Tajomstvo projektu Leverkusen. Šéftréner klubu rozpráva o zrode cesty i risku s Alonsom
Zverenci Xabiho Alonsa suverénne vedú Bundesligu s pomerne pohodlným náskokom pred dlhoročným hegemónom Bayernom Mníchov. Tím aj vďaka gólom českého útočníka Patrika Schicka naďalej úspešne brázdi Európskou ligou. Ak však hľadáte bujaré nadšenie, ste na zlej adrese. "Užívame si tieto chvíle, ale zatiaľ nič neoslavujeme," hovorí Bordinggaard, ktorý veľmi dobre študoval klubovú kroniku.
Uplynulo už 30 rokov od zisku poslednej z dvoch trofejí, z ktorých vo vitrínach musí často stierať prach. Triumf v Pohári UEFA 1988 a dobytie domáceho DFB Pokalu v roku 1993 si už pamätá málokto. Naopak v trpkých spomienkach fanúšikov sa objavuje hlavne sezóna 2001/02, keď hneď v troch súťažiach zostal celok tesne pod vrcholom.
"Z úcty k našim priaznivcom a tejto histórii zostávame v pokoji, ale, samozrejme, užívame si skvelú prácu, ktorú trénerský štáb a hráči odvádzajú," dodáva dánsky šéftréner.
Keď je reč o trénerskom kolektíve, treba pripomenúť, že rozhovor vzniká v čase, keď nového manažéra hľadajú veľkokluby ako Bayern, Barcelona či Liverpool. Alonso sa počas tejto sezóny stal najhorúcejším tovarom súčasného futbalového sveta. Dokáže ho Leverkusen udržať? "Všetci v klube dúfajú, že áno. Veď tento tím aj trénerský štáb toho musia ešte veľa dokázať," hovorí Bordinggaard.
Práve on je v radoch jednou z najdôležitejších osôb, ktorá v nedávnej minulosti nastavovala preferencie pre určenie smeru a štýlu futbalu Bayeru Leverkusen. "Akonáhle definujete, akým štýlom sa chcete prezentovať, je potom jednoduchšie vybrať správneho manažéra. Boli sme presvedčení, že v Xabim Alonsovi máme toho pravého."
Múdre slová od Bielsu
Hoci to teraz vyzerá ako majstrovský ťah, Alonso nebol pre mnohých presvedčivou voľbou. Jeho jedinou skúsenosťou v úlohe manažéra pred príchodom do Leverkusenu bolo vedenie B-tímu Realu Sociedad. Síce postúpil do druhej španielskej La Ligy, následne ale neodvrátil zostup späť do tretej. Každopádne Leverkusen nakoniec neváhal, keď sa naskytla príležitosť Alonsovho angažovania.
"Marcelo Bielsa raz povedal: 'Neukazuj výsledky trénera, ukáž mi, ako pracuje'," berie si Bordinggaard do úst vetu legendárneho kouča a so šibalským úsmevom dáva najavo spokojnosť nad tým, ako dobre voľba Alonsa dopadla.
Bundesligová tabuľka ukazuje pri Leverkusene po prvých 25 kolách celkom 21 víťazstiev a žiadnu porážku. Na konte má tím 67 bodov, čo je o 30 bodov lepší výsledok ako aký mal v rovnakom čase v predchádzajúcej sezóne. Prišiel snáď čarodejník a mávol kúzelným prútikom?
"Základ toho, čo vidíme teraz, bol vytvorený pred 4-5 rokmi. Sadli sme si a vytvorili plán, ako by sme mali hrať, aby sme boli schopní konkurovať úrovni, na ktorú sme sa chceli dostať. Tou úrovňou bola prvá štvorka v Nemecku a TOP 16 v Európe," vysvetľuje Bordinggaard a dodáva: "Keď si takú domácu úlohu zadáte, ľahšie sa zameriate na to, ktorých trénerov a hráčov potrebujete. V tejto sezóne vidíme ovocie práce."
Nedávnym 21. bundesligovým víťazstvom vyrovnal Leverkusen svoj predchádzajúci klubový rekord zo neslávne slávnej sezóny 2001/02. Je to tiež rovnaký počet výhier, ktorý v minulej sezóne priniesol Bayernu Mníchov titul. Farmaceuti medzitým zvládli aj 22. vystúpenie vo Freiburgu (3:2).
"Je rozhodne neobvyklé, že sme ešte neprehrali. Za to ale treba veľmi pochváliť trénerský štáb a hráčov. Každý deň v tréningu aj v zápasoch odvádzajú mimoriadnu prácu. Nič neponechávame na náhodu. Samozrejme, je to tiež veľká zásluha skautingu."
Alonso dokáže meniť zápasy
Jedným z hráčov, ktorých Leverkusen dlhodobo monitoroval, bol Alejandro Grimaldo. Tomu sa po minulej sezóne končila zmluva v Benfice a Bayer naňho ukázal napriek tomu, že jeho čísla išli z roka na rok v portugalskej lige pozvoľna dole. Ťah sa osvedčil ako úspešný. Dvadsaťosemročný Španiel, ktorý často strieľa a pripravuje góly, odišiel do Nemecka zadarmo. Nedávno v rozhovore pre The Athletic vyhlásil, že ľutuje to, že už vo svojich dvadsiatich rokoch nestretol takého trénera, akým je Alonso.
