Pätnásť gólov za Juve, nešťastník Greško či milovaný Hamšík. Serie A aj so slovenskou stopou
Prví Slováci začali prúdiť do Talianska po druhej svetovej vojne, keď sa svet opäť "otvoril". Dvojica niekdajších spoluhráčov zo Slovana Bratislava (v tom čase ŠK Bratislava) Július Korostelev - Ján Arpáš obliekala dres slávneho Juventusu. Druhý menovaný sa príliš nepresadil a v osemnástich vystúpeniach zaznamenal v pruhovanom drese len šesť gólov. Pozornosť pútal aj tým, že sa v lete 1947 vybral na dovolenku na Slovensko a "zabudol" sa vrátiť. Juventus protestoval, hráč dostal dvojročný zákaz činnosti, no po jej vypršaní sa opäť objavil v belasom drese.
Korostelev bol úplne iným prípadom. V sezóne 1946/47 strelil v drese "starej dámy" 15 gólov, čo je dodnes sezónne maximum Slováka v Serii A. Pracovitý útočník s prezývkou "Kloki", ktorú mu vymyslel tréner Leopold Šťastný, keďže mu jeho beh pripomínal cval klokanov, si život v Taliansku zamiloval až tak, že v krajine strávil celý zvyšok života. Po ročnej anabáze v slávnom klube zamieril slovenský futbalista do Atalanty, následne nastupoval za Regginu a Parmu. Spolu s Korostelevom prestúpil do Juventusu aj ikonický český útočník Čestmír Vycpálek zo Slavie Praha.
Grande Torino
Do histórie sa zapísal aj rodák z Budapešti Július Schubert, ktorého matka pochádzala zo Zemplína. V roku 1946 v rámci presídľovacej akcie medzi Maďarskom a Slovenskom prestúpil do ŠK Bratislava a o tri roky neskôr bol súčasťou v tom čase najlepšieho talianskeho klubu AC Turín, s ktorým získal majstrovský titul. Na čele tímu prezývaného "Grande Torino" stál Valentino Mazzola. Schubert v silnej konkurencii nedostal veľa príležitostí, väčšinou sa striedal na ľavom krídle s Francom Ossolom.
V granátovo-červenom drese Turínčanov odohral päť zápasov s jedným gólovým zápisom. Jeho kariéra sa bohužiaľ skončila predčasne. Počas návratu z Lisabonu došlo k leteckému nešťastiu, po náraze do Baziliky Suprega na predmestí Turína zahynulo 18 hráčov tímu a 13 členov posádky. Životná púť Júliusa Schuberta sa skončila vo veku 26 rokov.
Sezóna 1948/49 priniesla debut Jána Chavka v drese Palerma. Prvú ligu si zahral aj za Como. Najvyššia súťaž následne čakala na príchod ďalšieho slovenského hráča dlhých 40 rokov. Miloš Glonek si to v novembri 1992 namieril zo Slovana do maličkého klubu Calcio Ancona, ktorý v ďalšej sezóne zostúpil do Serie B, a tak odišiel do francúzskeho Caen.
Ničiteľ titulových ambícií
Výraznú stopu za sebou v Taliansku zanechal Vratislav Greško. Ak by ste však toto meno vyslovili pred fanúšikmi Interu Miláno, zrejme by ste si vypočuli všeličo. Keď rodák z Tajova podpísal v sezóne 2000/2001 štvorročný kontrakt s týmto gigantom po úspešnom pôsobení v Bayerne Leverkusen, zdalo sa, že pôjde o ďalší stupienok v jeho nádejne rozvíjajúcej sa kariére.
Inter bojoval o prvý titul od roku 1989 a v poslednom kole musel zdolať nebezpečné Lazio. Milánčania boli na čele tabuľky o bod pred Juventusom, tretie AS Rím malo o dva menej. V 45. minúte nacentroval z ľavej strany do šestnástky Stankovič, dvojica Córdoba-Materazzi v súboji s útočníkom domácich loptu neodvrátila, tá sa dostala k na hranici malého vápna stojacemu Greškovi, ktorý, otočený čelom k vlastnej bráne, vysokú a kolmo padajúcu loptu sklepával zmrazenému Toldovi.
Tento úmysel ale skvele prečítal domáci Poborský a vletiac medzi neistú dvojicu Greško-Toldo upratal loptu do siete. Inter sa v druhom polčase psychicky položil, Lazio zvíťazilo 4:2 a majstrovský primát oslavoval nenávidený rival z Turína.
