Nevidí na jedno oko, Šramková aj napriek tomu píše po skvelej jeseni históriu slovenského tenisu
Šramková o svojom hendikepe hovorila na jar: "Nedokážem povedať, aké je to vidieť ako zdravý človek. Kedysi som hrala s kontaktnými šošovkami, ale nebolo to ono." Od detstva totiž na jedno oko nevidí. V posledných rokoch mala navyše komplikovaný vzťah s otcom Jozefom, s ktorým sa pohádala natoľko, že dlho neboli v kontakte.
Napriek tomu sa jej po rokoch márneho úsilia podarilo preraziť medzi elitu, a to okolo svojich 28. narodenín, ktoré oslávila v polovici októbra. V doteraz najlepšom období svojej kariéry sa zapísala do histórie slovenského tenisu, keď sa stala prvou slovenskou šampiónkou na okruhu WTA po šiestich rokoch a doviedla svoju krajinu do len druhého finále v Pohári Billie Jean Kingovej.
Poďme si však jej obrovský progres rozobrať postupne...
Májový prienik do elitnej stovky
Českí fanúšikovia zaregistrovali Šramkovú zrejme už vlani v lete. Na menšom podujatí vo Varšave vyzvala Karolínu Muchovú, ktorá v záverečnom sete zahodila luxusný náskok 5:1 a vo štvrťfinále štyri mečbaly.
Všeobecne jej však tenisový svet venoval väčšiu pozornosť až na jar tohto roka, keď Šramková v máji na rímskej tisícke prešla z kvalifikácie až medzi 16 najlepších. Parádu, ktorá jej zabezpečila premiérový posun do prvej stovky rebríčka, ukončila až grandslamová šampiónka Jelena Ostapenková. A to po ťažko vybojovanom víťazstve v tajbrejku rozhodujúceho setu.
Slovenská tenistka čakala na ďalší výrazný úspech niekoľko mesiacov. Až do fenomenálneho jesenného ťaženia...
Budíček v podobe nečakanej prehry
Stále trvajúce životné obdobie sa rozbehlo po US Open. Záverečný Grand Slam sezóny sa pre Šramkovú skončil obrovským sklamaním, keď skončila v druhom kole kvalifikácie. Tam bola jasnou favoritkou proti vtedajšej 834. hráčke sveta Usue Maitane Arconadovej.
Niektorí slovenskí tenisoví fanúšikovia možno rodáčku z Bratislavy v tej chvíli odpísali. Veľmi sa však mýlili. Šramková v prvej polovici septembra prvýkrát v kariére prešla cez štvrťfinále hlavnej tour a v tuniskom Monastire sa napokon prebojovala do finále.
Hneď po finále zamierila do thajského mesta Hua Hin, kde sa stala prvou slovenskou šampiónkou na okruhu WTA od čias Anny Karolíny Schmiedlovej v Bogote 2018.
Len deň po svojom životnom triumfe naskočila v Pekingu do kvalifikácie čínskej tisícky a prebojovala sa do tretieho kola. V priebehu 20 dní tak odohrala 15 zápasov s bilanciou 13-2, a to v troch krajinách a na dvoch kontinentoch.
Potom si dala zaslúženú mesačnú prestávku. Po nej sa vrátila prehrou v prvom kole, ale o týždeň neskôr na ďalšom čínskom podujatí zaznamenala svoje tretie finále za necelé dva mesiace.
Na historický triumf jej chýbalo len málo
Nie je prekvapením, že Šramková v životnej forme bola oporou slovenského tímu na práve skončenom Pohári Billie Jean Kingovej. Porazila grandslamovú finalistku a svetovú jedenástku Danielle Collinsovú, zdemolovala Ajlu Tomljanovičovú a zvíťazila takisto nad Katie Boulterovou.
Tieto cenné víťazstvá pomohli Slovensku k historicky druhému finále v tejto prestížnej tímovej súťaži. Slovenky však nedokázali nadviazať na svoj triumf z roku 2002. Šramková tentoraz nezískala ani bod, keď jasne prehrala so štvrtou tenistkou rebríčka Jasmine Paoliniovou.
V každom prípade zanechali zverenkyne Mateja Liptáka v španielskej Málage skvelý dojem a postarali sa o senzáciu. Na ceste do finále si poradili s Američankami, ktoré sú najúspešnejšie v histórii PBJK (predtým Fed Cupu), Austrálčankami a Britkami.
Šramková síce donedávna nebola na Slovensku hviezdou, ale teraz sa tamojší fanúšikovia zrejme tešia, čo predvedie v nasledujúcej sezóne. V rebríčku WTA jej momentálne patrí 43. miesto a je jedinou slovenskou zástupkyňou v prvej päťdesiatke.