Neymarov príbeh: Ako sa dedič Pelého a korunný princ Brazílie nikdy nestal kráľom
Saudskoarabská futbalová revolúcia hľadá svoju druhú superhviezdu. Prvou bol Cristiano Ronaldo a po neúspešných pokusoch priviesť na Blízky východ Lionela Messiho a Kyliana Mbappého sa tamojšia liga musela "uspokojiť" s tretím z velikánov tejto generácie - Neymarom, ktorý podpísal zmluvu s Al Hilal.
Vábenie závratných peňazí sa ťažko odmieta. Videli sme hráčov, ktorí ešte nemajú ani 30 rokov, ako napríklad Sergej Milinkovič-Savič, Rúben Neves a Allan Saint-Maximin, ktorí sa rozhodli prestúpiť do tímov Saudi Pro League. Je však škoda, že hráča Neymarovho kalibru neuvidíme hrať na najvyššej úrovni ešte aspoň dva roky, najmä preto, že určite má čo ponúknuť.
Rodák zo São Paula bol ešte dieťa, keď o jeho výkonoch v Brazílii začal počúvať celý svet. Na sociálnych sieťach sme často videli klipy s jeho najkrajšími momentmi. O 17-ročnom chlapcovi s talentom od Boha (a veľmi nápadným účesom) sa v Santose hovorilo ako o futbalistovi, ktorý sa objaví raz za generáciu.
Chlapec zo Santosu
Brazília mala konečne muža, ktorý mohol nahradiť veľkého Pelého. Hovorilo sa o ňom ako o budúcom držiteľovi Zlatej lopty, čo sa v tejto juhoamerickej krajine berie veľmi vážne.
Len vo svojej druhej sezóne doviedol Santos k úspechu v Campeonato Paulista, keď na ceste za titulom strelil 14 gólov v 19 zápasoch. Sezónu 2010 ukončil so 42 zásahmi v 60 dueloch, ale už vtedy sa objavovali otázniky nad jeho prístupom a tendenciou ochotne padať...
Po tom, čo v tej sezóne zahodil penaltu vo finále Copa do Brasil, sa manažér Dorival Junior rozhodol, že ho v ďalšom zápase k penaltovému bodu nepostaví.
Zlé rozhodnutie. Neymar dostal menší záchvat hnevu, začal sa hádať so svojím lodivodom. Dorival Junior chcel, aby bol mladý talent suspendovaný, ale klub sa nakoniec postavil na stranu hráča a trénera vyhodil. Neymar sa nakoniec ospravedlnil, ale do mysle mnohých sa začali vkrádať pochybnosti o jeho správaní.
Rok 2011 bol pre Neymara veľkým. Doviedol Santos k prvému triumfu v Copa Libertadores od roku 1963 a vo finále bol vyhlásený za muža zápasu. Posledným hráčom spomínaného klubu, ktorý vyhral tento titul, bol Pelé - porovnávanie teda neprestalo.
Santos sa dostal do finále aj na majstrovstvách sveta klubov, pričom Neymar skóroval v semifinále. V boji o trofej však utrpel zdrvujúcu porážku 0:4 od svojho budúceho zamestnávateľa z Barcelony.
Ocenenia sa na novú superhviezdu brazílskeho futbalu valili aj naďalej. S rekordným náskokom bol vyhlásený za juhoamerického futbalistu roka a získal aj FIFA Puskás Award za svoj gól proti Flamengu, ktorý ste pravdepodobne videli.
Neymar v rodnej krajine žiaril aj nasledujúce dva roky a v roku 2012 obhájil ocenenie pre juhoamerického futbalistu roka. V 138 zápasoch za Santos strelil 71 gólov a pridal 37 asistencií. Ďalšia otázka bola jednoduchá - Real Madrid alebo Barcelona?
Veľký európsky prestup
3. júna 2013 sa rozhodol presunúť do Európy, keď prestúpil k španielskemu gigantovi z Barcelony. Získal dokonalú platformu na dosiahnutie svojich cieľov a splnenie sna stať sa najlepším hráčom na svete.
Jeho debutová sezóna bola do veľkej miery o adaptácii. Barca sama nedokázala vyhrať žiadnu z troch hlavných trofejí. Vo svojom vôbec prvom El Clásicu však Neymar strelil úvodný gól a asistoval pri víťazstve 2:1. V zápase Ligy majstrov proti Celticu sa blysol hetrikom.
V sezóne 2014/15 vo veku len 22 rokov mohol skutočne ukázať svoju veľkosť a v útoku s Luisom Suárezom a Lionelom Messim tvoril tretinu najlepšieho ofenzívneho tria. Spolu táto trojica nastrieľala 122 presných zásahov. Dokonalá futbalová radosť.
