Flashback: Rivalita, ktorá trvá od roku 1881. Ako sa zrodilo manchesterské derby?
Newton Heath, predchodca United, a St. Mark's, predchodca City, sa premiérovo postavili proti sebe v St. Mark's a hostia vyhrali 3:0. V sezóne 1892/93 sa obaja zapojili do futbalovej ligy, hoci Newton Heath vstúpil do prvej divízie, zatiaľ čo St. Mark's začal v druhej. Prvé ligové derby sa tak uskutočnilo po dvoch ročníkoch, keď Newton Heath zostúpil. Zápas sa hral 3. novembra 1894 a skončil ďalším víťazstvom budúcich United, Newton Heath porazil vtedajší Manchester City 5:2.
Klub železničiarov
Celý názov predchodcu Red Devils bol Newton Heath LYR Football Club. Začiatky boli skromné, tím založili v roku 1878 ako klub zamestnancov železnice Lancashire and Yorkshire Railway (LYR) v Newton Heath na severovýchodnej časti Manchestru. Hráči vtedy nosili podľa farieb spoločnosti zelenú a žltú farbu.
V roku 1902 mal celok finančné problémy a všetko dokonca smerovalo k jeho zániku. Kapitán tímu Harry Stafford však presvedčil štyroch miestnych podnikateľov vrátane Johna Henryho Daviesa, neskoršieho prezidenta klubu, aby pomohli splatiť dlhy. S touto pomocou bol 24. apríla 1902 založený Manchester United.
Farský tím
A čo St. Mark's? V 70. rokoch 19. storočia sa členovia farnosti anglikánskeho kostola svätého Marka v meste West Gorton juhovýchodne od centra Manchestru rozhodli založiť športový klub, ktorý by pomohol bojovať proti násiliu miestnych gangov a odvrátil farskú komunitu od problémov. Jedným z nich bol alkoholizmus, ktorý spôsobovala najmä vysoká miera nezamestnanosti, ktorou Manchester v tom čase trpel.
Prvým športovým klubom, ktorý farníci založili v roku 1875, bol kriketový tím. Jeho cieľom bolo najmä priviesť miestnych mladých mužov k zdravšiemu spôsobu trávenia voľného času. Kriket sa však nedal hrať v zimných mesiacoch, a tak v roku 1880 vznikol cirkevný futbalový tím s názvom St. Mark's (alebo niekedy West Gorton, podľa názvu oblasti).
Okrem fary svätého Marka bol klub spojený aj s miestnymi železiarňami, kde sídlili cirkevní funkcionári a hlavní zakladatelia klubu William Beastow a Thomas Goodbehere. Pokiaľ ide o klubové farby a symboly, hráči nosili po vzore cirkvi čierne dresy s bielym krížom na hrudi.
V roku 1887 musel tím zmeniť pôsobisko a presťahoval sa z West Gortonu do Ardwicku, čím sa zmenil aj jeho názov. Klub však fungoval ako Ardwick len do roku 1894, keď ho zastihli finančné ťažkosti. Klubu pomohli, podobne ako United a mnohým ďalším anglickým celkom tej doby, miestni podnikatelia. A tak bol káder známy pod novým názvom - Manchester City.
Manchesterské derby sa v histórii hralo už takmer 200-krát, ak berieme do úvahy len oficiálne zápasy. Najbližšie vzájomné stretnutie je naplánované na 15. decembra. Nový portugalský tréner Rúben Amorim si žískal priaznivcov červených diablov ešte pred svojím príchodom na Old Trafford, keď minulý týždeň, ešte ako kouč Sportingu, porazil ich mestského rivala v Lige majstrov 4:1.
Či nový tréner, ktorý sa prvýkrát ujme kormidla 24. novembra v zápase proti Ipswichu, zopakuje svoj triumf nad Pepom Guardiolom, nie je isté, ale aj tak sa fanúšikovia United tešia na derby viac ako ich modrí susedia, ktorí sa nevedia vyhrabať zo súčasnej krízy spôsobenej zraneniami.