EXKLUZÍVNE: Majiteľ Fiorentiny o pražskom finále EKL a budúcnosti talianskeho futbalu
Postúpiť do dvoch veľkých finále v jednej sezóne nie je výkon, ktorý sa podarí každý ročník. Dve prehry však vrhajú tieň na skvelé výkony tímu. Pre vášnivého prezidenta Fiorentiny bolo vyvrcholenie futbalového roka ťažko stráviteľným sústom, no na prahu svojej piatej sezóny v klube hľadí do budúcnosti s optimizmom.
"Stále som sklamaný z prehier, ale do budúcnosti hľadím s dôverou," povedal. Najväčším sklamaním zostáva pražská prehra vo finále EKL. "Po zápase s West Hamom som bol veľmi sklamaný," pokračoval Commisso. "Musíme sa z tejto skúsenosti poučiť a pracovať na tom, aby sme úspešne zvládali zápasy, v ktorých sme herne lepší. Zápas nám ukázal niektoré slabiny, ktoré sa budeme snažiť odstrániť."
"Je však dôležité pozerať sa ďalej ako na výsledky a uvedomiť si ciele, ktoré sme dosiahli v minulej sezóne. Skončili sme na ôsmom mieste v lige, zúčastnili sme sa európskych pohárov a ukázali sme, že máme talentovaný a stále sa zlepšujúci tím," zdôraznil.
Fiorentina má za sebou rozporuplnú sezónu. V prvej polovici sa mužstvu nedarilo, no v druhej polovici sa hráči zdvihli a zažili najlepší polrok, odkedy Commisso do klubu prišiel. Fialky získali v 19 ligových zápasoch rekordných 33 bodov a vyšplhali sa do hornej polovice tabuľky Serie A.
"Druhú časť ročníka považujem za mimoriadne úspešnú. Všetko, čo sa v nej stalo, mi dodalo dôveru v to, aby som predĺžil zmluvu s trénerom Vincenzom Italianom. Veľmi si vážim, že s nami chcel zostať."
Straty opôr? Žiadny problém
Na udržanie konkurencieschopnosti svojho tímu je Talian, ktorý zbohatol v Amerike, pripravený siahnuť do vrecka. V minulosti bola Fiorentina na prestupovom trhu veľmi aktívna. Spomeňme dva veľké prestupy do Juventusu, ktorý z Toskánska priviedol Dušana Vlahoviča a Federica Chiesu za 135 miliónov eur. Vedenie fialiek investovalo peniaze rozumne. Ako náhradu si vyhliadli dvojicu Arthur Cabral, Luka Jovič, ktorá stála len 15 miliónov a takmer úplne vykompenzovala produktivitu hráčov, ktorí odišli.
"Keď sa pozriem na výkony Vlahoviča a Chiesu a porovnám ich s výkonmi Cabrala a Joviča, môžeme povedať, že sme urobili dobrý obchod. Čísla neklamú. Naši hráči dokonca strelili viac gólov ako oni," uviedol spokojne Commisso.
Skúsený podnikateľ by rád investoval získané peniaze do nového štadióna, ale byrokratické obmedzenia natoľko otupili jeho ambície, že sa rozhodol nechať všetko v rukách najvyšších predstaviteľov Serie A. "O štadióne už nechcem hovoriť, počkajme si, ako rozhodnú privilegovaní," povedal a podčiarkol skutočnosť, že nové štadióny a infraštruktúra sú lákadlom pre široké vrstvy obyvateľstva.
"Modernizácia štadiónov a infraštruktúry je nevyhnutná na zabezpečenie solídnej budúcnosti talianskeho futbalu. Bez toho len ťažko zvýšime príjmy od fanúšikov," dodal.
"Dnes máme na sociálnych sieťach približne 100 miliónov fanúšikov, pričom priemer 20 najlepších európskych tímov je viac ako 400 miliónov. To sú príjmy, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť k tomu, že nebudeme schopní priviesť zaujímavých hráčov," pomenoval jeden z problémov talianskeho futbalu.
Commisso preto vyzýva, aby sa verejný a súkromný sektor vo futbale spojili, ako je to napríklad v USA, Turecku a Poľsku. Podľa 73-ročného miliardára je veľmi dôležité, aby vláda investovala do modernizácie štadiónov a podporovala konkurencieschopnosť talianskeho futbalu na medzinárodnej úrovni.
"Žiadam preto vládu, aby sa viac angažovala v tomto sektore a vytvorila priaznivé prostredie pre rozvoj nášho športu - futbal je jedným z najväčších odvetví v našej krajine. Potrebujeme partnerstvá, aby sme Seriu A posunuli vpred. Musíme spolupracovať, aby sme vytvorili priaznivý investičný kruh a zabezpečili udržateľný rast. Len tak môžeme konkurovať na medzinárodnej úrovni a ponúknuť fanúšikom to, čo si zaslúžia," uzavrel Commisso.