

Od sezóny 2018/19 sa HSV márne snaží o návrat. Hoci ani pri jednom z piatich druholigových pokusov neboli úplne ďaleko, cestu im často kríži St. Pauli, ktoré je v posledných rokoch výsledkovo na vzostupe. Hamburské derby sa razom stalo aj čisto športovou rivalitou. Výsledky posledných stretnutí sú toho dôkazom.

Sledujte 110. derby medzi St. Pauli a HSV, ktoré sa uskutoční v skvelej a autentickej atmosfére štadióna Millerntor, na Flashscore. Zápas sa bude hrať v piatok 1. decembra o 18:30.

Ďalšie derby týždňa

Piatok 1. decembra

Severné Írsko - NIFL Premiership

Glentoran - Linfield

Big Two (Derby Veľkej dvojky)

Linfield má na konte 56 majstrovských titulov, Glentoran bol majstrom 23-krát. Ide o najsilnejšie a najúspešnejšie severoírske kluby. Medzi tzv. Veľkou dvojkou sa odohralo 644 duelov! Naposledy v novembri v osemfinále Ligového pohára zvíťazil Linfield 2:1.

Nedeľa 3. decembra

Holandsko - Eredivisie

Feyenoord - PSV Eindhoven

De Kraker ("Chrumkavý" zápas)

V holandskej Eredivisie sa stretnú prvé dva tímy tabuľky. Tradičný holandský futbalový súboj medzi Feyenoordom Rotterdam a PSV Eindhoven sa nazýva De Kraker, čo by sa dalo voľne preložiť ako "chrumkavý" zápas. V prvom stretnutí sezóny, keď sa tieto dva tímy stretli o Superpohár, zvíťazil PSV 1:0.

Slovinsko - Prva liga

Maribor - Olimpija Ľubľana

Večni derby (Večné derby)

Rivalita medzi tradičnými slovinskými rivalmi ožila v roku 2009, keď sa Olimpiji podarilo po rokoch existenčných problémov prebojovať späť do ligy. Odvtedy dokonca trikrát získala titul a je úradujúcim majstrom z minulej sezóny. Maribor je so 16 titulmi najúspešnejším slovinským klubom.

Pondelok 4. decembra

Dánsko - Superligaen

Midtjylland - Viborg

Slaget om Midtjylland (Bitka o Midtjylland)

Rivalita medzi dánskymi klubmi Viborg FF a FC Midtjylland vznikla len nedávno - po vzniku druhého menovaného v roku 1999. Ten sídli v meste Herning, ktoré je od Viborgu vzdialené 45 kilometrov. Obe mestá ležia v regióne Stredné Jutsko (dánsky Midtjylland). Prvé derby sezóny sa skončilo výsledkom 2:2.