Päť vecí, ktoré ukázal zápas s Anglickom: Aktívny vstup, historický zásah a takmer prepis dejín
Anglicko - Slovensko 2:1
Aktívny vstup Slovákov
V súboji s papierovým favoritom (a najmä s kolískou futbalu) nesmie žiadnemu súperovi chýbať 100-percentné odhodlanie a nasadenie. Ale taký vstup do zápasu s Angličanmi, aký predviedli zverenci trénera Calzonu, azda neočakával ani najväčší slovenský optimista. Slováci sa v úvode nerozhodli pre defenzívny blok a vyčkávanie, prezentovali sa presne naopak. Plynuli z toho útočné “pološance“ - Kucka sa v päťke nedohodol so Strelcom, o pár okamihov nebezpečný prízemný center Hancka prešiel popred gólmana Pickforda, no nenašiel adresáta, neskôr Haraslín svoj únik na gól nepremenil.
Zásah Schranza s prívlastkom "historický"
Počas celej klubovej sezóny dva ligové góly, na Eure už tri – takto znie štatistika Ivana Schranza. Útočník pražskej Slavie preukázal, že premieňanie šancí mu nie je cudzie z hocijakej pozície. Belgicko šokoval z ostrého uhla z ľavej strany, ukrajinského brankára prekonal hlavou zo strany pravej a na Pickforda vyzrel zoči-voči. Trefu k svojmu menu si pripísal po osi Vavro - Kucka- Strelec. Slovensko jeho presné zásahy potrebuje, on to dobre vie a opäť jeden doručil. Mimochodom, bratislavský rodák sa stal autorom historicky prvého slovenského gólu vo vyraďovacej fáze európskych šampionátov.
Defenzívna práca v šestnástke
Po ofenzívne aktívnom úvode museli slovenskí sokoli dokázať svoju kvalitu aj v obrannej činnosti. Najviditeľnejšia bola pri vzdušných súbojoch vo vlastnom pokutovom území, kde lopty zbierali Vavro či Škriniar a viackrát sa dôležitým brankárskym vyboxovaním pripomenul aj Martin Dúbravka – gólman chytajúci v Premier League.
Ešte podstatnejšie boli robota a koncentrácia obrany v druhej polovici stretnutia, keď si režisérsku taktovku do rúk vzali Angličania. Miestami to videla aj veľmi dobre známa "pani šťastena", ktorá Dúbravkovi a jeho kolegom viackrát pomohla. Chrbtom sa však obrátila v 95. minúte pri nožničkovom pokuse Bellinghama. Celá úvaha o kvalite defenzívnej činnosti padla do zabudnutia pri štarte predĺženia po gólovej hlavičke Kanea.
Dôležitosť rozhodcovského metra
Arbiter Halil Umut Meler svojimi verdiktmi od začiatku ukázal, aký meter nastavil pre osemfinálový stret sokolov a levov. Turek nechcel, aby mu réžia duelu prekĺzla medzi prsty a hneď začal pískať každý kontakt, ktorý by sa dal označiť ako faul. V prvej 45-minútovke rozdal päť žltých kariet, všetky však oprávnene.
Raz mu v úvodnej polovici možno mohli Slováci poďakovať, keď si spomenieme na súboj Rice - Kucka, po ktorom síce na zemi skončil hráč Slovana, no loptu trafil Angličan a lídra Slovenska v inom prípade nemusela minúť druhá žltá a červená karta. Ak si predstavíme, že namiesto defenzívneho piliera v podobe Ricea by v súboji bol hráč zo Španielska či Portugalska, ktorý by to rád prifilmoval, tak...
Ďalšie hraničné zákroky zo strany dlhoročnej opory stredu slovenského poľa prišli v druhom polčase, priaznivci stŕpli, Meler však do vrecka nesiahal. Pre prvý a zároveň jediný kartový trest v druhej polovici sa hlavný arbiter rozhodol až v 77. minúte - vinníkom bol Pekarík. Pravidlá si rozhodca vynútil kartou aj v predĺžení, keď potrestal Vavra i Gyömbéra. Summa summarum - Meler si svoju pozíciu sudcu zastal viac než obstojne.
Sekundy od prepisu dejín
MS 2010 - vypadnutie v osemfinále s Holandskom. EURO 2016 - vypadnutie v osemfinále s Nemeckom. EURO 2020 - vypadnutie už po skupinovej fáze turnaja. EURO 2024 - takmer prepis dejín slovenského futbalu a takmer postup medzi osem najlepších tímov Európy, ale...
Slovenský národ už doslova cítil vôňu štvrťfinále veľkého medzinárodného turnaja. Prišla však rana do srdca prostredníctvom efektnej trefy Bellinghama, vzápätí sa o bleskový obrat postaral anglický kapitán a z eufórie sa stal boj o zotrvanie na podujatí. Nepodarilo sa, no Calzonovmu výberu chýbali k senzácii skutočne iba sekundy.