Neymar vsietil 39 gólov vo všetkých súťažiach, pričom skóroval v každom súboji od štvrťfinálovej fázy Ligy majstrov. Tri góly proti PSG, tri proti Bayernu Mníchov a jeden vo finále proti Juventusu. S 10 ranami sa stal spolu s Ronaldom a Messim najlepším strelcom súťaže.
Zároveň bol prvým hráčom s iným menom ako Ronaldo či Messi, ktorý sa stal najlepším kanonierom Champions League od sezóny 2006/07, takisto aj prvým futbalistom, ktorý skóroval vo finále Ligy majstrov i Copa Libertadores.
Pomohol Kataláncom k historickej ťaženiu - stali sa prvým klubom v histórii, ktorý vyhral treble dvakrát po sebe. V roku 2015 skončil Neymar v ankete Zlatej lopty na treťom mieste za dvoma hráčmi, ktorých snáď ani nemusíme menovať. Bol však čoraz bližšie k prvenstvu. Svet mu v takom mladom veku ležal pri nohách.
V ročníku 2015/16 vyhrala "Barca" domáce double a obávané trio MSN malo svoju najlepšiu sezónu. Spoločne zaknihovali 131 gólov, čím prekonali vlastný rekord. Neymar skóroval 31-krát.
Najviac vyniklo obdobie ku koncu roka 2015, keď bol Messi šesť týždňov zranený. Suárez a Neymar pokračovali vo svojich fenomenálnych výkonoch aj počas jeho neprítomnosti a zdalo sa, že Argentínčan takmer nechýba. Dynamické duo strelilo 17 gólov vrátane Neymarovho zásahu proti Villarrealu, ktorý bol nominovaný na Puskásovu cenu.
Messi sa 21. novembra 2015 vracal po zranení a v El Clásicu na Bernabeu sedel na lavičke. Neymar bol vo svojej majestátnej forme - strelil jeden gól a na ďalší pri víťazstve 4:0 asistoval.
Chlapec z brazílskych ulíc bol už mužom. Stával sa hráčom, akým ho všetci chceli mať. Sezóna 2016/17 bola z osobného aj tímového hľadiska menej úspešná, "Blaugranas" vyhrali len Copa del Rey. Neymar strelil svoj 105. a napokon posledný gól za klub vo finále proti Alavésu.
V Lige majstrov Barcelona vypadla vo štvrťfinálovej fáze s Juventusom, ale predtým zažila v Španielsku špeciálnu noc. Po prehre v prvom zápase s PSG v Paríži 0:4 sa zdalo, že všetky nádeje sú stratené. Následne však predviedla jeden z najsenzačnejších návratov v histórii futbalu a druhý duel vyhrala 6:1.
Málokto o tom hovorí, ale architektom tohto zázraku bol Neymar. Dvakrát skóroval, asistoval pri víťaznom góle Sergiho Roberta a bol vyhlásený za muža zápasu.
Jeden z najneuveriteľnejších tímových a individuálnych výkonov, aké sme kedy v Lige majstrov videli, ešte viac umocnil legendu, ktorou bol Neymar. V ankete Balon d'Or 2017 skončil opäť tretí - hneď za neprekonateľným duom.
Jeho pôsobenie v Španielsku však nebolo úplne jednoduché. Vo finále Copa del Rey v roku 2015, keď Barca kráčala za víťazstvom, sa Neymar pokúsil pri rohovej zástavke proti Athleticu Bilbao o fintu s prehodením lopty cez hlavu, čo vyvolalo veľkú zlosť medzi hráčmi súpera a následnú menšiu hádku. Mnohí ho považovali za exhibicionistu a kritizovali ho za jeho správanie.
Prestup, ktorý rozhodol o jeho kariére
Nasledovalo pravdepodobne najväčšie rozhodnutie, aké kedy Neymar urobil. Po tom, čo sa dvakrát umiestnil na treťom mieste v ankete Balon d'Or, sa po celom svete veľa hovorilo o tom, že nikdy nebude uznaný ako najlepší hráč na svete v tíme, ktorý prakticky patril Messimu.
Samozrejme, ovplyvnilo ho to. Chcel viesť svoj vlastný káder. Byť tým, komu sa dostane uznania, keď jeho tím vyhrá Ligu majstrov. Byť vnímaný ako najlepší hráč na svete.
