Priamočiarosť v útoku? Prepracovaný plán City, "zbrklý" Luton i Teplice bez lopty
Základná myšlienka je nasledovná - ako sa dá objektívne určiť, ktoré tímy hrajú v útoku "priamočiarejším" alebo "vertikálnejším" štýlom bez toho, aby sme sa museli spoliehať iba na ľudské oko? V jednej zo svojich nedávnych týždenných správ predstavilo CIES Football Observatory riešenie, ktoré spočíva v kombinácii údajov z Wyscout a SkillCorner s cieľom vytvoriť index priamočiarosti.
Matematika s tromi premennými
Index zoradil tímy z 27 vybraných líg z celého sveta (slovenská Niké liga do výberu zaradená nebola) od tých s najpriamočiarejším útočným štýlom po tie s najmenším, t. j. s najprepracovanejšou útočnou hrou.
Pri výpočte indexu sa brali do úvahy tri premenné - frekvencia šprintov na hráča (minimálne 0,7 sekundy pri rýchlosti nad 25 km/h) počas držania lopty, podiel tzv. "call-for-the-ball" nábehov do priestoru (doslovne je to možné preložiť ako nábeh do priestoru, ktorým si hráč pýta loptu) a počet kilometrov, ktoré hráč prejde počas držania lopty, vyplývajúci z počtu a priemernej dĺžky úspešných prihrávok.
Index priamočiarosti sa potom vypočítal vynásobením frekvencie šprintov na hráča podielom nábehov "call-for-the-ball" a následným vydelením tejto hodnoty počtom kilometrov, ktoré hráč prešiel s loptou v držaní.
Tento vzorec poskytuje číselnú hodnotu pre každý analyzovaný klub, pričom vyššie hodnoty predstavujú priamočiarejší štýl hry. Hodnoty boli stanovené v rozmedzí od 0 do 100, pričom 100 predstavuje najpriamočiarejší štýl hry.
Španieli preferujú plán
Na vrchole stromu z hľadiska celkovej priamočiarosti sa umiestnilo portugalské Farense s hodnotou 100. Z "veľkej päťky" európskych líg sa na vrchole usadil Luton Town (87), medzi mimoeurópskymi tímami viedol Banfield (83). Najvyššie skóre medzi účastníkmi Ligy majstrov UEFA zaznamenal Newcastle United (56).
Na opačnom konci rebríčka, najnižšie čísla, ktoré odrážajú najnepriamejší útočný štýl, namerali dvom celkom, ktoré trénujú slávni Španieli - Manchester City Pepa Guardiolu (21) a Paríž St-Germain Luisa Enriqueho (23). Arsenal Mikela Artetu (27) sa umiestnil na štvrtom mieste za ukrajinským tímom Oleksandrija. Prvú päťku uzatvára poľský Lech Poznaň.
Zaujímavé sú aj rozdiely v jednotlivých rebríčkoch. Z hľadiska šprintov v držaní lopty malo najvyššie skóre Farense a najnižšie Freiburg. Z hľadiska "call-for-the-ball", t. j. nábehov do priestoru, dosiahlo najviac bodov Cercle Brugge a najmenej Burnley, ďalší klub z anglickej Premier League.
Paríž St. Germain vedie rebríček v počte kilometrov nabehaných s loptou v držaní, na opačnom konci spektra je zástupca českej FORTUNA:LIGY FK Teplice.
CIES Football Observatory je výskumná skupina v rámci Medzinárodného centra pre športové štúdie (CIES), nezávislého študijného centra so sídlom vo švajčiarskom Neuchateli. CIES Football Observatory sa špecializuje na štatistickú analýzu futbalu. Celý dokument a interaktívnu tabuľku zobrazujúcu priamy herný index si môžete pozrieť tu.