Koniec futbalu vo Wolfsburgu? Majiteľ klubu hlási finančnú krízu
Na intranete Volkswagenu sa údajne vyskytli otázky, prečo si spoločnosť za súčasnej situácie stále môže dovoliť "drahú hračku" v podobe futbalového klubu. Dres Wolfsburgu oblieka aj slovenský reprezentačný stopér Denis Vavro, ktorý je v tíme na hosťovaní z FC Kodaň.
V pondelok predsedníčka zamestnaneckej rady vo Volkswagene Daniela Cavallová informovala o plánoch vedenia zatvoriť najmenej tri z desiatich závodov v Nemecku, zrušiť desaťtisíce pracovných miest a plošne znížiť mzdy upravené kolektívnou zmluvou o 10 percent. Samotná spoločnosť tieto informácie zatiaľ nepotvrdila. Podľa médií je však isté, že vo VW bude nasledovať hromadné prepúšťanie.
Vedenie VfL v reakcii uviedlo, že klub smeruje svoje denné aktivity k tomu, aby prispelo k hlavnému úspornému programu VW. "Ako dcérska spoločnosť Volkswagenu bolo vždy naším cieľom využívať zdroje, ktoré máme k dispozícii, efektívne a nákladovo efektívne," uvádza sa vo vyhlásení klubu, ktoré sprostredkovala agentúra DPA.
Vzťah medzi Wolfsburgom a Volkswagenom je založený na dvoch dohodách. Prvou je zmluva o kontrole a prevode zisku, ktorá stanovuje, že klub musí previesť všetky svoje zisky na materskú spoločnosť v prípade, že predá hráča. Tak sa stalo napríklad v roku 2015, keď VfL zrealizoval prestup belgického stredopoliara Kevina De Bruyneho do Manchestru City za 75 miliónov eur.
Strany sa však takisto dohodli, že VW kompenzuje Wolfsburgu všetky straty. Bolo tomu tak aj počas pandémie koronavírusu alebo po mimoriadne neúspešných rokoch. Finančná podpora od Volkswagenu prichádza aj v iných formách, napríklad prostredníctvom reklamy na dresoch alebo práv na názov štadióna. Pred touto sezónou dosiahli príspevky v tejto oblasti takmer 80 miliónov eur.
Budúcnosť vzťahu medzi Wolfsburgom a VW je vzhľadom na finančnú krízu neistá, no VfL už zmenil svoju stratégiu. Prijal určité nástroje, ako napríklad podpisy primárne mladších hráčov, ktorých má v pláne postupne vychovať a neskôr predať za vyššiu cenu.