"Úplne mu rozumiem. Keď vás vedie tréner s takým silným pochopením pre futbal a logiku hry, ako má Alonso, je to pre každého hráča požehnanie," hovorí Bordinggaard, ktorý si ešte vo svojej hráčskej kariére zahral štyrikrát aj za dánsku reprezentáciu.
"Často počujete trénerov alebo manažérov hovoriť: 'Nemám hráča na to a na to'. Dobre, je ale predsa ich práca ich to naučiť. Takže práve toto považujem za značnú časť úspechu. Stačí sa pozrieť na náš tím a na to, ako sa hráči od jeho príchodu vyvíjali,“ dodáva.
Už v čase hráčskej kariéry nevynikal Xabi Alonso rýchlosťou alebo tvrdosťou. Bola to skôr herná inteligencia, čítanie hry či zmysel pre priestor. "Má dobre a jasne definovanú futbalovú filozofiu a navyše ju dokáže každý deň počas tréningu uvádzať do praxe. Tiež sme niekoľkokrát videli, ako je schopný zmeniť veci počas zápasov, v ktorých sme mali problémy. Urobil to v prvom dueli proti Bayernu a tiež, keď sme hrali na ihrisku Lipska, ak mám vymenovať príklady. Nie som si istý, koľko manažérov má v skutočnosti také schopnosti," chváli šéfa A-tímu Dán.
Už spomínaný Grimaldo priznal, že mal ponuky na prestup do klubov z La Ligy, Premier League aj Serie A, lenže keď sa mu ozval Alonso, mal o svojom rozhodovaní jasno. To je ďalší príjemný vedľajší efekt toho, že máte baskického futbalového trénera vo svojich radoch.
"To je prvok, s ktorým túto rovnicu počítate. Keď angažujete trénera takej úrovne, ktorý je schopný presvedčiť špičkových hráčov, že tu je projekt, čo stojí za zváženie a presvedčí ich, aby sa stali jeho súčasťou, je to bonus. Nemusíte byť bývalým skvelým futbalistom, aby ste toho boli schopní. Určite vám ale takýto kredit pomôže," vie Keld Bordinggard.
Stretnutie so Simonom Rolfesom
Dánsky futbalový odborník je súčasťou Bayeru už päť rokov. Pôvodnú externú spoluprácu pred tromi rokmi premenil na stály pracovný pomer. Na začiatku bolo stretnutie so Simonom Rolfesom pri jednom zo vzdelávacích programov organizácie UEFA.
"Od prvého dňa sme si padli do oka. Keď prevzal Leverkusen, požiadal ma, či by som sa u neho občas nezastavil ako pozorovateľ. Potom prišiel Covid a od neho zaznela ponuka stať sa členom skupiny, ktorá mala za úlohu definovať, kde sa Bayer ako klub nachádza, kde by mal byť za určité obdobie a aj ako sa tam dostať."
"Práve tam vznikala stratégia, aký futbal musíme hrať, aby sme boli schopní neustále držať vysokú úroveň v Bundeslige i na medzinárodnej úrovni. Následne sme sa to snažili realizovať,“ rozpráva Bordinggaard o pozadí súčasného úspechu, ktorý zažíva klub založený v roku 1904 pracovníkmi koncernu Bayer.
"Dospeli sme k záveru, že je nutné zmeniť náš herný štýl, ktorý bol orientovaný najmä podľa fyzických schopností hráčov na taký, ktorý je viac založený na držaní lopty. Vidíte, ako veľmi v dnešných zápasoch dominujeme. Nielen fyzičkou a intenzitou, čo zrejme nestačilo. Potrebovali sme v tíme viac futbalovosti, aby som to povedal tak nejako jednoducho. To sa nám podarilo."
Za pravdu dávajú šéftrénerovi Leverkusenu výsledky poslednej sezóny. Bayer sa vraj ale líši od ostatných nielen nemeckých klubov, ktoré mali podobné alebo dokonca lepšie príležitosti na úspešnú cestu aj inak. "Myslím, že sme dokázali jasne identifikovať, aké výzvy pred nami stoja, ak chceme atakovať najvyššiu úroveň. Dokázali sme vypracovať a realizovať stratégiu a klub tomuto procesu veril, čo nikdy nie je samozrejmosť."
"Som si istý, že v rôznych kluboch leží na stoloch množstvo krásnych stratégií, ktoré sa nikdy nerealizovali, pretože futbal je taký, aký je. Dve alebo tri porážky vytvárajú obrovský tlak zvonku, ktorý má vždy vplyv na vnútornú štruktúru. Ak potom rozhodnutia vychádzajú z aktuálnej situácie a nie z dobre definovanej koncepcie, nastáva problém,“ hovorí Keld Bordinggaard.
V Leverkusene teraz stratégia funguje fantasticky a aj keď vo vnútri klubu zostáva len opatrný optimizmus, zvonku to určite vyzerá, že na konci dúhy čaká titul. Titul, ktorý by konečne nadobro odstránil prezývku "Neverkusen".