Vášniví "tifosi" okamžite našli vinníka. Greško odišiel do Parmy, nastúpil však len do piatich duelov. Paradoxom je, že slovenský futbalista absolvoval dovtedy vydarenú sezónu. Po Zanettim (44 zápasov) s Córdobom (42) bol tretím najvyťaženejším obrancom Interu (34 duelov) a stabilným členom základnej zostavy. Osudová chyba však zatienila všetko ostatné.
Skala v obrane
Milánčania v lete 2017 zaplatili 23 miliónov eur za obrancu Milana Škriniara z janovskej Sampdorie, čo z neho urobilo najdrahšieho slovenského hráča. Investícia sa im vyplatila, futbalista sa po niekoľkomesačnej aklimatizácii zaradil medzi opory a stal sa neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy celku, s ktorým si zahral prestížnu Ligu majstrov a v sezóne 2020/21 dvíhal nad hlavu pohár pre talianskeho majstra. V lete 2023 odišiel do PSG s bilanciou 246 zápasov a 11 gólov v drese Interu.
Virtuózi spod Vezuvu
Najväčšie meno si v Serii A spomedzi hráčov spod Tatier urobil Marek Hamšík, ktorý v lige debutoval vo veku 17 rokov a 236 dní v drese Brescie. Nasledovali dve sezóny v druhej najvyššej súťaži a prestup do SSC Neapol. Svoj prvý ligový gól v Serii A strelil 16. septembra 2007 v zápase proti Sampdorii Janov. Bol to po vyše 60 rokoch prvý zásah slovenského futbalistu v talianskej lige.
V premiérovej sezóne bol Hamšík ocenený titulom "Najlepší mladý hráč". "Marekiaro" je dvojnásobným držiteľom Talianskeho pohára (2012, 2014) a víťazom Talianskeho Superpohára 2014. Viackrát bol blízko aj k ligovému titulu, no v krajine v tom čase dominoval nezastaviteľný Juventus, ktorý ukoristil deväť primátov v rade.
Hamšík sa v rokoch 2007 - 2019 stal najobľúbenejším hráčom SSC od čias legendárneho Diega Maradonu. V 408 zápasoch strelil 127 gólov a zaslúžene mu patrí status jednej z najväčších ikôn histórie slávneho celku. Vytúžený majstrovský titul však získal až tím Stanislava Lobotku v sezóne 2022/2023.
Lobotka po prestupe zo Celty Vigo v roku 2020 nezažíval pod trénerom Gennarom Gattusom ideálne obdobie. Aj s pomocou Hamšíka, s ktorým sa v klube minuli, však dokázal "zaťať zuby" a nový kouč Luciano Spalletti z neho urobil svojho čierneho koňa.
Tí ďalší
Prvým Slovákom v drese AC Miláno sa stal Juraj Kucka po prestupe z FC Janov (2015), vo farbách "Rossoneri" odohral dve sezóny, v 59 zápasoch strelil štyri góly. Zahral aj v Parme. Prvenstvo medzi brankármi patrí Tomášovi Košickému, ktorý nastupoval za Cataniu (2009). Pavol Bajza ochraňoval svätyňu Parmy (2012), ani jeden z nich však nenazbieral viac ako sedem štartov vo všetkých súťažiach.
Futbalistov s malým počtom odohratých duelov je rozhodne viac, napríklad Blažej Vaščák (Treviso - 13), Kamil Kopúnek (Bari - 5), Pavol Farkaš (Chievo - 4), Marek Čech (Bologna - 11), Ľubomír Tupta (Hellas - 2), Samuel Mráz (Empoli/Spezia - 8) či Dávid Hancko (Fiorentina 5).
Vladimír Weiss ml. si v ročníku 2012-13 prípísal na konto 22 stretnutí a štyri góly za Pescaru. Nikolas Špalek odohral za Bresciu (2019/20) 25 duelov s dvomi zásahmi na konte, pričom Lukáš Haraslín obliekal dresy Parmy a Sassuola. Za Speziu nastupoval Dávid Strelec, akuálne hráč bratislavského Slovana. Zabudnúť nemôžeme ani na Dávida Ivana - v ročníku 2015/16 odohral za Sampdoriu 21 duelov a raz skóroval.
V Serii A momentálne pôsobia piati slovenskí futbalisti - spomínaný Lobotka, Norbert Gyömbér (Salernitana), Adam Obert (Cagliari), Ondrej Duda a Tomáš Suslov (obaja Hellas).