Analýza prestupov: City získalo majstra kľučiek, Lingrovi sa pri Slovákoch bude dariť
Anglický šampión ulovil najlepšie krídlo Ligue 1
Prvou možnosťou, ako v tíme Pepa Guardiolu nahradiť stabilný ofenzívny prínos dlhoročnej opory Mahreza, bolo využitie vlastných zdrojov. To by spočívalo v posunutí Phila Fodena na uvoľnené miesto a postupné zapracovanie odchovanca Colea Palmera do tímu v zápasoch proti slabším súperom, čo by však so sebou prinieslo aj niekoľko nevýhod. Nielenže by Guardiola zakotvením Fodena na pravom krídle do istej miery prišiel o taktickú flexibilitu, ktorú mu tento všestranný ofenzívny hráč ponúka, ale v prípade zranenia by výrazne utrpela aj hĺbka kádra.
Pravdepodobne najmenej reálnym scenárom bol príchod priamej náhrady. Ľavonohé pravé krídlo v ideálnom futbalovom veku, navyše okamžite schopné ponúknuť podobný finálny produkt ako Mahrez, je na súčasnom prestupovom trhu nedostatkovým tovarom. Do požadovaného profilu by sa hodil napríklad Raphinha z Barcelony alebo bývalý hráč City Leroy Sané, inak boli možnosti značne obmedzené.
Možno práve preto nakoniec zvíťazila tretia alternatíva. A síce príchod mladého hráča s vysokým potenciálom, ktorému trénerský tím ponúkne potrebný priestor na plnú adaptáciu. Veľa sa hovorilo o príchode Michaela Oliseho z Crystal Palace alebo o mladých puškách z Lyonu, ale voľba nakoniec padla na iného hráča z francúzskej Ligue 1.
V minulej sezóne Doku vyčnieval nad ostatnými krídelníkmi najmä svojím driblingom. Hoci na okamžité spoznanie jeho predností stačí pár sekúnd akéhokoľvek zostrihu na YouTube, skutočný rozsah jeho schopností ukážu až tvrdé čísla. Belgičan sa počas zápasu pokúsi v priemere o 13 kľučiek, čo je najviac zo všetkých krídelníkov v Ligue 1. Edon Žegrov je druhým najaktívnejším driblérom s 11,7 pokusmi, zatiaľ čo tretí Rayan Cherki a Adam Ounas už majú v priemere o dva menej.
Doku si navyše udržiava takmer 80 % úspešnosť v driblingu jeden na jedného, čo je pri takomto vysokom objeme unikátny výsledok. V kombinácii s jeho rýchlosťou asi neprekvapí, že ide o jedného z najviac faulovaných hráčov uplynulej sezóny. Nedovoleným spôsobom bol vo svojom počínaní zastavený častejšie ako 92 % ostatných krídelníkov.
Jeho nábehy a dribling sú pre tím tiež obrovským prínosom. V metrike pokročilých údajov, ktorá sleduje, do akej miery hráč svojím pohybom posúva loptu do lepších pozícií a zvyšuje tak šance tímu na skórovanie, dosiahol Doku najlepší výsledok spomedzi všetkých krídelných hráčov. Má tiež výbornú finálnu prihrávku. Len dva záznamy v kolónke gólových asistencií v minulej sezóne boli spôsobené smolou a vysokým počtom nevyužitých šancí spoluhráčov.
Keďže jeho nábehy je veľmi ťažké zachytiť, často sa s loptou na kopačke dostáva až do priestoru vo vnútri šestnástky, odkiaľ môže prihrať a nájsť tak ešte lepšiu palebnú pozíciu pre ostatných. V metrike očakávaných asistencií patril medzi 10 % najlepších hráčov na svojom poste. Keď prejde potrebným adaptačným obdobím, čo bude v jeho prípade zrejme skôr pozvoľný proces, mal by sa stať veľkým prínosom v jednom z najlepších tímov na svete.
Ligu opustil jeden z najlepších zakončovateľov
Po trojročnom pôsobení v Slavii Praha sa Ondřej Lingr dohodol s úradujúcim holandským majstrom Feyenoordom Rotterdam na zmluve o hosťovaní, ktorá zahŕňa aj opciu na trvalý prestup. Podľa trénera Jindřicha Trpišovského je jeho odchod stratou jedného z najlepších hráčov Slavie a dáta mu dávajú za pravdu.
Lingr po svojom príchode z Karvinej do Slavie vynikal na poste desiatky či krídla najmä schopnosťou pravidelne sa dobrým pohybom dostávať do nebezpečných pozícií na zakončenie. V minulej sezóne bol s priemerne 33-percentnou šancou na strelenie gólu v zápase najlepšou desiatkou českej ligy a v porovnaní s krídelnými útočníkmi ho predbehlo len kvarteto Peter Olayinka, Lukáš Haraslín, Quadri Adediran a Tomáš Čvančara.
Mladý útočník je pritom považovaný za jedného z najlepších zakončovateľov, ktorí v poslednom čase pôsobili na českých trávnikoch. Počas pôsobenia v Slavii sa s priemerom 2,1 strely na zápas prepracoval k 110 pokusom, z ktorých padlo celkovo 17 očakávaných gólov. Svoje strely však umiestňoval tak dobre, že v skutočnosti sa presne trafil až 30-krát. Počas tohto obdobia premenil 27 % svojich striel, čo je zriedka vídaná bilancia.
Veľký podiel na tom malo aj to, do akých dobrých pozícií sa dokázal dostať. Medzi najlepších patril nielen v spomínanej metrike očakávaných gólov alebo v priemernom xG na jednu strelu, ale aj v metrike hodnotiacej to, v akých nebezpečných priestoroch dokáže hráč prebrať prihrávky. V tom sa veľmi nelíšil ani od niektorých veľmi dobrých hráčov na pozícii deviatky.
Napriek tomu, že meria 175 centimetrov, 29 % svojich pokusov vyslal na bránu hlavou a šesť premenil. Zároveň si udržiaval výrazne nadpriemernú úspešnosť v súbojoch na zemi a pravidelne získaval pre tím vysoký počet lôpt v dôležitých častiach ihriska. Zvlášť dobre sa mu darilo zbierať odrazené lopty a zachytávať alebo blokovať prihrávky súpera.
Do Feyenoordu prichádza ako náhrada za poľského reprezentanta Sebastiana Szymanského. Hoci na jeho pozícii môžu hrať aj niektorí iní hráči holandského klubu, vďaka jeho schopnostiam v záverečnej tretine a dobrým fyzickým parametrom by mu adaptácia v ofenzívne ladenej súťaži nemala trvať dlho. Pomôžu mu s ňou aj slovenskí futbalisti Dávid Hancko a Leo Sauer, ktorí v minulosti kráčali podobnou cestou.