Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Kanaďania predbehli Rusov a oslavujú rekordný titul. Tourigny: Nikto nemal veľké ego

TASR
Majstrovská trofej putuje do Kanady.
Majstrovská trofej putuje do Kanady.TASR
Kanadskí hokejisti získali na 86. majstrovstvách sveta zlaté medaily. V nedeľnom finále v Tampere zvíťazili nad Nemeckom 5:2, keď o svojom triumfe rozhodli tromi gólmi v tretej tretine.

V Nokia Arene sa úvod duelu viac vydaril Nemcom, ktorých poslal v 8. minúte do vedenia John-Jason Peterka. Kanaďania sa postupne dostali do tempa a ešte v prvej tretine vyrovnali po rýchlom prečíslení zásluhou Samuela Blaisa. Druhý gól Nemecka strelil v 34. minúte Daniel Fischbuch, no v presilovke odpovedal úspešným tečom Lawson Crouse. V tretej časti favorit vystupňoval tlak a strhol víťazstvo na svoju stranu, keď sa druhýkrát v zápase presadil Blais, následne z brejku aj kapitán Tyler Toffoli a triumf spečatil do prázdnej bránky Scott Laughton.

Kanada postúpila z druhého miesta skupiny B, v ktorej zdolala Slovákov po nájazdoch a prehrala so Švajčiarmi i Nórmi. Formu však jej hráči perfektne načasovali na vyraďovaciu časť, v ktorej pokorili obhajcu titulu Fínsko, potom aj tím z druhej spoluorganizátorskej krajiny Lotyšsko a na záver Nemecko. Do finále MS sa prebojovali štvrtýkrát za sebou. Napravili si chuť po minuloročnom neúspešnom finále, keď v tej istej aréne podľahli domácemu Fínsku. Titul získali po dvoch rokoch, na MS 2021 v Rige zdolali v súboji o zlato "Suomi" 3:2 po predĺžení.

Krajina javorového listu vybojovala 28. zlato na MS a v počte titulov sa osamostatnila na prvom mieste historického poradia, keď sa odpútala od Ruska (ZSSR, SNŠ - 27). Vedie aj historickú tabuľku v počte medailí, v zbierke ich má dokopy 53 (28-16-9).

Nemci síce nevystúpili až na vrchol, ale aj tak dosiahli obrovský úspech. Z medaily na MS sa tešia po dlhých 70 rokoch, na šampionáte v Zürichu a Bazileji v roku 1953 získali striebro. Do svojej zbierky pridali celkovo piaty cenný kov z MS (0-3-2), okrem toho majú tri medaily zo ZOH (0-1-2). Nemecko prehralo druhé veľké finále v priebehu piatich rokov, na ZOH 2018 v Pjongčangu tesne nestačili na Olympijských športovcov Ruska.

Bronzové medaily si zo šampionátu odniesli Lotyši. Tí v súboji o 3. miesto v Tampere zdolali USA po predĺžení a získali historicky prvý cenný kov na veľkom podujatí.

K majstrovskému úspechu doviedol Kanadu tréner André Tourigny. "Prístup všetkých hráčov bol úžasný. Prišli na šampionát a bojovali jeden za druhého. Nikto v tíme nemal veľké ego, každý - od hráčov až po členov realizačného tímu - chcel svojím dielom prispieť k spoločnému úspechu. Je to neuveriteľné, nedá sa slovami opísať, čo zažívame. Hráči sa obetovali, odlúčili sa na niekoľko týždňov od rodín, v zápasoch sa vrhali do striel, urobili všetko pre to, aby urobili túto krajinu šťastnou. Chceli sme vyhrať zlato a to sa nám podarilo," uviedol lodivod čerstvých šampiónov.

Káder Nemecka nemal dôvod na bezprostrednú radosť, no hodnotu úspechu si s odstupom času určite uvedomí: "V prvom momente prevláda sklamanie. Myslím si však, že sme dosiahli niečo neuveriteľné. Počas celého turnaja sme hrali úžasný hokej. Ukázali sme, že vieme silným tímom nielen vzdorovať, ale hrať s nimi aj vyrovnané partie," vyjadril sa kapitán Moritz Müller a doplnil ho kouč Harold Kreis: "Som na mužstvo veľmi, naozaj veľmi hrdý. Nemôžeme hovoriť o prehre, v skutočnosti sme niečo vyhrali."

Útočník Dominik Kahun povedal, že podobný pocit už pozná a zhodnotil priebeh boja o trofej. "Je to rovnaké ako na zimnej olympiáde v roku 2018. Sme smutní, ale vo vnútri cítime aj radosť, že máme medailu. Je jasné, že sme chceli byť majstri sveta. Kanaďania mali silný tím, všetci makali. Myslím si, že nás trochu zlomil tretí gól, ktorému predchádzala strata puku. Dovtedy to bolo vyrovnané. Kanada si to vzadu super postrážila a už nám nedala veľa šancí. Je to ale obrovský úspech pre nemecký hokej, s chalanmi to ešte oslávime," vravel hráč švajčiarskeho Bernu.

Konečné poradie na 86. MS v hokeji:

1. Kanada

2. Nemecko

3. Lotyšsko

4. USA, 5. Švajčiarsko, 6. Švédsko, 7. Fínsko, 8. Česko, 9. SLOVENSKO, 10. Dánsko, 11. Kazachstan, 12. Francúzsko, 13. Nórsko, 14. Rakúsko,

15. Maďarsko - zostup do A-skupiny I. divízie

16. Slovinsko - zostup do A-skupiny I. divízie