Nájdu Španieli v Katare strateného vodcu?
Úvod
Pri spojení majstrovstvá sveta a Španielsko nemôžeme vynechať magický rok 2010. Pre Španielov znamená akési "pred a po" v histórii futbalu. Získali titul majstrov sveta, ktorý okrem športu zjednotil aj spoločnosť ponorenú do hospodárskej krízy. Vďaka triumfu sa ju podarilo v určitých momentoch dostať do úzadia.
Dá sa povedať, že španielsky národ bol podobne šťastný len počas olympijských hier v Barcelone v roku 1992. Futbalové mužstvo, na ihrisku vedené Pepom Guardiolom, získalo zlaté medaily. Oba míľniky, či ten z roku 2010, či z 1992, sú už dávno preč.
Katarský turnaj, na ktorý sa krajina pripravuje bez nálepky "najväčší favorit na celkové prvenstvo", ale s mimoriadne úspešnými futbalistami v mláždežníckych kategóriách, by mohla zaznamenať opäť víťazný zlom.
V Južnej Afrike sa vďaka Shakire stala módnym hitom "Waka Waka". Pochádza odtiaľ aj ďalšia ikonická vec. V tomto prípade nie hudobná, ale futbalová - tiki taka. Úžasný spôsob, ako chápať futbal. Ako vytvárať kúzla s loptou na kopačke. Ako ju nechať vyniknúť v tíme, na čele ktorého figurovali v defenzíve Ramos, Piqué a Puyol. Aby ich doplnili kúzelníci Xavi, Iniesta či Xabi Alonso a mohli z toho ťažiť v ofenzíve Villa s Torresom.
Toto bláznivé Španielsko nastavilo trend, ktorý sa ďalší snažili napodobniť. Priblížilo sa k ním iba Nemecko. Ani nasledujúce generácie "La Roja" sa nedokázali priblížiť k tomuto štýlu, v ktorom nebolo potrebné strieľať množstvo gólov. Španieli neuspeli na šampionáte v Brazílii 2014 a ani v Rusku 2018.
Z týchto víťazných dní zostal posledný mohykán - Sergio Busquets. Tréner Luis Enrique káder omladil. Dodal mu novú krv a pokúsil sa aktualizovať zastaranú verziu tiki taka. Jednoducho sa chce prispôsobiť aktuálnej futbalovej dobe. Jeho práca sa prejavila, čo podčiarkujú dve finálové účasti v Lige národov. Bude to však stačiť k tomu, aby mohli Španieli pomýšľať na ovládnutie Kataru?
Silné stránky
Španielsko disponovalo vždy vynikajúcou futbalovou kvalitou, ktorú zvyšovala ich mimoriadna technická zdatnosť. Kvalitu majú znova. Nepochybne ide o ich najväčšiu devízu. Nová partia hráčov sa natoľko presadila vo futbalovom svete, že sú rázom prirovnávaní s veľkými idolmi. A to nemajú poriadne ani 20 rokov.
Pedri a Gavi. Dvaja poslední víťazi prestížneho ocenenia pre najlepšieho futbalistu do 21 rokov (Golden Boy) sú hlavnými predstaviteľmi atraktívnej mládeže. Okrem nich v nej vynikli aj Dani Olmo, Ansu Fati, Ferran Torres či Yéremi Pino.
Nie sú najrýchlejší. Nie sú najsilnejší. Nepatria ani k tým, ktorí na ihrisku nabehajú najviac kilometrov. Ale spôsob, akým vedú loptu, ako ju držia a ako sú prepojení navzájom s ostatnými, je niečo, čím sa môže pochváliť len veľmi málo národných výberov.
Je zaujímavé, že takýto štýl futbalu založený na držaní lopty neprodukuje to, čo fanúšikovia čakajú - góly. Posledné vyššie víťazstvo prišlo ešte v septembri 2021, keď zdolali Gruzínsko 4:0. Na druhej strane, treba spomenúť fakt, že zverenci Luisa Enriqueho ťahajú od bezgólovej remízy so Švédskom z júna 2021 šnúru dvadsiatich zápasov, v ktorých strelili aspoň jeden gól.
