Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Vypäté rivality, škorpión, drogové kartely i vražda po vlastnom góle

Miroslav Šifta
Kolumbiu čaká víkend plný derby.
Kolumbiu čaká víkend plný derby.S.alvarez1037 / Wikimedia Commons / Flashscore
Kolumbia je krajina známa predovšetkým dvomi vecami - kokaínom a futbalom. Výroba tejto drogy dala vzniknúť jednému z najznámejších drogových kartelov na svete i najbohatším a najznámejším narkobarónom na čele s Pablom Escobarom. Vo futbale krajinu preslávili skvelé výkony a góly Jamesa Rodrígueza (32) na MS 2014, škorpiónsky kop brankára Reného Higuitu (57) v zápase proti Anglicku vo Wembley a ďalšie slávne mená ako Carlos Valderrama (62), Radamel Falcao (37) a Juan Cuadrado (35). Svety drog a futbalu sa v Kolumbii jednoducho museli pretnúť. Výrazne prehovárali jeden do druhého a tvorili silné futbalové derby.

Narkofutbal

Od 80. rokov minulého storočia sa Kolumbia stala svetovou drogovou veľmocou. Juhoamerickú "zem" pohltil fenomén kokaínu. Samozrejme, neexistujú presné údaje, ale uvádza sa, že krajina produkovala približne 70 % svetových dodávok tejto drogy. Takýto biznis jej priniesol veľa peňazí, ale aj mnoho problémov.

Čoraz mocnejší drogoví magnáti začali ovládať celú krajinu a ich pozornosť sa celkom prirodzene obrátila na futbal, najobľúbenejšiu zábavu Kolumbijčanov. Futbalových klubov sa zmocnili "patróni" drogových kartelov nielen pre radosť, ale slúžili im aj ako šikovný nástroj na pranie špinavých peňazí či populizmus. Mnohí drogoví hegemóni investovali do futbalu veľké prostriedky. Bola to praktika, o ktorej dnes počúvame ako o "sportswashingu".

Investíciami do futbalu, nielen do prvého tímu, ale aj do akadémií a infraštruktúry klubov, si kartely získavali priazeň širokej verejnosti, miestnych komunít. Na druhej strane však legalizovali špinavé peniaze prostredníctvom klubu a drvivú väčšinu z nich si zobrali späť tým, že uvádzali nepravdivé informácie o sumách za prestupy hráčov, mzdách a iných účtovných položkách. Pre túto špecifickú kolumbijskú symbiózu medzi obchodovaním s drogami a futbalom sa vžil termín narkofutbal.

V troch najväčších kolumbijských mestách vznikli rozsiahle "narkofutbalové" projekty. Najznámejším z nich je spojenie Pabla Escobara s celkom Atlético National z Medellínu. V Bogote sa Gonzalo Rodríguez Gacha, známy ako "Mexičan", pripojil ku klubu Millonarios. Gacha bol Escobarovým rivalom z medellínskeho kartelu, časom medzi nimi došlo k viacerým sporom a ich rivalita sa výrazne prejavila v súperení medzi týmito dvoma futbalovými klubmi. Najväčší konkurenti v podsvetí pre Escobara, Gacha, a tým aj pre Medellín a Bogotu? Mesto Cali a tamojší kartel. Hlavy kartelu z Cali, bratia Gilberto a Miguel Rodríguez Orejuelovci, vlastnili a kontrolovali futbalový tím América de Cali.

Vďaka finančným injekciám narkobarónov sa úroveň kolumbijského futbalu rýchlo zvyšovala. Tamojšie kluby (najmä tie vyššie uvedené, ktoré boli v rukách drogových kartelov) privádzali aj kvalitné zahraničné posily, čím sa výrazne zvýšila úroveň a platy hráčov. Kolumbijské národné mužstvo sa zúčastnilo na troch po sebe idúcich majstrovstvách sveta (1990, 1994, 1998). Predtým sa Kolumbijčania naposledy zúčastnili na šampionáte v roku 1962. Veľký úspech dosiahli aj miestne kluby. Najmä Escobarovo Atlético National.

