Derby Week: Anderlecht vs. Liège. Súboj rozdielnych spoločenstiev zložitého Belgicka
Belgicko je rozlohou malým, ale veľmi husto osídleným štátom, v ktorom sa navyše miešajú mnohé kultúry a jazyky. V krajine sú tri oficiálne jazyky – flámčina (dialekt holandčiny), valónska francúzština (od klasickej francúzštiny sa líši len veľmi málo) a nemčina. Všetky tri komunity, ktoré nimi hovoria, rozdeľujú Belgicko do troch takzvaných spoločenstiev. Najpočetnejšia (asi 59 %) je populácia v rámci flámskeho spoločenstva, 40 % pripadá do valónskeho a do malého nemeckého patrí menej ako 1 % obyvateľov.
Administratívne sa však člení Belgicko ešte trochu inak. Najvýraznejší deliaci prvok krajiny vychádza z prevládajúceho jazyka a kultúry – je ním hranica medzi Flámskom na severe a Valónskom na juhu. Malá nemecká jazyková enkláva na východe krajiny pri hranici s Nemeckom spadá administratívne pod Valónsko. Tretím veľkým samostatným regiónom je hlavné mesto Brusel, ktoré je jazykovo zmiešané, prevláda však francúzština. Všetky tri hlavné správne jednotky majú vlastnú vládu aj parlament.
Celá krajina je o to zložitejšia, že jej populáciu zďaleka netvoria len tri vyššie menované jazykové (národnostné) spoločenstvá. Z dát tamojšieho štatistického úradu z roku 2021 vyplýva, že belgického etnického pôvodu je 67,3 % populácie. Zvyšných 32,7 % má korene inde. Podľa výsledkov vyšetrovania je plných 74,5 % obyvateľov regiónu Brusel "nebelgického" pôvodu.
Početné skupiny predstavujú prisťahovalci zo severnej Afriky (najmä z Maroka a Alžírska), zo subsaharskej Afriky (najmä z Konga) a z Turecka, ale aj príslušníci ďalších európskych národov (obzvlášť Taliani, Francúzi a Portugalci). Z celkovej populácie 11,5 milióna tvoria jednu z početnejších skupín obyvateľstva "nebelgického" pôvodu marockí Belgičania (asi 350 tisíc), ktorí sú najväčšou moslimskou etnickou enklávou. Demografická, kultúrna a jazyková pestrosť sa prirodzene odráža aj v prostredí belgického futbalu.
Belgické derby? Všetci proti všetkým
Futbal je niečo, čo Belgičanov ako národ spája. Napriek tomu je aj tu otázka národnosti a jazyka krehkým ľadom. Aby sa predišlo sporom medzi Flámami a Valónmi, je v posledných rokoch nepísaným pravidlom, že belgický národný tím vedie zahraničný tréner a že oficiálnym jazykom v kabíne je angličtina. Dokonca aj futbalové kluby sú rozdelené na frankofónne a holandsky hovoriace. Ich podiel v rámci najvyššej súťaže je však veľmi nerovnomerný.
Mapa prvoligových tímov ročníka 2023/24 ukazuje, že silnejšie kádre má Flámsko. Aj tam si však kluby silno konkurujú (možno preto, že ich je vo Flámsku veľa) a panujú medzi nimi napäté vzťahy. Najväčším flámskym derby, takzvanou bitkou o Flámsko, je duel medzi Club Brugge a KAA Gent. Historicky najúspešnejšími valónskymi celkami sú Standard Liège a Royal Charleroi - ich rivalita sa stala známou ako Valónske derby. Eupen reprezentuje nemecky hovoriace obyvateľstvo.
V Belgicku sa koná aj niekoľko derby na regionálnej úrovni, napríklad limburské medzi KRC Genk a Sint Truiden. Tradičným súbojom medzi mestskými rivalmi je derby v Bruggách (Club Bruggy - Cercle Bruggy). Len nedávno sa na prvoligovej scéne stretlo viac klubov z Bruselu. K tradičnému Anderlechtu sa pridal historicky úspešný, ale desaťročia spiaci Royale Union Saint-Gilloise a od aktuálneho ročníka patrí medzi elitu aj RWD Molenbeek.
Najväčšia rivalita však panuje medzi jednotlivými kultúrnymi spoločenstvami. Prevažne pre flámsky hovoriacu časť Belgicka je najväčším súbojom stretnutie Clubu Bruggy s Anderlechtom. Zápas, ktorý sa označuje ako Topper ("Topový" zápas) alebo De Klassieker ("Klasika") je bitkou dvoch historicky najúspešnejších klubov Belgicka. Anderlecht získal 34 majstrovských titulov, Club Bruggy 18. Rivalita medzi oboma celkami vznikla v 70. rokoch, keď Bruggy začali po prvýkrát ohrozovať výsadnú pozíciu RSC v rámci domáceho futbalu.
Pre Valónov je prirodzene najväčším sokom aj Anderlecht a najlepším valónskym celkom, historicky 10-násobným majstrom Belgicka, je Standard Liège. Rivalita medzi oboma súpermi však nie je len rozporom medzi Valónmi a obyvateľmi hlavného mesta, koreňov vzájomnej nenávisti je ešte oveľa viac.
