Nová pozícia Alexandra-Arnolda v strede poľa oživuje nádeje Liverpoolu na Ligu majstrov
Zverenci kouča Kloppa preukazujú na konci ročníka konečne konzistentnú formu a vytvárajú neskorý útok na priečky zaručujúce účasť v milionárskej súťaži.
"The Reds" sú momentálne neporazení v piatich zápasoch Premier League, pričom remíza 2:2 s Arsenalom na Anfielde začiatkom apríla sa stala katalyzátorom ich obratu.
V tomto stretnutí prehrávali s lídrom Premier League o dva góly v priebehu 30 minút. Napriek tomu prekonali počiatočnú búrku a rýchlo sa vrátili do hry, pričom Trent Alexander-Arnold mal v priebehu zápasu čoraz väčší vplyv na dianie na trávniku.
Pravý obranca začal zápas na svojej obvyklej pozícii v rámci známeho liverpoolskeho systému 4-3-3, no jeho správanie, najmä keď mal Liverpool loptu v moci, sa výrazne líšilo od toho, čo sme videli predtým.
Pri budovaní hry sa Alexander-Arnold skôr posúval do stredu poľa, než aby si udržiaval širokú pozíciu. Spolu s kľúčovým stredopoliarom Fabinhom vytvoril v strede ihriska dvojzáprah. Súčasne sa ľavý obranca Andy Robertson zastrčil k dvom stredným obrancom Liverpoolu a vytvoril tvar 3-2 s piatimi hráčmi "Reds", ktorí mohli voľne útočiť dopredu.
Tento ťah pomohol anglickému reprezentantovi sa oveľa viac zapojiť do rozohrávky Liverpoolu. Zápas ukončil s jednou asistenciou a štyrmi kľúčovými prihrávkami - v ten deň ich žiadny hráč nezaznamenal viac.
Klopp po zápase priznal túto taktickú úpravu a uviedol: "Dnes hral Trent viac vo vnútri, tak to je. Musíte si na to zvyknúť, samozrejme. Povedal by som, že je veľký krok urobiť to v zápase proti Arsenalu. Otvorilo nám to rôzne príležitosti. Keď sa na to pozriete spätne, tak sme sa to naučili používať."
Po tom, čo zohral kľúčovú úlohu a pomohol klubu z Merseyside vrátiť sa z nepriaznivého stavu 0:2 a zachrániť bod v tomto zápase, sa tento prístup zopakoval o týždeň neskôr. Alexander-Arnold predviedol majstrovský kúsok proti Leedsu United.
V tomto stretnutí sa pokúsil o 136 prihrávok, pričom zaznamenal 91 % úspešnosť. Pripísal si aj dve asistencie. Využitie Alexandra-Arnolda ako "obráteného krídelného obrancu" nie je ojedinelé a v poslednom čase sa podobné príklady vyskytli v Premier League aj inde. Pep Guardiola to robil s hráčmi ako Joao Cancelo a nedávno s Johnom Stonesom.
Katalánsky tréner City takto využíval aj Oleksandra Zinčenka (26), keď hral na Etihade. Mikel Arteta od svojho letného prestupu využíva Ukrajinca podobným spôsobom na Emirates.
Alexander-Arnold disponuje vynikajúcimi technickými schopnosťami a prihrávkami, ktoré dokážu prekonať väčšinu protihráčov, čo z neho v posledných týždňoch robí mimoriadne nebezpečného hráča Liverpoolu v tejto časti ihriska.
Kloppovi zverenci strelili v posledných štyroch zápasoch 13 gólov a úlohu Alexandra-Arnolda v tom možno zachytiť pri pohľade na jeho základné čísla.
V predchádzajúcich štyroch vystúpeniach Liverpoolu zaznamenal päť asistencií, čo je o dve viac, ako sa mu podarilo v predchádzajúcich 28 ligových dueloch. V tomto čase tiež nazbieral očakávanú asistenciu (xA) v hodnote 2,6 - to je viac, ako si na svoje konto pripísal v deviatich ligových súbojoch pred remízou s Arsenalom.
Z tohto nedávneho prestupu profituje nielen Alexander-Arnold, ale aj jeho spoluhráč Mohamed Salah. Smrtiaci Egypťan, ktorý často hráva pred krídelným obrancom, zaznamenal viac ako 60 dotykov v troch z posledných štyroch zápasov Liverpoolu, pričom pred súbojom s Arsenalom neprekročil 60 dotykov v žiadnom meraní síl.
To je ďalšia výhoda toho, že Alexander-Arnold sa pohybuje viac v strede, vytvára viac priestoru pre Salaha na pravej strane, aby mohol spôsobovať rozruch. Štyri góly z posledných štyroch zápasov a 18 striel podčiarkujú, že sa mu to darí.
Otázka, či by sa Alexander-Arnold mohol zmeniť na stredného záložníka, je na Anfielde už dlhší čas predmetom diskusií. Donedávna to bol len teoretický scenár. Jeho výkony a vplyv na tím Liverpoolu v rámci takejto úlohy v posledných týždňoch dali Kloppovi veľa podnetov na premýšľanie. Najmä, keď klub v lete zvažuje potenciálne veľké investície do tejto oblasti ihriska.