Prestup do USA Messimu zlepšil imidž. Ronalda zdoláva v popularite aj vďaka Miami
Hovoríme o dvoch najsledovanejších hráčoch modernej futbalovej éry. Obaja sú uznávaní po celom svete a obaja si za niekoľko rokov vybudovali status, ktorý sa dá len ťažko v jednom okamihu zničiť. Napriek tomu nedávne prestupy od seba futbalových velikánov značne vzdialili. Obaja mali ponuky zo Saudskej Arábie, lenže Messi odmietol peniaze ponúkané šejkami a prestúpil do USA.
Skupina kritikov Cristiana Ronalda je oveľa väčšia ako tá, ktorá nemá rada Messiho. Je to logické. Portugalský útočník je napriek všetkým rekordom považovaný za egoistu, jeho pózy často pôsobia nafúkane. Messi má, samozrejme, tiež svojich kritikov, ale jeho imidž je oveľa čistejší, pôsobí skôr ako skromný človek, ktorého zaujíma najmä futbal.
V rôznych diskusiách sa tak dočítate, že Messi je už po týždni v Miami považovaný za hrdinu, zatiaľ čo Ronaldo je po šiestich mesiacoch v Saudskej Arábii vnímaný ako urazený boháč, ktorý len rozmnožuje svoj majetok a aj tak nikoho nezaujíma.
Keď tlieskajú LeBron a Serena
Messi pri svojom debute za nový tím ohúril fanúšikov krásnym gólom z priameho kopu v poslednej chvíli zápasu. Spasiteľ. Bol to príbeh, ktorý Amerika miluje. Zároveň sa pri ňom ukázalo, aký veľký záujem je v USA o futbal, hoci je stále považovaný za druhoradý šport. Príchod Argentínčana by však mohol veľa vecí zmeniť, minimálne na Floride.
Len čo bol oznámený jeho prestup do Interu Miami, na tlačovej konferencii sa radoval napríklad Jimmy Butler - basketbalová hviezda Miami Heat. Jeho debut v MLS sledovali také celebrity ako LeBron James a Serena Williamsová. Na Twitteri sa o gól futbalového majstra podelil Patrick Mahomes, hviezdny quarterback NFL, ktorý je v USA oveľa známejší než ktorýkoľvek slávny futbalista hrajúci "soccer".
Arabskému jazyku Západ nerozumie
A Ronaldo? Vybral si arabský spôsob. Svojím menom pomáha meniť saudský futbal, ale mnohí jeho fanúšikovia ho aj tak odmietli a pomaly na neho zabúdajú. Jeho nedávne vyhlásenie, že miestna liga nie je o nič horšia ako tie európske, bolo málo platné.
Problémom je, že Saudská Arábia je v súčasnosti v podstate stále športovou perifériou. Na štadióne s kapacitou 25 000 divákov chýbajú osobnosti svetového šoubiznisu. Na sociálnych sieťach sa obsah týkajúci sa umenia Cristiana Ronalda objavuje v jazyku, ktorý je Západu úplne cudzí.
Messiho prestup do USA bol v západnom svete od prvých dní vnímaný pozitívne. Už aj tak zbožňovaný futbalista vstupuje na ďalšiu a pravdepodobne ešte vyššiu úroveň športovej slávy. V Európe vyhral takmer všetko, čo mohol, teraz smeruje k uznaniu v USA, jednej z najmocnejších a najmedializovanejších krajín sveta.
Messiho voľbu umocnia MS 2026
Góly rodáka z Rosaria v novom drese kolujú po všetkých kontinentoch, hoci takmer nikto nevie, že zápasy proti Cruz Azul a Atlante neboli exhibičnými medzisezónnymi duelmi, ale zápasmi v novovytvorenom Ligovom pohári, ktorý združuje kluby z MLS a mexickej ligy. Samozrejme, pridanou hodnotou angažmánu argentínskeho špílmachra sú nasledujúce majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia o tri roky v Severnej a Strednej Amerike.
Tak ako je americký kontinent nadšený z Messiho, arabskí šejkovia sú samozrejme podobne nadšení z Ronalda. Účinok je však úplne odlišný. Ronaldovo rozhodnutie skôr pomohlo arabskému svetu prilákať ďalšie futbalové hviezdy, ako je Karim Benzema, takže ostatní sa už nehanbia. Portugalčan ako taký však pravdepodobne aj tak zostane v tieni svojho večného rivala. Messi vyšiel zo svojho kroku imidžovo oveľa lepšie. A to ešte len začína písať svoj americký príbeh.