Belgické clásico
Anderlecht a Standard sa prvýkrát stretli v roku 1919. Odvtedy sa stáli proti sebe už v 226 vystúpeniach, pričom bruselský tím vyhral 95 z nich, jeho protivník 68. Naposledy, už v tejto sezóne, dokázal Liège otočiť Belgické clásico z polčasového výsledku 0:2 na konečný rezultát 3:2.
Najväčšími konkurentmi po športovej stránke sú obaja rivali od 50. rokov minulého storočia. V roku 1958 získal Liège svoj prvý titul a v nasledujúcich rokoch ich pridal ešte niekoľko. Medzi rokmi 1961 až 1972 nevyhral belgickú ligu iný tím ako Anderlecht alebo práve Standard. "Fialoví (Les Mauves)" alebo Fialky, ako podľa hlavnej klubovej farby znie prezývka Anderlechtu, a "Červení (Les Rouches)" z Liège boli v tejto ére jasnými kráľmi tamojšieho futbalu.
Popri športovej rivalite a prirodzenej konkurencii medzi hlavným mestom a Liège ako najväčším centrom Valónska, pramenia vzájomné antipatie medzi tábormi aj z charakteru obyvateľstva oboch miest. Anderlecht je historicky kráľovským klubom (celý názov znie Royal Sporting Club Anderlecht) a bol považovaný za reprezentanta buržoáznej spoločnosti metropoly. Liège už od začiatku priemyselnej revolúcie patril medzi hlavné industriálne centrá Európy (známy je ako oceliarske mesto) a zostáva ním aj dnes – hoci sa zameranie z ťažkého priemyslu presunulo na high-tech odvetvia alebo napríklad na potravinárstvo (v meste sídli napríklad pivovar Jupiler, hlavný sponzor belgickej ligy). Standard tak tradične patrí robotníkom z Liège.
Drastické transparenty, zlomené kosti, červené karty
Rivalita v rámci Belgického clásica (le Classique belge) sa výrazne prejavuje na ihrisku aj v hľadisku. V roku 2009 bojovali obaja rivali o titul, ktorý nakoniec získal Standard (jeho doteraz posledný ligový triumf). Hneď ďalšie derby na začiatku sezóny 2009/10 poznačilo vážne zranenie poľského obrancu Anderlechtu Marcina Wasilewského, ktorému Axel Witsel tvrdým faulom zlomil nohu a vyradil ho z akcie na rok. Slávny odchovanec Standardu dostal červenú kartu a osemzápasový dištanc. Vylúčený bol aj v ďalšom dueli medzi oboma súpermi.
Nenávistnú atmosféru medzi týmito klubmi ilustruje aj situácia z roku 2015, keď počas zápasu s Anderlechtom domáci fanúšikovia Standardu vyvesili obrovský transparent s odrezanou hlavou Stevena Defoura a nápisom "red or dead" (červený alebo mŕtvy). Defour bol hráčom mužstva Liège a v roku 2009 bol dokonca kapitánom tímu, ktorý získal titul. Potom prestúpil do FC Porto, aby po návrate do Belgicka v roku 2014 zradil červený dres Standardu prestupom do fialového Anderlechtu.
Prvé Belgické clásico ročníka prinieslo rekordnú návštevu. Víťazstvo Standardu na domácom štadióne sledovalo takmer 27 000 divákov. Zápas medzi Anderlechtom a Standardom vždy sprevádzajú veľké emócie, v tomto týždni sa stretnú dvakrát. Najprv v semifinále pohára vo štvrtok o 20:30, odveta sa uskutoční o tri dni neskôr o 18:30 v 17. kole Jupiler League. V oboch prípadoch bude mať výhodu domáceho prostredia Anderlecht.
Ďalšie derby týždňa
Streda 6. decembra
Francúzsko - Ligue 1
Olympique Marseille - Olympique Lyon
Choc des Olympiques (Stret "Olympikov")
Olympique Marseille a Olympique Lyon patria medzi najväčšie francúzske kluby. Obaja majú svojich úhlavných rivalov inde. V prípade Marseille je súperom PSG z hlavného mesta, pre Lyon je najväčším protivníkom neďaleké Saint-Étienne. Napriek tomu je stret oboch celkov s názvom Olympique veľmi prestížny. Teraz dôjde k dohrávke zápasu, ktorý bol z 30. októbra odložený pre útok priaznivcov Marseille na tímový autobus Lyonu.
Sobota 9. decembra
Turecko - Süper Lig
Besiktas - Fenerbahce derbisi
Besiktas a Fenerbahce tvoria spolu s Galatasarayom najsilnejšie trio klubov v Turecku. Všetky sídlia v Istanbule a panuje medzi nimi veľká rivalita. Fenerbahce je historicky najúspešnejším klubom v krajine (28 titulov), Besiktas je tretí (21 titulov).
Švajčiarsko - Superliga
Lausanne-Sport - Servette Ženeva
Derby du Lac Léman (Derby pri Ženevskom jazere)
Ženeva a Lausanne sú dve najväčšie mestá ležiace na pobreží Ženevského jazera (vo francúzštine, ktorá tejto časti krajiny dominuje, sa nazýva Lac Léman). Futbaloví zástupcovia týchto sídiel, ženevského Servette aj Lausanne Sport, spadajú medzi päticu najlepších švajčiarskych klubov.