Derby Week: Bohatí proti chudobným, komunisti proti liberálom - bulharské Večné derby
Staré sofijské derby
Levski založila skupina študentov v roku 1911 a zaregistrovala ho o tri roky neskôr. Klub dostal názov po bulharskom národnom hrdinovi Vasilovi Levskom, bojovníkovi za nezávislosť Bulharov od Osmanskej ríše. Hneď od založenia ligy v roku 1924 patrili futbalisti Levski medzi tradičných účastníkov najvyššej bulharskej súťaže, nikdy z nej nevypadli. Už pred druhou svetovou vojnou sa prebojovali medzi bulharskú špičku. Získali svoje prvé tituly a hneď po vojne pridali ďalšie.
Ešte úspešnejším protagonistom medzivojnového obdobia z hlavného mesta Bulharska bola Slavia Sofia. Levski a Slavia patria medzi najstaršie a historicky najlepšie kluby v meste. Ich vzájomný zápas sa označuje ako staré sofijské derby. Prvým povojnovým víťazom ligy bol ďalší sofijský pojem - Lokomotiv. Ten bol založený v roku 1929 ako tím železničiarov. Zápasy Lokomotivu s ostatnými mestskými rivalmi sa označujú ako Malé sofijské derby. Po druhej svetovej vojne sa týmto stáliciam s nástupom komunistického zrodil ďalší súper.
Futbalový klub ako nástroj moci
Na začiatku druhej svetovej vojny Bulharsko vyhlásilo neutralitu. Pod tlakom okolností však v roku 1941 vstúpilo do vojny ako spojenec nacistického Nemecka. Tým sa okrem iného stalo protivníkom Sovietskeho zväzu. Boli to práve Sovieti, ktorí o tri roky neskôr zmenili situáciu v krajine. Červená armáda vstúpila na bulharské územie bez akéhokoľvek odporu a za nadšeného prijatia obyvateľstva. Po vojne si kontrolu nad krajinou udržali stúpenci sovietskeho stalinizmu. Po referende v roku 1946, ktoré zorganizovala Bulharská komunistická strana pod dohľadom Červenej armády, bolo zrušené císárstvo a vyhlásená Bulharská ľudová republika.
Podobne ako v iných častiach východného bloku, aj v Bulharsku vláda komunistickej strany hneď po nástupe k moci zasahovala do všetkých sfér spoločnosti, šport nevynímajúc. Samozrejme, komunisti chceli pod kontrolu získať najpopulárnejší šport - futbal. Tŕňom v oku vládnucej strany bol úspešný klub Levski, držiteľ posledných dvoch vtedajších titulov (1946 a 1947). Bol úspešný, tradičný a v spoločnosti veľmi populárny...
Okrem toho priamo symbolizoval bulharskú národnú identitu. Z pohľadu komunistov predstavoval klub a jeho fanúšikovia v každom smere potenciálnu hrozbu a nepohodlnú prekážku. Prenasledovanie alebo zrušenie Levski by však nebolo populárnym, a teda strategicky vhodným krokom. Komunistický režim sa preto rozhodol pre iné riešenie - založil nový subjekt, ktorého cieľom bolo odstaviť Levski na vedľajšiu koľaj, a to športovo a následne aj z hľadiska popularity u verejnosti. V roku 1948 bol pod hlavičkou Ľudovej armády založený "Centrálny športový klub armády" - CSKA Sofia.
Derby bývalého režimu
Rivalita medzi Levski a CSKA sa rozhorela hneď v roku 1948, keď sa po režime vzniknutému klubu podarilo vyhrať ligu hneď vo svojej premiérovej sezóne. Futbalisti Levski skončili na druhom mieste. V nasledujúcich dvoch rokoch sa obe strany dvakrát stretli vo finále Bulharského pohára. V oboch prípadoch zvíťazili hráči Levski.
Zakaždým to bolo až v treťom zápase - predchádzajúce dva sa vždy skončili remízou po predĺžení a finále sa potom opakovalo, kým sa nerozhodlo (vtedy sa ešte nehralo na penalty). Levski sa v týchto sezónach (1949 a 1950) opäť stal aj majstrom ligy. V roku 1949 bol názov Levski zakázaný a klub sa musel premenovať na Dinamo Sofia. Do znaku nad klasické písmeno "D" známe aj zo sovietskych klubov s týmto názvom (Dynamo Kyjev, Dinamo Moskva, Dinamo Minsk a mnohé ďalšie) pribudla červená hviezda.
Napriek zavádzajúcemu menu sa Dinamo stalo tímom, za ktorým "šla" veľká časť spoločnosti - tá, ktorá bola nastavená proti komunistickému režimu. CSKA sa vyprofilovalo ako nástroj vládnuceho komunistického zriadenia a postupom času začalo svoje postavenie naplno uplatňovať. V rokoch 1954 až 1962 získalo deväť titulov za sebou. Tieto úspechy boli, samozrejme, výsledkom jeho mnohých privilégií. Hlavným z nich bol monopol na výber hráčov. Ako armádny klub mohlo CSKA v rámci povinnej vojenskej služby najímať najlepších hráčov z celej krajiny.