Vojna medzi kartelmi na futbalovom ihrisku

Historickým momentom kolumbijského klubového futbalu bol triumf medellínskeho Atlética National v Copa Libertadores, juhoamerickej obdobe Ligy majstrov, v roku 1989. Bolo to prvýkrát v dejinách, keď kolumbijský tím zvíťazil v konkurencii kádrov z Brazílie alebo Argentíny.

Počas cesty Atlética za titulom došlo k jednému veľmi ostrému stretu. Vo štvrťfinále najprestížnejšej kontinentálnej súťaže sa klub z Medellínu stretol s Millonarios z Bogoty. Oba tímy boli veľkými rivalmi ešte pred týmto zápasom. Ich vzájomný duel je súbojom dvoch najlepších kolumbijských tímov v histórii, bitkou medzi hlavným mestom a druhým najvýznamnejším centrom krajiny, rivalitou medzi dvoma odlišnými regiónmi a ich obyvateľmi, koncom 80. rokov aj meraním síl dvoch rivalov z drogovej scény - Escobara a "Mexičana" Gacha.

Prvý duel v Medellíne vyhralo domáce Atlético 1:0. Odveta v Bogote sa skončila remízou 1:1, ale celý zápas bol veľmi kontroverzný. Čilský rozhodca Silva očividne pomáhal tímu z Medellínu. Neskôr prenikalo na povrch čoraz viac informácií, že Silva bol niekoľkokrát v priamom kontakte s Pablom Escobarom... Atlético National si potom dokázalo dôjsť až pre víťaznú trofej. Vzájomná nevraživosť v rámci kolumbijského Superclásica, ako sa rivalita medzi Atlético National a Millonarios FC nazýva, sa vyostrila.

Najsmutnejšie dôsledky kolumbijského "narkofutbalu"

Brutálne praktiky drogového podsvetia sa veľmi často prejavovali vo futbalovom prostredí. Okrem korupcie, zastrašovania, vydierania, prania špinavých peňazí, daňových únikov či iných podvodov to boli, žiaľ, aj najhoršie zločiny. V roku 1989 bol po zápase Independiente Medellín - América de Cali zavraždený rozhodca Álvaro Ortega. Počas stretnutia urobil niekoľko zvláštnych rozhodnutí. Konečná remíza nebola podľa predstáv drogových kartelov. Zápasy boli bežne manipulované aj na účely stávkovania.

Najznámejším a najsmutnejším príbehom je vražda futbalistu Andrésa Escobara po MS 1994. Kolumbia išla na majstrovstvá sveta do USA s nálepkou čierneho koňa turnaja. Vo svojom prvom zápase však zakopla a prehrala s Rumunskom. V druhom vystúpení sa očakávalo, že Kolumbijčania sa do turnaja vrátia víťazstvom nad papierovo slabším domácim tímom Spojených štátov. Lenže aj pre vlastný gól kapitána tímu Andrésa Escobara však boli po dvoch zápasoch v skupine bez bodu a bez šance kvalifikovať sa do vyraďovacej fázy šampionátu.

Po návrate domov bol Andrés Escobar zastrelený pred očami svojej priateľky na ulici v Medellíne. Neskôr sa ukázalo, že vraha si najal jeden z drogových kartelov. Na futbalistu údajne vystrieľal celý zásobník a pri každom výstrele zakričal "gól". Bol odsúdený na 43 rokov väzenia, ale po 11 rokoch prepustený za dobré správanie.

Po "páde" drogových kartelov v 90. rokoch 20. storočia a začiatkom 21. storočia zažil kolumbijský futbal krízu. Národný tím sa nekvalifikoval na MS v rokoch 2002, 2006 ani 2010. Až v roku 2014 sa Kolumbijčania prebojovali späť do elitnej spoločnosti. Na brazílskom šampionáte sa dokonca dostali do štvrťfinále. Dieru do sveta urobili vďaka Jamesovi Rodríguezovi.