Keď mu bol predstavený projekt PSG, ktorého cieľom bolo vyhrať Ligu majstrov so skupinou drahých hráčov a Neymarom na čele, nemohol odmietnuť.
Padlo rozhodnutie. Opustil Španielsko a presťahoval sa do Francúzska. Paríž zaňho zaplatil rekordných 222 miliónov eur. Bol to prestup, ktorý otriasol futbalovým svetom.
Brazílsky princ sa konečne stal kráľom. Podobne ako bývalý francúzsky panovník Ľudovít XIX., ktorý vládol len 20 minút, aj Neymarov trón bol čoskoro uzurpovaný.
Neskôr v auguste sa totiž v PSG objavil istý Kylian Mbappé. Brazílčanov sen o vlastnom tíme sa už stával nočnou morou. Opäť nebol v hlavnej úlohe, delil sa o ňu s Francúzom.
Počas nasledujúcich šiestich rokov v Paríži sa neustále objavovali správy o hádkach medzi touto dvojicou. V roku 2022 Neymar odmietol nechať Mbappého kopať penaltu po tom, ako ju predtým v zápase proti Montpellieru zahodil. Špekulovalo sa, že sa potom pohádali v šatni. Dve egá bojujúce o jeden trón neboli to, čo Neymar chcel.
Rok predtým sa Messi sám rozhodol prestúpiť do Paríža. Je známe, že Neymar a Messi sú veľmi blízki priatelia, ale Brazílčan sa musel od Argentínčana vzdialiť na športovej báze. Teraz sa opäť stretli.
V kombinácii s napätím medzi ním a Mbappém sa Neymarovo pôsobenie nevyvíjalo podľa jeho predstáv. Vo februári svojej debutovej sezóny utrpel zlomeninu metatarzu, ktorá predčasne ukončila jeho ťaženie.
Stal sa mimoriadne náchylným na zranenia, pričom problémy s členkom sa mu opakovali. Keď sa mu podarilo dostať na ihrisko, jeho forma nebola ideálna, ale PSG napriek tomu získalo päť titulov Ligue 1 za šesť rokov.
Najdôležitejšia však bola Liga majstrov. V šiestich pokusoch v Neymarovej ére sa PSG dostalo cez poslednú osmičku len v dvoch prípadoch. Kapitulácie proti Manchestru United v sezóne 2018/19 a Realu Madrid o dva roky neskôr boli pre klub skutočným dnom, keďže sa mu nepodarilo získať európsku korunu, po ktorej tak zúfalo túžil.
Samotnému Neymarovi sa nedarilo výrazne presadiť. Teda s výnimkou sezóny 2019/20. Pre pandémiu Covidu-19 sa fázy od štvrťfinále a ďalej hrali ako jednozápasové vyraďovacie duely na neutrálnej pôde v Lisabone počas augusta. Neymar bol v tom čase absolútne výnimočný a kľúčovými asistenciami proti Atalante a Lipsku pomohol PSG do finále.
Vo finále však prehral s Bayernom 0:1. Plakal, jeho sen o víťazstve v Lige majstrov v PSG sa opäť rozplynul.
PSG sa nikdy nestalo Neymarovým tímom. A nikdy nevyhralo Ligu majstrov. Videli sme ho v jeho najlepších chvíľach, ale to boli naozaj len záblesky.
Kontroverzia ho naďalej obklopovala. Pravidelne bol kritizovaný za svoj štýl hry. V roku 2020 dostal od rozhodcu kartu za to, že (opäť) predviedol fintu, ktorou si prehodil loptu cez hlavu. Rozhodca to považoval za zbytočnú exhibíciu.
Okrem toho po prehre s Rennes vo finále Coupe de France v roku 2019 Neymar udrel päsťou fanúšika, ktorý ho natáčal a urážal. Neymar napokon opustil PSG v zlom, keď odmietol za klub hrať. V 173 zápasoch si zapísal 118 gólov a 77 asistencií, čo znie ohromujúco.
Sklamanie v národnom tíme
Ani Neymarova medzinárodná kariéra nebola zďaleka jednoduchá. Od začiatku bol oslavovaný ako muž, ktorý Brazílii prinesie titul majstra sveta. Jeho prvý pokus prišiel v roku 2014.
Bolo to veľkolepé, keď v podstate sám doviedol Brazíliu do štvrťfinále, pričom strelil štyri góly a v ôsmom zápase proti Čile zaznamenal víťaznú penaltu v rozstrele.
Vo štvrťfinále proti Kolumbii však Neymar utrpel hrozivé zranenie po tom, ako mu nechutným zákrokom Juan Zuniga zlomil stavec. Bolo tragické vidieť, ako skončila pravdepodobná hviezda turnaja.
