Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Hrozia úmrtia pracovníkov a diskriminácia? Saudi chcú MS 2034, FIFA by mala proces pozastaviť

Reuters
FIFA by mala počkať s určením organizátora MS 2034.
FIFA by mala počkať s určením organizátora MS 2034.FAYEZ NURELDINE AFP
Zdá sa, že FIFA musí zastaviť proces výberu Saudskej Arábie ako organizátora futbalových majstrovstiev sveta v roku 2034. Podľa Amnesty International a Aliancie za šport a práva (SRA) by sa tak malo stať, ak sa pred hlasovaním, ktoré sa uskutoční v decembri, neoznámia zásadné reformy v oblasti ľudských práv v krajine.

FIFA pridelila v októbri minulého roka usporiadanie MS 2030 Maroku, Španielsku a Portugalsku, zatiaľ čo Saudská Arábia je jediným uchádzačom o usporiadanie MS 2034. Amnesty International a SRA uviedli, že zhodnotili stratégie v oblasti ľudských práv, ktoré navrhli uchádzajúce sa krajiny, a v novej správe dospeli k záveru, že ani jedna z ponúk primerane nenapísala, ako splní normy, ktoré požaduje FIFA.

Dodali, že riziká sú v Saudskej Arábii oveľa väčšie a usporiadanie turnaja v krajine Perzského zálivu by viedlo k závažnému a rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv. "Udelenie MS 2034 Saudskej Arábii bez získania dôveryhodných záruk reforiem bude mať skutočné a predvídateľné ľudské straty," uviedol vo vyhlásení Steve Cockburn, vedúci oddelenia pre pracovné práva a šport.

"Fanúšikovia budú čeliť diskriminácii, migrujúci pracovníci vykorisťovaniu a mnohí z nich zomrú. FIFA musí zastaviť tento proces, kým sa nezavedie náležitá ochrana ľudských práv, aby sa zabránilo zhoršeniu už aj tak zúfalej situácie," dodal Cockburn.

FIFA uviedla, že správy o hodnotení kandidatúr na MS 2030 a 2034 budú zverejnené pred jej mimoriadnym kongresom 11. decembra: "FIFA realizuje dôkladné procesy hodnotenia kandidatúr na usporiadanie MS. Je to v súlade s predchádzajúcimi procesmi výberu hostiteľov MS žien v roku 2023 v Austrálii a na Novom Zélande, MS 2026 v USA, Mexiku a Kanade a takisto MS žien 2027 v Brazílii."

Obavy z diskriminácie

Hostitelia svetového šampionátu budú oficiálne vymenovaní na kongrese FIFA a je takmer isté, že Saudská Arábia uspeje, pretože záujem o MS nebol vyjadrený zo žiadnej inej strany. Hlavným dôvodom na obavy bolo, či budú LGBTQ ľudia v tamojšom kráľovstve diskriminovaní, keďže v prípade dokázania sexuálneho styku osôb rovnakého pohlavia môžu byť odsúdení na trest smrti.

Hammad Albalawi, vedúci saudskoarabskej jednotky pre kandidatúru na MS vo futbale, v septembri povedal, že fanúšikovia LGBTQ sú vítaní a ich súkromie bude rešpektované, pričom poukázal na milióny priaznivcov, ktorí v posledných rokoch pricestovali do krajiny na športové podujatia.

"Zaviazali sme sa kultivovať súťažné prostredie bez diskriminácie a usilujeme sa o odstránenie diskriminácie na základe chránených charakteristík. V spolupráci s našimi vládnymi partnermi overíme, či sú naše zákony v súlade s medzinárodnými záväzkami, a zavedieme potrebné zlepšenia," uviedli saudskí zástupcovia.

Migrujúci pracovníci

Saudská Arábia uviedla, že pre MS postaví alebo zrekonštruuje 15 štadiónov, pričom výstavba by mala byť ukončená do roku 2032, a pred turnajom sa vybuduje ďalších viac ako 185 000 hotelových izieb. Cockburn tvrdí, že krajina na to bude potrebovať obrovské množstvo migrujúcich pracovníkov a nestanovila minimálnu mzdu ani nezaviedla opatrenia na predchádzanie úmrtiam pracovníkov.

Tento problém je podobný ako v Katare, ktorý hostil MS 2022 a postavil nové štadióny s pomocou migrantov. Britský denník Guardian informoval, že vtedy zomrelo najmenej 6 500 migrujúcich pracovníkov  "Sme odhodlaní dodržiavať naše záväzky týkajúce sa nútenej práce, detskej práce, nediskriminácie a bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Budeme sa snažiť zabezpečiť, aby naši partneri tieto normy dodržiavali," tvrdili Saudi.

Dôvodom na znepokojenie je aj potláčanie slobody prejavu, pričom Cockburn hovoril, že neexistuje žiadny seriózny záväzok k reformám: "Stratégia Saudskej Arábie v oblasti ľudských práv sa nezaoberá tvrdým potláčaním slobody prejavu zo strany vlády a pokračujúcim väznením osôb, ktoré boli odsúdené na desiatky rokov väzenia len za svoj prejav."

Saudská Arábia vynakladá miliardy na to, aby zmenila svoj globálny imidž z krajiny známej prísnymi náboženskými obmedzeniami a porušovaním ľudských práv na centrum cestovného ruchu a zábavy. V októbri sa jej však tesne nepodarilo získať miesto v Rade OSN pre ľudské práva.