Kolumbia sa dostala do vyraďovacej fázy aj o štyri roky neskôr v Rusku. V Katare neuspela a v súčasnosti sa snaží kvalifikovať na ďalší šampionát, ktorý sa bude konať v roku 2026 v USA, Kanade a Mexiku. Zaujímajú však domácu futbalovú scénu viac kvalifikačné zápasy národného tímu alebo vypäté ligové derby?

Repre pauza? Sviatok futbalu v Kolumbii!

Kolumbia vždy išla vlastnou, trochu svojráznou cestou. To platí aj pre vzťah medzinárodného a ligového futbalu. Reprezentačnú prestávku tamojšia navjyššia súťaž nerieši. Pre kolumbijskú reprezentáciu to nie je veľkou prekážkou, pretože národný tím tvoria v drvivej väčšine krajania pôsobiaci v Európe alebo iných amerických krajinách. Keďže všade inde klubový futbal spí, kolumbijská Primera A vyťahuje svoje veľké esá - Clásico Paisa o Medellín a Clásico Vallecaucano v Cali.

Kolumbijčania veľmi prežívajú a fandia tak národnému tímu, ako aj svojim obľúbeným klubom v lige, o to silnejšie práve v derby. Reprezentačná pauza je tak v Kolumbii v porovnaní s inými časťami sveta skutočným sviatkom futbalu. Počas týchto dní je futbal pre drvivú väčšinu kolumbijskej spoločnosti najvyššou prioritou.

Kolumbijský derby víkend

Sobota 14. októbra

Kolumbia - Primera A

Independiente Medellín - Atlético Nacional

El Clásico Paisa ("To pravé Clásico")

Medellín je druhé najväčšie mesto Kolumbie, v ktorom žije viac ako 2,5 milióna ľudí. Je domovom dvoch veľkých futbalových klubov, Atlético Nacional a Independiente Medellín. Ich rivalita sa označuje ako El Clásico Paisa alebo "To pravé Clásico" (paisa je slangové slovo, ktoré znamená "to pravé domáce"). Oba kluby sa delia o 40-tisícový štadión Estadio Atanasio Gigardot, ktorý je peklom na zemi, najmä počas mestského derby.

Posledné medellínske derby, ktoré sa hralo pred mesiacom, vyhralo Independiente 1:0. Momentálne je Independiente na 3. mieste, Atlético dýcha svojmu rivalovi na krk zo 4. pozície, len dva body za ním.

Nedeľa 15. októbra

Kolumbia - Primera A

América de Cali - Deportivo Cali

Clásico Vallecaucano ("Clásico" departmentu Valle del Cauca)

Cali je tretie najväčšie mesto Kolumbie s viac ako 2,2 miliónmi obyvateľov. Je tiež domovom dvoch veľkých a úspešných klubov. Sú to América de Cali a Deportivo Cali. Clásico Vallecaucano sa v histórii hralo 336-krát. Oba kluby dosahujú neustále dobré výsledky, a to takmer počas celej svojej existencie. Preto je bilancia medzi nimi viac než vyrovnaná a rivalita veľmi silná.

Aj derby v Cali sa hralo v septembri. América porazila svojho mestského rivala 3:0 a v ligovej tabuľke je na tom lepšie - na 2. mieste, Deportivo sa snaží prebojovať do prvej osmičky.

Ďalšie derby týždňa

Streda 18. októbra

Bosna a Hercegovina - Premijer Liga

HŠK Zrinjski Mostar - FK Velež Mostar

Mostarski gradski derbi (Mostarské mestské derby)

O mostarskom derby sme písali v augustovom vydaní rubriky Derby week. Na poslednú chvíľu však bol tento zápas medzi odvekými rivalmi odložený. Cieľom bolo poskytnúť futbalistom Zrinjski Mostar, bosnianskemu majstrovi, čas a podporu v boji o postup do skupinovej fázy jedného z európskych pohárov. To sa podarilo. Navyše, futbalisti Zrinjski si zatiaľ v skupine EKL počínajú veľmi zaujímavo. V prvom zápase sa im podaril nevídaný obrat z 0:3 na konečných 4:3 s holandským AZ Alkmaar a v druhom dueli takmer vybojovali remízu na pôde Aston Villy. Mostarské derby je na programe v stredu 18. októbra.