Slovenky pokorili USA, prvýkrát od roku 2013 si zahrajú štvrťfinále PBJK
Slovenky postúpili medi elitnú osmičku prvýkrát od roku 2013, keď sa prestížna tímová súťaž hrala ešte pod názvom Pohár federácie. V Málage nadviazali na triumf nad USA z finálového turnaja v Prahe z roku 2021, o ktorom tiež rozhodli Hrunčáková s Mihalíkovou.
Jamrichová - Townsendová 5:7, 4:6
V úvodných štyroch gemoch si obe hráčky suverénne držali podanie. Za stavu 2:2 viedla Jamrichová 30:0, no potom spravila štyri nevynútené chyby vrátane dvoch dvojchýb a prišla o servis. Američanka následne potvrdila brejk. Jamrichová v ďalších minútach otočila na 5:4, no koncovka patrila Townsednovej, ktorá vďaka šnúre troch gemov získala prvý set vo svoj prospech.
V druhom dejstve za stavu 1:1 Američanka po presnom zásahu na sieti opäť zobrala Jamrichovej podanie. Vo štvrtej hre opäť ukázala svoje deblové kvality a zvýšila na 3:1. V šiestom geme odvrátila dve brejkbaly, v ôsmom ďalšie štyri a zápas s hráčkou, ktorá je vo svetovom rebríčku o vyše 300 miest nižšie, už dotiahla do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenila vďaka esu tretí mečbal a uštedrila Jamrichovej prvú prehru v Pohári Billie-Jean Kingovej. Pre Townsendovú to bola víťazná singlová premiéra v prestížnej tímovej súťaži.
"S kapitánom Matejom Liptákom sme sa najviac pripravovali na to, že budem hrať proti Peyton Stearnsovej. S Townsendovou sme na singla príliš nepočítali. Mysleli sme si, že pôjde na debla. Prekvapilo nás to. S ľaváčkou som nehrala, ani nepamätám. Townsendová veľmi dobre podávala a variovala to, striedala kick so servisom na telo."
"Často využívala slajz a skákalo mi to hocikam. Nevedela som nájsť správny rytmu. Aj keď sme boli vo výmene, dávala som na seba príliš veľký tlak. Bolo to o pár loptičkách, doplatila som aj na nepremieňanie brejkbalov," uviedla Jamrichová.
Šramková - Collinsová 6:2, 7:5
Šramkovej vyšiel úvod zápasu s Collinsovou, keď v treťom geme prelomila podanie Američanky a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:1. Collinsová robila najmä z forhendu priveľa nevynútených chýb, čo bola voda na mlyn Šramkovej. Slovenka za stavu 4:2 súperku opäť brejkla a pri vlastnom servise dotiahla prvý set do úspešného konca.
V druhom sete mala Collinsová dvakrát brejk k dobru, ani v jednom prípade ho však nedokázala potvrdiť. Američanka nebola v dobrom psychickom rozpoložení a pri výmene strán po piatom geme sa na stoličke rozplakala. Šramková otočila z 1:3 na 4:3 a šancu na zisk cenného skalpu svetovej jedenástky už z rúk nepustila. Za stavu 6:5 premenila vďaka víťaznému forhendu hneď prvý mečbal.
"Pozerali sme si s kapitánom Matejom Liptákom zápasy Collinsovej a štatistiky. Nebola som vôbec nervózna, povedala som si, že nemám čo stratiť. Mohla som byť uvoľnená. Som rada, že som dodržala všetko, na čom sme sa dohodli."
"Možno Collinsová nečakala, že začnem tak, ako som začala. Ju som vôbec nevnímala, sústredila som sa iba na kapitána. Bol to určite jeden z mojich top výkonov v tejto sezóna a veľmi ma teší, že prišiel práve v Pohári Bilie-Jean Kingovej," uviedla Šramková.
Hrunčáková/Mihalíková - Townsendová/Kruegerová 6:3, 3:6, 10:8
Vo štvorhre urobila americká kapitánka Lindsay Davenportová zmeny a namiesto pôvodne nominovaného páru Caroline Dolehideová, Peyton Stearnsová poslala na kurt Townsendovú s Kruegerovou. Hrunčáková s Mihalíkovou však boli od úvodných minút na dvorci lepšie. V prvom sete dvakrát prelomili podanie Kruegerovej a získali ho vo svoj prospech. Hrunčáková výborne servovala i čítala hru, od základnej čiary dokázala Američanky zatlačiť, MIhalíková ju zasa dobre dopĺňala na sieti.
V druhom dejstve sa Američanky zlepšili na returne, dvakrát zobrali Hrunčákovej podanie a vynútili so rozhodujúci supertajbrejk. V ňom však slávili úspech Hrunčáková s Mihalíkovou, ktoré si vybudovali náskok 9:2 Potom síce nevyužili šesť mečbalov, no za stavu 9:8 premenili siedmy a na štadióne vytryskol gejzír slovenskej radosti.