Messi, Neymar či Guardiola. Ktorí velikáni sa môžu pýšiť zlatom z olympiády?
Vyššie spomínané pravidlo platí od Barcelony 1992. Úspech prvých majstrovstiev sveta v Uruguaji v roku 1930 viedol FIFA k zákazu účasti tohto športu na olympijských hrách. Z programu OH v Los Angeles 1932 bol tak futbal vyradený a vrátil sa o štyri roky v Berlíne na amatérskej báze.
Napríklad v Los Angeles 1984 boli pravidlá upravené tak, aby mohli hrať profesionáli s výnimkou tímov z UEFA a CONMEBOL. Ich hráči sa mohli rovnako zúčastniť, ale len v prípade, že sa nepredstavili na seniorských majstrovstvách sveta. Zoznam zlatých olympionikov z futbalu ponúka aj preto iba niekoľko legiend, resp. mien, ktoré sa postupom rokov vypracovali na tie najvyššie priečky.
Lionel Messi
Víťaz majstrovstiev sveta s Argentínou v Katare 2022 získal zlato pre Albicelestes v Pekingu 2008, čím zopakoval titul získaný štyri roky predtým v Aténach 2004. Osemnásobný držiteľ Zlatej lopty skóroval dvakrát v silnom výbere, v ktorom boli okrem neho aj Ángel Di María, Kun Agüero, Riquelme, Javier Mascherano či Ezequiel Lavezzi.
Argentína vo finále porazila Nigériu gólom Di Maríu, keď predtým v semifinále zdolala úhlavného rivala Brazíliu 3:0 a vo štvrťfinále vyradila Holandsko.
Carlos Tévez
Práve "El Apache" získal pre Argentínu prvé olympijské zlato v Aténach 2004. S ôsmimi gólmi bol najlepším strelcom turnaja. Tévez skóroval trikrát v dvoch skupinových zápasoch. Vo štvrťfinále skompletizoval hetrik do siete Kostariky, v semifinále pridal jeden zásah Taliansku a vo finále ďalší Paraguaju. V zostave Albicelestes boli Saviola, Kily González, Heinze, D'Alessandro či Lucho González.
Neymar
V Riu 2016 ukončila Brazília prekliatie na olympijskom turnaji a prvýkrát získala zlato. Dovtedy mala na krku "iba" tri strieborné medaily (Los Angeles 1984 prehra s Francúzskom, Soul 1988 so ZSSR a Londýn 2012 s Mexikom).
Finále proti Nemecku sa skončilo remízou 1:1 po góloch Neymara a Meyera. O zlate tak museli rozhodnúť pokutové kopy. A posledný vo farbách kanárikov nekopal nikto iný ako Neymar. Predtým Brazília vyradila v semifinále Honduras (6:0 po dvoch zásahoch útočníka Al-Hilal) a vo štvrťfinále Kolumbiu (2:0 s gólom Neymara).
Luis Enrique a Pep Guardiola
Bývalý tréner reprezentácie z Eura 2020 a majstrovstiev sveta 2022 v Katare Luis Enrique má za sebou dlhú futbalovú kariéru. Okrem účasti na MS v USA 1994, Francúzsku 1998 a Južnej Kórei a Japonsku 2002 a majstrovstvách Európy v Anglicku 1996 má na konte aj zlatú olympijskú medailu.
V Barcelone 1992 vo veľkolepej atmosfére na Camp Nou Španielsko vo finále porazilo Poľsko 3:2, pričom Kiko rozhodol gólom v 91. minúte. Predtým La Furia Roja prevýšila v semifinále Ghanu a vo štvrťfinále Taliansko. V spomínanej generácii boli Santi Cañizares, Pep Guardiola, Albert Ferrer, José Emilio Amavisca a Alfonso Pérez.
Práve Guardiola sa postupom času zaradil medzi trénerské legendy. Nad hlavou sa mu vynímali trofeje z Ligy majstrov, Premier League, La Ligy či Bundesligy... Svojím gólom otvoril pre Španielom olympijský turnaj pri výhre 4:0 s Kolumbiou.
Samuel Eto'o
V Sydney 2000 Kamerun pokračoval vo víťaznej sérii afrického futbalu, ktorú odštartovala Nigéria v Atlante 1996 a po triumfe nad Španielskom na penalty získal olympijské zlato. Vo finále sa Španieli ujali vedenia už 2:0 vďaka gólom Xaviho Hernándeza a Gabriho, lenže Ivan Amaya vlastným zásahom znížil a Eto'o vyrovnal.
Kamerun vyradil Ronaldinhovu Brazíliu vo štvrťfinále výsledkom 2:1 a rovnakým rezultátom aj Čile Ivana Zamorana v semifinále. V tíme boli Patrick M'Boma, Lauren a Modeste M'Bami.