Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Pomoc či obtiaž? VAR sa stáva jedným z najväčších problémov anglického futbalu

Ali Pollock
Angličania opäť riešili sporné verdikty.
Angličania opäť riešili sporné verdikty.AFP
V Anglicku uplynul ďalší víkend, počas ktorého sa len o málo hovorilo veciach súvisiacich so samotným futbalom. Pozornosť sa opäť zamerala na rozhodcov a negatívny vplyv používania systému VAR.

Najnovšia debata o VAR sa odvíja najmä od dvoch severolondýnskych klubov - Arsenalu a Tottenhamu, V centre diania su rozdielne reakcie ich manažérov na vplyv arbitrov a VAR na ich zápasy. Mikel Arteta sa počas kontroverznej prehry s Newcastlom pustil do rozsiahleho rozhorčenia nad úrovňou rozhodcov a ťažkosťami, ktorým jeho tím čelil:

"Výsledok by nemal byť taký, aký je. Zahanbujúce, čo sa stalo. Ako je možné, že tento gól platil? Navyše v Premier League, o ktorej hovoríme, že je najlepšia na svete. Som v tejto krajine už 20 rokov a teraz sa cítim zahanbený. Je to hanba a v stávke je toho príliš veľa."

Naopak, Ange Postecoglou nemal po prehre s Chelsea veľký záujem obviňovať rozhodnutia, ale skôr proces, v ktorom sa k nim dospelo. "Bude tam forenzná štúdia každého rozhodnutia, myslím si, že to je cesta, ktorou sa hra uberá, a to sa mi nepáči. Keď sa pozriete na všetky tie prestoje, ktoré sa udiali... možno sa ľuďom takéto veci páčia, ale ja by som radšej videl, ako hráme futbal," uviedol a dodal:

"Musíte akceptovať verdikt rozhodcu, tak som vyrastal. Toto neustále oslabovanie ich autority je to, kam hra smeruje - nebudú mať žiadnu vážnosť."

Spravodlivé pripomienky?

Keď si spätne pozriete oba zápasy a uvidíte všetky rozhodnutia, ktoré museli arbitri urobiť, zdá sa, že na slovách oboch manažérov je kus pravdy. Arteta ju má, keď hovorí, že úroveň rozhodcov nie je tam, kde by mala byť - hoci o tom, či mal gól Newcastlu platiť, sa dá diskutovať. Počas zápasu sa však neudelili dve jasné červené karty Kaiovi Havertzovi a Brunovi Guimaraesovi.

Postecoglou má pravdu v tom, ako dlho trvá každé rozhodnutie. Len počas prvého polčasu duelu Spurs - Chelsea bolo 12 minút nadstaveného času, ktorý vznikol na základe početných zastavení hry systémom VAR.

Nakoniec sa dá povedať, že rozhodcovia mali väčšinu verdiktov správnych, ale výsledkom bol jeden z najzábavnejších súbojov sezóny plný zmätku a akcií. Treba tiež zdôrazniť, že takmer všetky kluby čelia nejakému kontroverznému rozhodnutiu každý víkend.

Problémy s rozhodcami

Zdá sa, že po každom zápase sa objaví nový problém - nesprávne rozhodnutie či kritika zo strany manažérov založená na nedostatkoch rozhodcov a VAR.

Rýchlo sa z toho stáva jeden z najväčších neduhov anglického futbalu bez jasných náznakov toho, že by sa niečo riešilo alebo že by sa urobili nejaké zmysluplné zmeny. Rozhodca Anthony Taylor bol nedávno po niekoľkých zlých výkonoch v Premier League preradený do Championship.

V jednom dueli rozhodoval o neuveriteľne kontroverznej penalte bez pomoci VAR a teraz bol vybraný na sobotňajší zápas Manchestru City proti Chelsea. Aký zmysel teda malo vôbec "trestať" nízku úroveň rozhodovania, ak je takmer okamžite na pláne návrat do najväčších zápasov v krajine?

Ako už Arteta naznačil, úroveň rozhodovania je príliš nízka. Samotná myšlienka VAR je dobrá, ak sa uplatňuje správne, ale ľuďom, ktorí to majú na starosť, to trvá príliš dlho a stále sa príliš často mýlia. Potom sa dostávame k otázke používania VAR na štadiónoch a času, ktorý trvá, kým sa vôbec prijme nejaké rozhodnutie.

Celý tento proces, ako už spomenul Postecoglou, bráni skutočnému futbalu. Je tiež dôležité si uvedomiť, že rozhodcovia budú robiť chyby - rovnako ako hráči - ale celý zmysel VAR je pomôcť im tieto chyby obmedziť. V súčasnosti sa ale zdá, že ich len zväčšuje a často ich ešte zhoršuje, pričom celý proces bráni akejkoľvek zábave, ktorá by mala byť súčasťou futbalového stretnutia.

Stručne povedané, myšlienka VAR funguje, ale jej realizácia zo strany rozhodcov je niekedy takmer hrozná, čo vedie k dlhým zdržiavaniam, a tie často uberajú z pútavosti. Celý proces potrebuje revíziu a arbitri sa musia zlepšiť, aby udržali úroveň požadovanú v najkvalitnejšej lige na svete.

Anglický futbal sa môže pochváliť najlepšími hráčmi, manažérmi, štadiónmi, tréningovými zariadeniami a má najviac peňazí, ale zároveň aj jedny z najhorších rozhodcovských postupov.