Nová verzia tiki taka im taktiež pomáha nepúšťať súperov do gólových príležitostí. V lige národov inkasovalo menej gólov (3) ako Španielsko (5) iba Portugalsko. V prvom stretnutí medzi oboma tímami z Pyrenejského polostrova to boli práve Portugalci, ktorí inkasovali ako prví.
V rozhodujúcom dueli o víťazstvo skupiny si Španieli dokonca udržali čisté konto a vyhrali 1:0. Súťaženie majú v génoch. Dedičstvo starej "Furia Roja" je veľkým odkazom, ktorý môžu naplniť na záverečnom šampionáte.
Slabé stránky
V ťažkých zápasoch môže Španielsko naraziť práve na neschopnosť pretaviť hernú dominanciu do streleného gólu. Pre hráčov La Roja to môže byť veľmi frustrujúce, lebo si v zápase vymenia viac ako 800 prihrávok, ale veľké šance neprichádzajú.
Stačí sa pozrieť na poslednú súťažnú prehru - 24. septembra mali zverenci trénera Enriqueho proti Švajčiarsku 74% držanie lopty, pripísali si 809 prihrávok (Švajčiari 278), podnikli 184 útokov (súper iba 76), ale zároveň vystrelili iba štyrikrát na bránu, zatiaľ čo Švajčiari päťkrát. Výsledok? 1:2.
Ideálna zostava
Unai Simón - Carvajal, Laporte, Pau Torres, Alba - Busquets, Koke, Pedri - Ferran
Torres, Morata, Dani Olmo
Jediné, čo Luis Enrique nemení, je rozostavenie. Španielsko pravidelne nastupuje do zápasov v rozostavení 4-3-3, ktoré sa dá neskôr modifikovať vďaka veľkej univerzálnosti hráčov. Je potrebné spomenúť, že neexistuje žiadna pevná jedenástka. Odhadnúť základnú zostavu súčasnej španielskej reprezentácie je ťažšie ako vyhrať majstrovstvá sveta.
Veľa závisí od zdravotného stavu niektorých hráčov. Po zranení sa napríklad vracajú Marcos Llorente, Laporte a Dani Olmo. Krátko pred turnajom sa zotavil aj skúsený Koke.
Jednotkou medzi tromi žrďami bude určite Unai Simón, ktorý si získal dôveru trénera, na rozdiel od brankárov z Premier League, kde sú De Gea aj Kepa Arrizabalaga vo výbornej forme. Vpredu zostáva Enrique verný Álvarovi Moratovi, ktorý už viackrát ukázal, že dokáže svojmu tímu pomôcť v správnej chvíli.
Najhorúcejšia téma
Španielsko nikdy nebolo tímom, ktorý by mal skutočnú hviezdu - takú ako Cristiano Ronaldo v Portugalsku alebo Lionel Messi v Argentíne. Vždy sa spoliehalo skôr na lídrov, hráčov s charakterom, ktorí dokázali spolupracovať.
To je to, čo trénerovi La Roja momentálne chýba. Niektorí hovoria, že ho ani nechce, pretože sa bojí, že ho zatieni. Sergia Ramosa sa "zbavili" počas jeho minuloročného zranenia, takže jediným skúseným hráčom, ktorý si pamätá úspech v Južnej Afrike, je Sergio Busquets. Je však oveľa tichší, skrátka iný typ vodcu. Uvidíme, či Španieli nájdu lídra, ktorý dokáže prevziať zodpovednosť na ihrisku aj mimo neho.
Predpoveď
Španielsko čaká v Katare náročná cesta. V skupine E, pri všetkej úcte ku Kostarike a Japonsku, bude bojovať o prvé miesto s Nemeckom. Ak sa mu to podarí, môže čeliť silnému Belgicku alebo Chorvátsku s Lukom Modričom. Najhoršie by to však bolo vo štvrťfinále, kde na nich teoreticky čaká Brazília.
Niektorí na Pyrenejskom polostrove si dokonca myslia, že by bolo lepšie skončiť v skupine na druhom mieste. Ale to len v prípade, že by Brazília nebola druhá. Dosiahnutie štvrťfinále sa zdá byť rozumným cieľom, od ktorého sa Španielsko môže odraziť a snívať vo veľkom.