Z neposlušného dieťaťa sa stala opora národného tímu. Arnautovič doháňa nenaplnený potenciál
Pred minulou sezónou sa Arnautovič vrátil do Interu po dlhých 14 rokoch. Vtedy bol v Miláne na hosťovaní z holandského Twente a ako 20-ročný mladík bojoval o miesto v tíme po boku Javiera Zanettiho, Wesleyho Sneijdera či Christiana Chivua, príliš sa mu však nedarilo. Ako naznačil vtedajší tréner Mourinho, mladý Rakúšan bol stratený prípad.
Že by sa Arnautovič zdravo naštval a snažil legendárnemu trénerovi a celej futbalovej verejnosti ukázať opak? S tým za ním nechoďte. Naopak, svojím správaním sa podpísal pod Mourinhov úsudok. Fanúšikov v Miláne zásoboval viac škandálmi ako gólmi a asistenciami. Nedostával takmer žiadny herný čas, ale jeho meno napriek tomu často svietilo v titulkoch novín.
V roku 2010 si na jeden večer požičal Bentley spoluhráča Samuela Eto'oa a luxusné auto mu bolo ukradnuté. O dva roky neskôr sa zaplietol do hádky s policajtom, ktorú ukončil dnes už kultovým výrokom: "Mám toľko peňazí, že si môžem kúpiť tvoj život." Následne v roku 2013 vyzval vtedajšieho spoluhráča z Brém Eljera Eliu na nočné automobilové preteky. Nemecký klub však nemal pre ich nočnú zábavu pochopenie a oboch hráčov suspendoval.
Zdalo sa, že kariéra rakúskeho futbalistu sa skončí skôr, ako sa stihne rozbehnúť. Vzhľadom na zoznam prešľapov a kontroverzií nejeden futbalový fanúšik predpokladal, že Arnautovič sa zaradí medzi veľké talenty, ktorým sa nikdy nepodarilo naplniť svoj potenciál. Všestranný zakončovateľ však všetkých vyviedol z omylu.
Dnes má tridsaťpäť rokov a opäť oblieka dres Interu. V kádri Nerazzurri síce nie je nenahraditeľný, keďže prijal úlohu náhradníka, ale napriek tomu je pre Simoneho Inzaghiho dôležitou súčasťou tímu. V aktuálnej sezóne Serie A nastúpil len trikrát a celkovo odohral iba 40 minút, no jeho prítomnosť na ihrisku má stále svoju hodnotu. Dokázal to v Lige majstrov, keď pomohol Interu k víťazstvu 4:0 gólom do siete Crvenej zvezdy.
Pýtate sa, ako sa z neposlušného dieťaťa rakúskeho futbalu stal profesionál, ktorý vo veku 34 rokov zdvihol nad hlavu trofej pre talianskeho majstra? Odpoveď je jednoduchá, zlomom v jeho kariére bolo narodenie dcéry Alicie. Na svet prišla počas Arnautovičovho pôsobenia v Stoke City, kde strávil štyri plodné ročníky.
V drese anglického celku nastrieľal 28 gólov a vyslúžil si prestup do londýnskeho West Hamu. Tam v oboch ligových sezónach prekročil hranicu desiatich zásahov a stal sa miláčikom fanúšikov. Keď sa v lete 2019 rozhodol prestúpiť do Číny, bol to šok.
Čo stálo za jeho prekvapivým prestupom? Možno túžba finančne zabezpečiť rodinu, možno strata motivácie. Ako všetky ostatné kroky v turbulentnej kariére, aj tu zohralo úlohu ťažké detstvo vo viedenskom Floridsdorfe. Práve odtiaľ si odniesol tvrdohlavosť na ihrisku, ale aj mimo neho.
Pre svoju kontroverznú povahu nemal Arnautovič doma v Rakúsku dlho veľa fanúšikov. Teraz je však jedným z lídrov tamojšieho národného tímu a so 120 štartmi dokonca jeho rekordérom. Okrem toho strelil v červeno-bielych farbách už 39 gólov a blíži sa k ďalšej méte - k 44 trefám Toniho Polstera.
Tréner rakúskej reprezentácie Ralf Rangnick s Arnautovičom počíta aj napriek tomu, že mu jeho futbal príliš nesedí. Kým kouč preferuje agresívny štýl založený na pressingu a behaní, Arnautovič rád hrá s loptou a vyžíva sa v práci v zhustenom priestore.
Súdiac podľa posledných výsledkov sa zdá, že tieto protichodné futbalové vízie sa dokonale dopĺňajú. Rakúsky výber je na vzostupe a ak všetko pôjde podľa plánu, Majstrovstvá sveta 2026 by mohli byť symbolickým vrcholom Arnautovičovej kariéry.
Bolo by to obdivuhodné zakončenie cesty, ktorá sa začala v klietkach viedenských betónových ihrísk a cez niekoľko rýchlych vzostupov a pádov priviedla náladového útočníka k reprezentačným rekordom.