Brazília utrpela v semifinále hrozivý debakel 1:7 od Nemecka, ale zdalo sa, že emócie zo straty Neymara sa prejavili ešte pred začiatkom zápasu, keď hráči plakali počas štátnej hymny. Kto vie, či by s ním turnaj vyhrali.
V roku 2018 Brazílčanov vyradilo vo štvrťfinále Belgicko. Neymar hral na tomto turnaji dobre, ale všetci nakoniec hovorili len o jeho divadle - váľaní sa po zemi a hlasnom kričaní počas súbojov.
Počas MS 2022 si v druhom zápase skupinovej fázy pohmoždil väzy v členku, ale do osemfinále, v ktorom premenil penaltu pri víťazstve 4:1 nad Južnou Kóreou, sa zázračne zotavil.
Štvrťfinálová fáza mu však opäť zlomila srdce. V 105. minúte predĺženia ukončil nerozhodný výsledok brilantným kúskom, ktorý sa zdal byť víťazný. Chorvátsko však štyri minúty pred koncom vyrovnalo a nakoniec zvíťazilo na penalty. Znovu sa zopakoval známy pohľad na sklamaného a uplakaného Neymara.
Brazília je bez titulu majstra sveta od roku 2002 a Neymar zatiaľ nedosiahol na medzinárodnej úrovni to, čo si mnohí krajania mysleli.
V roku 2019 dokonca začali špekulovať, že "kanárici" by mohli byť bez neho lepším a vyrovnanejším tímom. V tom istom roku Brazília vyhrala Copa América prvý raz po 12 rokoch - bez Neymara, ktorý bol mimo hry s poškodenými väzmi v členku. Ľudia to pripisovali tomu, že hrali viac ako tím, než aby sa spoliehali na Neymarovu individuálnu kvalitu.
O dva roky neskôr sa Brazílii nepodarilo udržať korunu a vo finále prehrala s úhlavným rivalom Argentínou. Neymar bol počas celého zápasu vynikajúci, ale odišiel s prázdnymi rukami.
Teraz je so 77 gólmi najlepším strelcom v histórii národného tímu - má ich toľko ako Pelé. Nevyhnutne sa stane absolútnym lídrom, ale kým pre svoju krajinu nezíska veľkú trofej, bude sa to všetko zdať neúplné.
Jeho dedičstvo
Neymar by mal byť zapísaný ako futbalová legenda. Bol súčasťou najlepšieho útočného tria v histórii a neustále (keď bol zdravý) podával výkony na neuveriteľne vysokej úrovni. Treba však dodať, že sa od neho očakávalo viac. Fanúšikovia ho chceli vidieť na vrchole oveľa dlhšie ako tri či štyri sezóny.
Väčšina by si pravdepodobne želala, aby zostal v Barcelone. V menej toxickom prostredí by sa mu darilo lepšie. Messi by tu nebol naveky a nastal by moment, keď by Neymar mohol prevziať štafetu a urobiť z Barcelony svoj vlastný tím.
Ale zúfalá túžba po individuálnej sláve ho donútila odísť do Paríža. Bude to ľutovať? Možno. Ale v tom čase musel veriť, že je to správna vec.
Minimálne tri roky bol nepochybne jedným z troch najlepších futbalistov na svete. A je tiež posledným skutočne veľkým zabávačom tohto športu. Hráčov ako on už jednoducho nevidíte - niekoho, kto dokáže podávať také vynikajúce výkony a zároveň byť taký expresívny a excentrický.
Nie každý ho však mal rád. Mnohí ho považovali za šoumena a simulanta, bolo veľa takých, ktorí ho nikdy nemuseli. Vedel skutočne frustrovať, ale niektoré kritiky boli nespravodlivé a prehnané.
Na druhej strane mal stále na svojej strane čas. Mnohé správy uvádzali, že v lete chcel prestúpiť z PSG do "Barcy", ale španielsky klub si ho nemohol dovoliť. Do svojho bývalého mužstva by sa tak s veľkou pravdepodobnosťou mohol vrátiť už o dva roky.
Barcelona bez Messiho na čele s Neymarom? Nie je to to, čo vždy chcel? V roku 2026 bude mať tiež poslednú šancu na získ slávy z MS. Ktovie, možno o pár rokov budeme o Neymarovi hovoriť ako o dvojnásobnom víťazovi Ligy majstrov, majstrovstiev sveta a držiteľovi Zlatej lopty. Momentálne však ešte nedosiahol zázračné výšky a veci, ktoré sa od neho očakávali.