Príprava spoločná, ciele odlišné. Bratia Žampovci majú za sebou leto na Novom Zélande
Všetci spolu na Novom Zélande
Bratské trio absolvovalo prípravu najprv v domácom prostredí a zavŕšilo ju dvojmesačným sústredením na Novom Zélande, kde na konci augusta 2023 absolvovalo aj preteky austrálsko-novozélandského pohára v stredisku Coronet Peak. V obrovskom slalome si najlepšie počínal Adam Žampa, ktorý obsadil tretie miesto. Andreas skončil na siedmej priečke, Teo prišiel do cieľa na desiatej pozícii.
Pre Andreasa to boli prvé preteky od januárového zranenia. Adam a Andreas Žampovci sa v príprave zamerali najmä na tréningy obrovského slalomu, na ktorý sa chcú v sezóne sústrediť a získať v ňom čo najviac bodovaných umiestnení do Svetového pohára. V ročníku 2023/24 je na programe deväť obrákov. Sezóna sa začne v októbri v Söldene, finále sa uskutoční v ďalšom rakúskom stredisku Saalbach.
"Ubehlo to veľmi rýchlo, zamerali sme sa hlavne na to, aby ma nič nebolelo. Už som totiž skúsenejší pretekár. Trénovali sme vo Vysokých Tatrách a okolí, potom sme sa presunuli na sústredenie do Rakúska, kde sme otestovali prvé lyže a materiál do novej sezóny. To, čo nám najlepšie sedelo, sme si zobrali na južnú pologuľu," povedal Adam Žampa.
Na Novom Zélande strávili dlhší čas ako v predošlých rokoch, dôvodom je teplé počasie v Európe, ktoré lyžiarom nepraje. "Bola to pre nás zmena, ale určite sme urobili dobre, pretože podmienky na tréning v Európe je ťažké nájsť. Chceme ísť na Pitztal, no tam je to extrémne preplnené všetkými tímami," priblížil každoročne náročnejšie jesenné podmienky na prípravu.
Človek zistí, čo (ne)funguje
Novú sezónu otvorí podujatie v Söldene, kde sa pôjde 28. a 29. októbra obrovský slalom mužov i žien. Práve na ten sa chce Adam Žampa v sezóne najviac zamerať, no do programu si pravdepodobne pridá aj technickejšie super-G, napríklad v Beaver Creeku.
"Sölden je vždy generálka pred reálnou sezónou. Človek zistí, čo funguje a nefunguje a v novembri to ešte môže doladiť. Navyše teraz trochu zmenili terénny profil, pretože sa tam roztopil ľad. Na SP sa však už veľmi teším, Sölden mám rád a verím, že tam budem mať dobrý štart," uviedol.
Do novej sezóny ide s cieľom vylepšiť si umiestnenia z tej predošlej, ktorá mu nevyšla podľa predstáv. Najlepší výsledok dosiahol v obrovskom slalome SP v Kranjskej Gore, kde skončil na 22. priečke. Teraz by sa chcel v niektorých pretekoch posunúť podstatne vyššie.
"V minulej sezóne mi buď vyšlo prvé kolo, alebo druhé kolo. Keď mi vyšlo prvé, tak som v druhom štartoval s trochu horším číslom a vždy som skončil okolo 24. miesta. Bola tam pravidelnosť bodov, ale bola od 20. do 27. miesta, čo nie je to, čo by som chcel."
"Stačí veľmi málo, aby to bolo od 10. do 15. miesta. Ja sa už zameriavam práve na to, aby výsledky boli čo najlepšie. Oveľa viac je pre mňa jedno piate či šieste miesto, ako keby som bol na každom SP dvadsiaty," zdôraznil.
Bolesť je preč
Andreas si prešiel ťažkým obdobím, 4. januára si počas tréningu v Taliansku viacnásobne zlomil vonkajší členok a musel predčasne ukončiť uplynulú sezónu. Čakala ho dlhá pauza a dve operácie. Teraz však už necíti bolesť a je pripravený pobiť sa v novom ročníku o lepšie výsledky.
"Rok sa nezačal úplne dobre a zo začiatku to vyzeralo zle. Keď sa však na to pozriem s odstupom, bolo super, že som sa takto dokázal vrátiť. Po pauze sa navyše človek viac teší na to, že môže robiť to, z čoho mal radosť. Operácia bol veľký základ, aby som mohol znovu začať trénovať. Dopadla super, podarila sa aj druhá, pri ktorej mi vybrali skrutky."
"Dostal som od doktorov zelenú, že môžem ísť po šiestich týždňoch na lyže. Akurát nám to vyšlo a mohol som ísť na Nový Zéland. Ani jeden deň ma noha nebola, z toho mám najväčšiu radosť. Uvidíme, ako to pôjde na pretekoch," povedal pre TASR.
Rekapitulácia v nemocnici
Dlhá prestávka mu dala čas aj na rozmýšľanie a našiel v nej aj pozitíva. "Dalo by sa povedať, že to bola aj najlepšia vec, čo sa mi tento rok stala, pretože som si oddýchol. Bol som známy tým, že riskujem, toto mi pomohlo upokojiť sa, sústrediť sa na podanie výkonu, takže vidím aj pozitíva. Keď má človek už 30 rokov, pozerá sa na veci inak."
"V nemocnici som si to zrekapituloval, že nemôžem robiť všetko hŕŕ, ale musím to najprv premyslieť, kde áno a kde nie. Nastavenie na štarte je však vždy rovnaké, treba ísť naplno," uviedol a dodal, že počas prípravy sa zameral na dosahovanie konštantných výkonov:
"Rýchlosť mi nikdy nechýbala, mne chýba konštantnosť od štartu po cieľ. Verím, že to vyjde. Chcem byť vždy v druhých kolách a čo najvyššie."
Najmladší lepší ako najstarší?
Teo Žampa verí, že v nasledujúcej sezóne sa mu podarí preraziť a spolu s bratmi sa predstaví na pretekoch Svetového pohára.
"Dúfam, že to bude zlomová sezóna. V to isté som veril aj pred rokom, ale v rebríčku FIS som poskočil o 70 priečok a ďalších 70 mi chýba, aby som sa predstavil na SP s bratmi. Obaja mi dávajú maximum a dobrý feedback, na tréningoch ma 'hecujú', keď som za nimi. Obaja sú pre mňa vzory," povedal.
Aj Adam Žampa verí, že jeho mladší brat má na to, aby sa dostal do SP. Podľa jeho slov je vo svojom veku dokonca o niečo lepší ako on sám:
"Práve nedávno sme hodnotili vývoj jeho kariéry. Mne sa podarilo prvýkrát zabodovať v SP, keď som mal 23 rokov, on má 21, čiže má stále rok a niečo času. Keď sa na to pozrieme tabuľkovo, je na tom o trochu lepšie ako v jeho rokoch ja. Keď pôjde všetko podľa plánov, bude makať ďalej a, samozrejme, bude zdravý, má na to, aby vo sveťáku štartoval. Určite to preňho nie je ľahké, pretože sa ho každý pýta, kedy tam bude. Ja však viem, že na to má."
Adam a Andreas Žampovci by mali zavítať aj na januárový ženský Svetový pohár v Jasnej, kde by mali dievčatám robiť predjazdcov.
"Som rád, že sa SP vráti do Jasnej, je to veľký úspech organizátorov. Tým, že budem robiť predjazdca, pokúsim sa odovzdať čo najviac informácií našim babám. Dúfam, že raz v budúcnosti si zajazdíme spolu s bratmi Svetový pohár v Jasnej aj my. To by bolo geniálne," dodal.