Päť vecí, ktoré ukázal zápas s Rumunskom: Do tretice stratené vedenie i zmena na hrote
Slovensko - Rumunsko 1:1
Prvá zmena v základe
Francesco Calzona urobil prvú zmenu v základnej zostave, keď Róberta Boženíka nahradil na hrote ofenzívy David Strelec. Útočníka majstrovského Slovana bolo viac vidieť, vedel si postrážiť loptu aj chrbtom k bráne, ale nie vždy mu vyšiel prvý dotyk či prihrávka.
Jeho čas nastal po hodine hry, keď prv pálil, nanešťastie, iba do ľavej nohy rumunského brankára, a následne stál na začiatku akcie, po ktorej Haraslín zaobalil loptu tesne vedľa ľavej žrde. Bola to zaujímavá a potrebná zmena, ktorá však gól sama o sebe nepriniesla.
Zlepšené štandardky i centre (v 1. polčase)
Po druhom zápase sme spomínali, že Slováci patrili v kvalifikácii medzi najlepšie tímy z pohľadu gólov po rohoch, lenže štandardky ako také reprezentantom spod Tatier proti Belgicku a Ukrajine nevychádzali.
A hoci sa z nich nepresadili ani proti Rumunom, potešili najmä signály v prvom polčase od rohovej zástavky a zároveň štandardka zľava. Pri tej veľa nechýbalo a bol by z toho zásah do čierneho. Koniec-koncov, aspoň trefa Ondreja Dudu prišla po centri.
Aj druhý raz stratené vedenie
Trikrát slovenskí zverenci talianskeho kouča na turnaji vyhrávali, dvakrát vedenie stratili, no tentoraz ich to v konečnom zúčtovaní mrzieť nemuselo. Po záverečnom hvizde sa môžu tešiť z vyraďovacej fázy. V stredu striedali lepšie momenty s horšími, pričom sa znovu ukázalo, že sa nedokázali vyhnúť chybám. Veľká škoda pri penalte po zákroku Hancka, ale, žiaľ, pokutový kop bol odpískaný v rámci pravidiel.
Chválime ofenzívne snahy a doplnenie od krajných obrancov, len druhého dvojgólového strelca v histórii Slovenska na Eure Ondreja Dudu, ale už tradične i Stanislava Lobotku či Martina Dúbravku, ktorý predviedol niekoľko dôležitých zákrokov. Škoda Lukáša Haraslína, ktorému akoby nebolo dopriate sa zapísať do streleckej listiny.
Žolíci zmenu nepriniesli
Tréner Calzona si zobral ponaučenie a nerozbil stred poľa, ako to bolo v súboji proti Ukrajine, keď už v 60. minúte odišiel Duda. Teraz sa tak nestalo, trojlístok zostal pokope, ale zmenil sa trojzubec o líniu vyššie.
Najnebezpečnejší bol Boženík, avšak aj v treťom skupinovom meraní síl sa potvrdilo, že máme problém zmeniť zápas z lavičky. To, že sa z útočníkov/krídelníkov presadil doposiaľ iba jeden (dvojgólový Schranz), ani nemusíme hovoriť. Ofenzíva zostáva našou najväčšou slabinou.
Komu budú čeliť Slováci v osemfinále?
Už pred stretnutím bolo jasné, že Slovákom bude stačiť aj remíza. To sa aj stalo, po remíze Belgicka s Ukrajinou Slováci definitívne obsadili tretie miesto. Je tak jasné, že v osemfinále si futbalisti spod Tatier zmerajú sily buď s Anglickom, alebo Španielskom.
Všetko bude závisieť od toho, či Česi, alebo Gruzínci vyhrajú svoje večerné zápasy. Ak sa to nepodarí ani jednému z nich, Slovensko narazí na Španielsko (nedeľa 30. júna o 21:00). Ak Česko alebo Gruzínsko zvíťazí, bude súperom Slovákov Anglicko (nedeľa o 18:00). Ak Česko vyhrá o tri góly a Gruzínsko prehrá, Slovensko bude hrať proti Španielsku.
Len na doplnenie, z prvého miesta "éčka" ide ďalej prekvapivo Rumunsko, z druhého Belgicko, zatiaľ čo na turnaji končí Ukrajina.
Aktuality zo sveta futbalu a k tomu exkluzívny bonusový obsah! Buďte v obraze a sledujte najaktuálnejšie informácie o majstrovstvách Európy UEFA EURO 2024. Všetko dôležité zo sveta športu nájdete na TVNOVINY.sk.