Keď derby prekročí hranicu únosnosti
V priebehu rokov si Levski/Dinamo a CSKA upevnili pozíciu dvoch jednoznačne najlepších i najviac podporovaných klubov v Bulharsku. Rozdeľovali spoločnosť na dve polovice, v každom ohľade protichodné. Konfrontácie medzi oboma stranami často prerástli do ostrých stretov, a to tak na ihrisku medzi oboma tímami, ako aj v uliciach medzi ich priaznivcami.
V roku 1985, keď sa úhlavní nepriatelia stretli vo finále Bulharského pohára, napäté vzťahy medzi oboma tábormi vyústili do konfliktu, ktorého intenzita prekonala všetko, čo sa kedy v tejto rivalite udialo. Zápas poznačilo niekoľko kontroverzných rozhodnutí arbitrov, ktoré vyvolali výtržnosti a bitky na ihrisku aj na tribúnach. CSKA vyhral zápas 2:1. Celý incident však mal taký rozsah, že "to bolo príliš" aj pre komunistickú vládu.
Výsledok? Oba kluby boli vládnym dekrétom rozpustené, ich ligové výsledky anulované a niekoľko hráčov bolo obvinených z podnecovania násilia a dostalo doživotný dištanc. Medzi potrestanými bol aj hviezdny odchovanec CSKA Christo Stoičkov, neskôr kanonier Barcelony. Prísny trest bol totiž hráčom po roku odpustený.
Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa oba kluby vrátili k pôvodným názvom Levski a CSKA. Pomery v bulharskej spoločnosti sa zmenili, ale rivalita medzi oboma stranami pokračovala.
2016: Nechcená záchrana klubu a vznik ďalšieho CSKA
V roku 2015 sa CSKA ocitlo vo veľkých finančných problémoch, ktoré dokonca vyústili do bankrotu. Slávnu značku chcel prevziať významný bulharský podnikateľ, oligarcha a ropný magnát Griša Gančev. Vo futbalovom prostredí nebol žiadnym nováčikom. Jeho klub Litex Loveč už pred niekoľkými rokmi nahradil na tróne vládnuce sofijské kluby. Titul sa mu dokonca podarilo aj obhájiť. V roku 2016 však Gančev presunul svoju prvoligovú licenciu do CSKA a Litex musel začať od nuly (v súčasnosti pôsobí v 2. lige).
Prevzatie CSKA práve Gančevom sa však nepáčilo veľkej časti fanúšikov. Tí nedokázali transakcii zabrániť, a tak si na truc založili vlastný klub. Nazvali ho CSKA 1948 Sofia. Už v roku 2020 sa novému klubu podarilo prebojovať do najvyššej súťaže, v ktorej zvádza súboje v "CSKA derby" s pôvodným nositeľom názvu. Jeho mladší vyzývateľ hrá svoje zápasy v meste Bistrica, 15 km južne od Sofie.
Derby medzi CSKA a Levski je "Večné"
CSKA a Levski kedysi rozdeľovali bulharskú spoločnosť na červenú a modrú polovicu (vo všetkých možných významoch), najmä v časoch minulého režimu. Napriek mnohým eskapádam, vrátane finančnej nestability v prípade oboch klubov, a napriek vzdorovaniu nadvláde Ludogorca Razgrad, ktorý získal posledných 11 titulov, sú CSKA a Levski stále najpopulárnejšími kádrami v celom Bulharsku. Rivalita medzi nimi, aj keď sa začala len v roku 1948, zostane vďaka svojmu silnému historickému významu najväčším bulharským derby, takzvaným Večným derby, Úvodný hvizd 215. vzájomného stretu zaznie v sobotu 7. októbra o 13:45.
Ďalšie derby týždňa
Piatok 6. októbra
Severné Írsko - NIFL PremiershipLinfield FC - Glentoran FC
Big Two derby (Derby veľkej dvojky)
Belfastské tímy Linfield a Glentoran sú dva najväčšie kluby v Severnom Írsku. Nastupujú proti sebe v Derby veľkej dvojky. Predtým tvoril "Big Two" spolu s Linfieldom aj Belfast Celtic. V roku 1948 však z ligy zostúpili. Odvtedy je hlavným súperom Linfieldu mužstvo Glentoranu.
Sobota 7. októbra
Anglicko - Championship (2. liga)Sunderland AFC - Middlesbrough FC
Tees-Wear derby (Derby riek Tees and Wear)
Sunderland AFC a Middlesbrough FC spolu s Newcastlom United predstavujú tri najväčšie kluby na severe Anglicka. Medzi všetkými trom panuje veľká rivalita. Po postupe Sunderlandu do 2. ligy v roku 2022 sa opäť hrá Tees-Wear derby. Je pomenované podľa riek, na ktorých mestá ležia.
