Deblový drahokam Slovenska. Zaúraduje sila Mihalíkovej vo štvorhre aj tentokrát?
V krajine momentálne panuje dosť nečakaná tenisová eufória. Slovensko má v histórii súťaže na konte jeden celkový triumf, keď uspelo v novembri 2002 ešte pod predchádzajúcim názvom podujatia Fed Cup. Vtedy zdolalo domáce Španielky 3:1.
Janette Husárová, Daniela Hantuchová, Martina Suchá a Henrieta Nagyová sa nezmazateľne zapísali do sŕdc všetkých športových fanúšikov. Trvalo dlhých 22 rokov, kým sa objavila nová generácia, s ktorou však nikto príliš nepočítal. Družstvo v zložení Anna Karolína Schmiedlová, Renáta Jamrichová, Viktória Hrunčáková, Rebecca Šramková a Tereza Mihalíková si na finálovom turnaji najskôr poradilo s Američankami, následne s protivníčkami z Austrálie a pokorilo aj výber Veľkej Británie.
Hlavnou hviezdou tímu je Šramková, prežívajúca najlepšie kariérne obdobie. Hlavne druhá polovica sezóny bola z jej pohľadu fantastická, za dva mesiace vyhrala 20 z 24 duelov a vo svetovom rebríčku sa posunula zo 120. na 43. miesto. Do vítríny pridala aj titul v thajskom meste Hua Hin. Ak sa ale pozrieme na účinkovanie Sloveniek v Málage, veľmi dôležitou súčasťou výberu Mateja Liptáka je práve Mihalíková, o ktorej sa doteraz príliš nehovorilo.
Základom pre úspech každého výberu v takejto súťaži je prítomnosť špecialistky na štvorhru, ktorá v prípade remízy v predchádzajúcich singlových stretnutiach rozhoduje o postupe. Slovensko sa v Španielsku takto tešilo dvakrát, keď spolupráca Mihalíkovej s Hrunčákovou najskôr zabezpečila triumf nad USA a následne v meraní síl s Britániou.
Utorková výhra bola pre Mihalíkovú obzvlášť emotívna, čo neskrývala ani tesne po skončení stretnutia. Nastúpila totiž proti svojej parťáčke Olivii Nichollsovej, s ktorou spojila sily v prebiehajúcom ročníku, výsledkom čoho je 41. miesto v renkingu štvorhry WTA, jej kariérne maximum. V minulosti bola nútená spoluhráčky často meniť, čo sa logicky podpisovalo na výsledkoch.
Hoci slovensko-britská dvojica v tejto sezóne zatiaľ neukoristila titul, pravidelne atakuje najvyššie priečky na turnajoch. V holandskom Hertogenboschi sa napríklad prebojovala až do finále. Práve herná pohoda je niečo, čo si rodáčka z Topoľčian priniesla aj do národného tímu, s ktorým bude mať v stredu šancu šokovať svet proti favoritkám z Talianska. Nastúpiť môže proti ďalšej známej tvári - po boku Sary Erraniovej sa v marci prebojovala do finále turnaja v Charlestone.
Vo svojej doterajšej kariére na okruhu WTA Tour vyhrala jeden turnaj vo štvorhre. V sérii WTA 125 pridala tri deblové trofeje. V rámci okruhu ITF získala osem titulov v dvojhre a devätnásť vo štvorhre. Aj napriek mladému veku má teda skúseností na rozdávanie.
Víťazka juniorského singlu na Australian Open 2015 je už niekoľko rokov pevnou súčasťou družstva, ktoré drží spolu a hlavne tímovosť je niečo, čo hrá u Sloveniek prím. Ako sa hovorí - malá krajina, veľké srdce.
"Je úplne jedno, aké máte individuálne výsledky. V Pohári Billie Jean Kingovej bojujete za svoju krajinu. Hrá tam úlohu tímový duch, ktorý máme veľmi silný," prezradila pred začiatkom španielskeho dobrodružstva. Aké bude mať vyvrcholenie, to sa dozvieme už o pár hodín.