Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Októbrové dátové kuriozity: 20 gólov od súpera s desiatimi hráčmi, Messi ako za starých čias

Pavel Křiklan
Lionel Messi oslavuje hetrik proti New England Revolution.
Lionel Messi oslavuje hetrik proti New England Revolution.TNS/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Futbal ponúka množstvo bizarných situácií. Môžete súperovi prakticky celý zápas nedať loptu, snažiť sa k zblázneniu, ale jeho bránu budete míňať ako čísla v športke. A nakoniec nielenže neskórujete, ale možno dokonca odídete porazení. Dátoví špecialisti zo spoločnosti Flashscore v tejto sezóne sledujú približne 1 800 futbalových súťaží po celom svete a podobné číselné kuriozity majú na svojom monitore každý deň. Aké boli tie najzaujímavejšie v októbri?

Lionel Messi ani vo veku 37 rokov neprestáva podávať mimoriadne výkony. A to dokonca ani v národnom tíme. V reprezentačnom drese zažiaril v kvalifikačnom zápase na majstrovstvá sveta proti Bolívii, ktorú pomohol zničiť hetrikom a dvoma gólovými asistenciami. Všetko v priebehu 67 minút. Obhajcovia zlatých medailí z Kataru triumfovali 6:0 a pre ich kapitána to bol tretí stret proti rovnakému súperovi za sebou, v ktorom sa podieľal minimálne tromi gólmi. Zároveň to bol jeho štvrtý trojgólový duel za svoju krajinu od septembra 2021.

Teda od obdobia, keď si po 17 rokoch v Barcelone zvykal na nové pôsobisko. V 75 štartoch za PSG nezaznamenal ani jeden hetrik. Keď štyri dni po spomínanej demolácii Bolívie strelil ďalší za Miami, dosiahol takýto kúsok na klubovej úrovni prvýkrát po viac ako štyri a pol roku.

Messi je legendou Ligy majstrov, ktorej ženskú verziu prvýkrát v histórii spoznávajú futbalistky Galatasarayu Istanbul. A je to pre ne drsný úvod. Pri domácej premiére v súťaži ich uzemnil AS Rím, ktorému sa na Atatürkovom štadióne pre 75 000 ľudí "strácalo v dave" 2 700 svojich najvernejších fanúšikov. Nielenže triumfoval 6:1, ale aj pomer streleckých pokusov bol impozantný - 2:48.

Na presné strely to bolo 2:20, pričom čestný úspech tureckých šampióniek v súťaži (a zároveň ich prvý gól v nej) zaznamenala útočníčka českej reprezentácie Andrea Stašková. Držanie lopty bolo vyrovnané (46:54 %), štatistika faulov (5:14) a priamych kopov (17:5) dokonca jasne hovorila v prospech domácich. Ich plán s päťčlenným stredom poľa však nevyšiel, výsledok bol jednoznačný a Rimanky k tomu všetkému nepremenili penaltu.

Svoje o tom vedia aj hráči Samsunsporu, ktorí v ligovej bitke na pôde Kasimpasy z bieleho bodu zlyhali dvakrát v priebehu ôsmich minút. A v oboch prípadoch za to mohol kamerunský stredopoliar Olivier Ntcham. Najprv v 19. minúte trafil brvno a o chvíľu neskôr poslal loptu oveľa vyššie, všetko za stavu 0:0. Klub z pobrežia Čierneho mora je prekvapením tureckej ligy, kde je druhý s trojbodovou stratou na Galatasaray.

Nemecký tréner Thomas Reis však nemá šťastnú ruku na strelcov pokutových kopov. Ntcham totiž v tejto sezóne chyboval pri všetkých troch penaltách (klub nekopal žiadne iné). Vo svojej kariére premenil len osem z trinástich, čo predstavuje úspešnosť 53 %. Samsunspor to však nemuselo mrzieť, zakaždým vyhral. Na štadióne Kasimpasy uspel aj s dvoma zahodenými jedenástkami 4:1.

Nešťastníkom mesiaca sa stal Emmanuel Gyamfi, 20-ročný nemecký obranca s ghanskými koreňmi. V súboji druhej holandskej ligy v drese Venlo, kde je na hosťovaní zo Schalke, stihol odohrať len 22 minút, no za taký krátky čas narobil priveľa škody. Najskôr poslúžil súperovi pri hlavičke ako mantinel a lopta sa od neho odrazila do brány. Následne za skopnutie protivníka pred šestnástkou videl rovno červenú kartu. Výsledkom bola takmer nemožne nízka známka Flashscore 2,9.

A teraz kvízová otázka z najvyššej mongolskej ligy. Čo sa stane, keď hostia dostanú červenú kartu v 20. minúte v zápase medzi posledným tímom tabuľky, ktorý hrá na svojom štadióne s tretím odspodu? Domáci celok prehrá 1:20! To nie je preklep... Brera Ilch rozhodne nepatrí k postrachom miestnej súťaže, ale tento duel v hustej snehovej prehánke im vyhovoval.

A posledný Tuv Azarganuud, v minulej sezóne piate mužstvo ligy, ktoré v apríli zdolalo spomínaného súpera na jeho ihrisku 3:1, sa možno zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako tím, ktorý prehral najvyšším rozdielom pri početnej prevahe. Jeho celková bilancia po deviatich zápoleniach je 2:111 a štatistici vypočítali, že ak bude pokračovať týmto tempom, ligu ukončí s 332 inkasovanými gólmi v 27 konfrontáciách...

Francúz Anthony Martial má za sebou krušné chvíle. Po januárovej operácii slabín prišiel o miesto v zostave Manchestru United, za ktorý v deviatich sezónach nastrieľal 90 gólov a v lete prestúpil do AEK Atény. Získali ho zadarmo a ešte viac investovali do jeho platu, ktorý je najvyšší v histórii klubu (takmer 3 milióny eur). O to väčšie bolo sklamanie, keď Martial nastúpil na ihrisko prvýkrát po 10-mesačnej prestávke. Za približne štvrťhodinu proti PAOK-u sa lopty dotkol len štyrikrát. Raz ju stratil, rozdal dve prihrávky a prehral dva súboje.

Grécke médiá opísali jeho výkon ako bez chuti a závanu. O nič lepšie to nebolo ani v ďalšom vystúpení, v ktorom AEK prehral s Panserraikosom, hoci mal loptu v držaní 78 % času a od 27. minúty hral proti desiatim. Martial sa tak dočkal až na tretí pokus - v osemfinále pohára proti lídrovi ligy Arisu Solún. Debutoval od začiatku, na konci prvého polčasu sa dostal k odrazenej lopte pred obrancom Martinom Frýdkom a svojím jediným gólom rozhodol. Je tu nový hrdina?