Škótsko - Premiership
Heart of Midlothian - Hibernian FC
Edinburgh derby (Edinburské derby)
Škótske kluby Heart of Midlothian a Hibernian sú najstaršie v Edinburghu. Prvý vzájomný zápas sa odohral v roku 1875. Vďaka tomu ide o jedno z najstarších derby na svete. "Hearts" a "Hibs" proti sebe odohrali viac ako 650 zápasov (hoci veľkú časť z nich tvoria neoficiálne stretnutia).
Bosna a Hercegovina - Premijer Liga
FK Sarajevo - FK Željezničar Sarajevo
Sarajevské derby (Sarajevské derby)
Zápas medzi FK Sarajevo a Željezničar sa niekedy označuje ako Večné (Vječiti) derby. Zápas dvoch veľkých tímov rozdeľuje spoločnosť hlavného mesta na dve polovice. Fanúšikovia spomínaných klubov sú však nepriateľmi len v bezprostrednom čase okolo zápasu (a samozrejme počas neho).
Taliansko - Serie A
Derby della Mole
Súboj medzi Juventusom a FC Turín je najstarším mestským derby v talianskom futbale. Súperenie sa nazýva Derby della Mole podľa architektonickej pamiatky a symbolu mesta, stavby Mole Antonelliana. FC nevyhralo nad "Juve" od roku 2015.
Chorvátsko - HNL
Jadranski derby (Jadranské derby)
Jadranské derby medzi dvoma najväčšími klubmi z pobrežných chorvátskych miest Split a Rijeka je známe svojou búrlivou atmosférou, za ktorú sú zodpovedné fanúšikovské skupiny oboch rivalov - takzvaná Torcida Hajduku Split a Armada, ktorá podporuje futbalistov Rijeky.
Nedeľa 8. októbra
Mexiko - Liga MXCD Guadalajara - Club Atlas
Clásico Tapatío (Guadalajarské Clásico)
CD Guadalajara nazývaná Chivas a Club Atlas sú tradičné tímy z tretieho najväčšieho mexického mesta Guadalajara v štáte Jalisco. Súboj týchto dvoch tímov sa nazýva Clásico Tapatío. Tapatío je hovorový výraz, ktorý v mexickej španielčine označuje niečo (alebo niekoho) z Guadalajary.
Holandsko - Eredivisie
Noord-Hollandse derby (Severoholandské derby)
Futbalisti Ajaxu nedohrali posledné dva zápasy. Minulý týždeň bol ich duel prerušený po kolapse brankára Waalwijku Vassena (ktorý by mal byť v poriadku), predtým bolo dôvodom prerušenia besnenie fanúšikov Ajaxu v zápase proti Feyenoordu. Teraz čaká Bergwijna a spol. náročný duel - takzvané severoholandské derby proti AZ Alkmaar.
Anglicko - Premier League
Midlands derby (Derby o Midlands)
Oblasť Midlands v strednom Anglicku je domovom mnohých veľkých a tradičných klubov. Najlepšími z nich sú v posledných rokoch Wolverhampton a Aston Villa. Oba však majú svojich väčších historických rivalov - Wolves súperi s West Bromwichom Albion, zatiaľ čo Aston Villa z Birminghamu proti tamojšiemu FC Birmingham City.
Francúzsko - Ligue 1RC Lens - Lille OSC
Derby du Nord (Derby Severu)
Lens a Lille od seba delí len 40 km. Ich rivalita pramení z historických rozdielov medzi týmito dvoma severofrancúzskymi mestami. Kým Lens bolo kedysi banícke a robotnícke mesto, Lille sa už dlho pýši štatútom medzinárodného a moderného mesta strednej triedy.
Brazília - Serie A
Clássico Vovo ("Dedko" všetkých klasík)
Clássico Vovo alebo O vovo de todos os clásicos ("dedko všetkých clásicos") je názov derby medzi dvoma klubmi Fluminense a Botafogo v Riu de Janeiro. Ako už názov napovedá, ide o najstaršie brazílske clássico. Prvýkrát sa tieto dva tímy stretli v roku 1905.
Clássico da Saudade ("Nostalgické" clássico)
Palmeiras a Santos, kluby zo Sao Paula, sú dva najúspešnejšie tímy (majú najviac titulov) v brazílskej lige. Clássico da Saudade možno voľne preložiť ako "Nostalgické clássico". Nazýva sa tak pre spomienky na skvelé zápasy z čias, keď oba tímy hrali v najvyššej súťaži a Pelé hral za Santos.
Grenal (Gremio-Internacional)
"Grenal" je prezývka zápasov medzi dvoma klubmi z Porto Alegre, prístavného mesta na juhu Brazílie. "Gre-" v tomto názve symbolizuje klub Gremio, "-nal" predstavuje športový klub Internacional. Tento víkend sa uskutoční 440. Grenal derby. Grêmio vyhralo 141 vzájomných zápasov, Internacional 160.