Posledné bitky s Poľskom: Boj o postup medzi svetovú elitu, na olympiádu i púť za zlatom
27. august 2021, Bratislava: Slovensko - Poľsko 5:1
Strely na bránku: 48:17.
Vo februári 2022 sa Slovensko tešilo z historického bronzu na olympiáde, no šesť mesiacov predtým sa na ňu muselo dostať z kvalifikačného turnaja v Bratislave. V spoločnosti Bieloruska, Rakúska a Poľska sa očakával ľahký postup, no hneď dve stretnutia vyhral favorit pred vlastnými divákmi pomerom iba 2:1.
Proti Poľsku to bolo o čosi jasnejšie. Ružička načal outsidera v 9. minúte, nasledovali dve nevyužité presilovky na oboch stranách. Po prestávke navýšili vedenie Hudáček s Romanom, pričom na tretí zásah asistovali dvaja neplnoletí mladíci - Slafkovský a Nemec. Poliaci znížili, keď predsa len využili početnú výhodu, no rovnakou mincou reagoval Cehlárik a v závere poistil triumf druhým gólom Ružička.
Už sme naznačili, že zverenci trénera Craiga Ramsayho mali na turnaji riadne na mále, keď zlyhávali v presilovkách. Z celkovo 17 využili dve - jednu proti Poliakom a druhú proti Bielorusom pri päťminútovom vylúčení súpera. Navyše, päť kompletných minút v presile ani nedohrali pre vylúčenie Ružičku na 2+2 minúty za vysokú hokejku. A takmer ich to vyšlo draho, lebo v prípade prehry po 60 minútach by do Pekingu cestovali práve Bielorusi...
27. apríl 2002, Göteborg: Slovensko - Poľsko 7:0
Počet strelcov: 7.
Zápas pre pamätníkov ešte z doby, keď sa turnaj začínal štyrmi základnými skupinami. Pokračovalo sa osemfinále (2x6 tímov), respektíve skupinou o udržanie sa a až tak nasledovalo tradičné play-off. Turnaj bol odštartovaný ešte na konci apríla, pričom tím pod vedením kouča Jána Filca ho otváral proti Poliakom.
Dve trefy z prvej tretiny upokojili Slovákov, no tretia prišla až krátko pred druhou sirénou. Sedem gólov strelilo sedem strelcov - Bondra, Országh, Tomík, Bartečko, Lintner, Ra. Pavlikovský a Rób. Petrovický. Najproduktívnejší muž celého šampionátu Šatan zaknihoval tri asistencie.
Slovensko čakalo osemfinále a cesta za göteborgským titulom, Poľsko išlo do boja o záchranu. Tam sa síce umiestnilo na 14. mieste, ktoré inak znamenalo udržanie sa, ale pre vtedajšie pravidlá, keď v najvyššej kategórii musela zostať kvalifikujúca sa krajina z "Ďalekého východu", (Japonsko, 16. miesto, bez zisku bodu), vypadlo do nižšej divízie a vrátilo sa do nej až teraz po dlhých 22 rokoch.
Mimochodom, princíp kvalifikácie tímu z Ázie fungoval od roku 1998 do 2004. Miniturnaj vždy vyhralo Japonsko, ktoré sa zakaždým, až na rok 2004, keď bolo pätnáste, umiestnilo posledné. Aj v prípade samurajov platí, že sa od vypadnutia medzi elitu naspäť nepozreli.
15. apríl 1995, Bratislava: Slovensko - Poľsko 10:0
Počet strelených gólov Slovákov na turnaji B-kategórie v siedmich zápasoch: 60.
Po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993 museli Slováci bojovať o postup medzi hokejovú špičku od nuly, zatiaľ čo Česi získali štyri mesiace po osamostatnení bronz. Slovenskí hokejisti tak začali svoju púť v C-divízii, hoci až v roku 1994. Na turnaji v Poprade a Spišskej Novej Vsi nemali mať vážnejšieho súpera, no život im znepríjemnili predovšetkým Bielorusi (výhra 2:1), Kazachstan (0:0) a Ukrajina (2:2).
Postup sa predsa zrodil, čo bolo najpodstatnejšie. O rok neskôr sa konal šampionát B-kategórie už v Bratislave. Tam bolo najväčším súperom domácich Lotyšsko, ktoré však reprezentanti s dvojkrížom na hrudi porazili deň po Poliakoch 4:3.
Proti nášmu severnému súperovi to až taká dráma nebola, desať gólov v sieti hovorí jasnou rečou. Hetrik zaknihoval Šatan, dva zásahy pridali Rób. Petrovický i Cíger, po jednom Marcinko, Ihnačák a Smerčiak. Hráči pod taktovkou Júliusa Šuplera splnili cieľ a tak po najkratšom možnom čase postúpili do A-divízie majstrovstiev sveta.