Bývalý klub Matúša Bera bije na poplach. Franke odstúpil od zmluvy, klub hľadá majiteľa
Zdalo sa, že Vitesse, ktorého farby od júla 2018 päť rokov hájil aj slovenský futbalista Matúš Bero, je na poslednú chvíľu zachránené. Nadšenie sa znásobilo, keď holandská futbalová asociácia KNVB vrátila klubu začiatkom augusta profesionálnu licenciu. Cesta k prežitiu sa však opäť vzďaľuje, potenciálny záchranca od prevzatia odstúpil a keď vedenie predložilo ročné výdavky s oneskorením, dočkalo sa od zväzu ďalšieho odpočtu bodov.
Rozčarovanie
Sklamaní fanúšikovia videli prevzatie ako žiarivé svetlo na konci tunela. "Vitesse potvrdzuje prekvapivé rozhodnutie Guusa Frankeho odstúpiť s okamžitou platnosťou od procesu prevzatia. Napriek tomu, že sme plánovali celú situáciu na konci októbra objasniť, toto rozhodnutie je bez akýchkoľvek predchádzajúcich konzultácií prekvapením," uviedol klubový web. Vyvstala tak dôležitá otázka - čo bude s Vitesse ďalej?
Musí predovšetkým zabrániť panike a dohrať sezónu, čo mu garantovali Franke aj KNVB. Prioritou je tiež odovzdať účtovné uzávierky za sezón 2022/23 a 2023/24, tie bude spracovávať firma DBO, ktorá však avizovala, že po tomto procese s klubom spoluprácu ukončí. Duel proti Oss v Eerste Divisie sa tak nebude niesť vo veľmi pozitívnej a nádejnej atmosfére, podobná je v Arnheme už na dennom poriadku.
Čo ďalej?
Budúcnosť predtým elitného člena Eredivisie nevyzerá ružovo. Franke, ktorý mal 132 rokov starý klub zachrániť, tvrdí, že mu Parry prevzatie znemožnil. Na koho sa teraz obrátiť? Ideálne na niekoho, kto je ochotný prevziať dlh v rozmedzí 25 až 30 miliónov eur. Prekvapivo o takých záujemcov údajne núdza nie je.
"V poslednej dobe sa objavilo hneď niekoľko potenciálnych kandidátov. Teraz môžeme vzhľadom na čas, ktorý nám zostáva, začať cielené rokovania, aby sme našli vhodné riešenie," uviedol riaditeľ klubu Edwin Reijntjes.
Kto by sa teda "príťaže" ujal? Špekuluje sa napríklad o Maasbertovi Schoutenovi, ktorý klub v roku 2009 kúpil a o rok neskôr ho so ziskom predal Merabovi Jordaniovi. Holandský podnikateľ sa k odkúpeniu verejne prihlásil už na začiatku roka. Čo je podstatné, o peniaze nemá núdzu. Vyhlásil, že sa chce v roku 2026 znovu zaradiť na zoznam Quote 500, čiže listinu najbohatších Holanďanov. Dlhy by tak nemali byť problémom, sám Parry však možno áno, ako naznačil Schouten v rozhovore pre médium Omroep Gelderland.
Ďalším možným kandidátom je Boudewijn Sanders, najbohatší obyvateľ Arnhemu a zapálený fanúšik. S odhadovaným majetkom vo výške 285 miliónov eur, ktoré 62-ročný Sanders zarobil z obchodu s pohonnými hmotami, by mohol byť ideálnym záujemcom, ako po finančnej, tak aj osobnej stránke. O prevzatie vraj stojí.
Spomenúť musíme aj Michaela van de Kuita, majiteľa štadióna Gelredome. Van de Kuit bol voči Frankemu veľmi kritický a vyhlásil, že Vitesse "vsadilo na chromého koňa". Z rokovania odstúpil v máji 2024, pretože si ho vedenie údajne príliš znepriatelilo.
Vitesse každopádne čaká množstvo práce, podľa Reijntjesa musí začať znova od nuly. "Vďaka záchrannej sieti od nadácie Sterkhouders Vitesse Arnhem môžeme sezónu dohrať. Máme teraz o niečo lepšiu rokovaciu pozíciu. Na rozdiel od minulých rokovaní teraz nemusíme riešiť štvormesačnú lehotu, našu ruskú minulosť alebo chýbajúcu licenciu. Takže to berme ako určitý pozitívny vývoj," vyhlásil.