Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Žiadne búranie, San Siro je kultúrna pamiatka. AC a Inter si musia hľadať nový domov

Tomáš Rambousek
Štadión San Siro je v Miláne legendou.
Štadión San Siro je v Miláne legendou.Profimedia
San Siro sa nebude búrať, pretože ikonický futbalový chrám získal štatút kultúrnej pamiatky. Pre milánske kluby Inter a AC je to však nečakaná zmena plánov. Projekt nového štadióna, ktorý mal vyrásť v susedstve starnúcej arény, sa musí prepracovať.

Miláno bude v roku 2026 hostiť olympijské hry a práve na San Sire sa uskutoční otvárací ceremoniál. Výstavba novej arény sa však mala začať hneď po tomto podujatí. V priľahlom parku mali zostať len monumentálne stĺpy pôvodného štadióna ako pripomienka histórie. Nové, modernejšie San Siro malo mať kapacitu 65 000 divákov, čo je až o 15 000 menej než súčasne.

Projekt neprešiel cez lombardskú regionálnu kultúrnu komisiu, ktorá ikonickú stavbu z rokov 1948 až 1955 označila za kultúrne dedičstvo. Práve vtedy dali inžinieri Armando Ronca a Ferruccio Calzolari futbalovému svätostánku pri jeho prvej rekonštrukcii súčasnú podobu.

V roku 1980 bolo potom San Siro pomenované po talianskej futbalovej legende Giuseppem Meazzovi, ktorý zomrel rok predtým. Milánsky svätostánok hostil zápasy majstrovstiev sveta v roku 1990, stal sa jedným z domovov talianskej futbalovej reprezentácie a hrali sa na ňom štyri finále Ligy majstrov či tri boje o Pohár UEFA.

Gazzetta dello Sport uvádza, že štadión vlastní mesto Miláno, ktoré za jeho využívanie vyberá ročný poplatok od futbalových klubov AC a Inter. Aj preto milánske kluby hľadajú nové riešenia, hoci na stole je aj rekonštrukcia a modernizácia.

Táto možnosť by však nevyriešila všetky požiadavky modernej doby. Inter už oznámil, že plánuje postaviť nový domov pre klub na južnom okraji mesta v Rozzane, zatiaľ čo AC by sa chcelo presunúť o niečo ďalej do San Donata.