Šramková ako eso Sloveniek. Okorení životnú formu cenným titulom z PBJK?
Ktorý fanúšik tenisu mimo Slovenska poznal Rebeccu Šramkovú pred septembrom 2024? Azda len veľmi pravidelní sledovatelia turnajov WTA Tour alebo menších podujatí. Profesionálkou bola takmer desať rokov a do TOP 100 sa nikdy nepozrela. Jej najväčším titulom bol triumf na W100 vo francúzskom meste Biarritz v roku 2016.
V úvode sezóny 2024 ovládla halový turnaj W50 v Porte, ďalší priebeh roka však nenasvedčoval prílišnému stúpaniu vo svetovom poradí. Z kvalifikácie US Open ju navyše vyradila Usue Maitane Arconadaová, v tej chvíli tenistka mimo TOP 400. Po tejto prehre nasledovalo neuveriteľné ázijské turné.
Všetko sa začalo meniť po letných mesiacoch - v septembri sa v tuniskom Monastire dostala do finále a už o týždeň neskôr vyhrala podujatie v thajskom Hua Hine, na ktorom získala svoj prvý titul z okruhu WTA. Cieľom bolo konečne preniknúť do svetovej stovky, túto ambíciu sa jej podarilo naplniť.
Jej výkon však v istom kontexte ostal nepovšimnutý širšou tenisovou verejnosťou. Svoje meno tak šla zveľadiť do Číny. V Pekingu po kvalifikácii a deväťzápasovej víťaznej šnúre skončila pred bránami osemfinále, v Guangzhou stroskotala už na prvej prekážke, väčšiu slávu jej prinieslo až mesto Ťiou-ťiang, v ktorom zaknihovala tretie jesenné finále.
Za dva mesiace vyhrala Šramková 17 z 21 duelov a vo svetovom rebríčku sa posunula zo 120. na 43. miesto. Stále to však nestačilo na to, aby sa stala známou tenistkou. Potrebovala zažiariť aj na veľkej scéne a podarilo sa jej to práve včas, keď tím Slovenska svojím úsilím nasmerovala do finále Pohára Billie Jean Kingovej.
Ako slovenská jednotka najprv pokorila Danielle Collinsovú a svojmu tímu dala nádej na štvrťifnále. Následne medzi osmičkou najlepších zdolala Ajlu Tomljanovičovú a v boji o postup do finále ju nezastavila ani Katie Boulterová.
Slovensko teraz dúfa, že rodáčka z Bratislavy podá ďalší skvelý výkon aj vo finále PBJK proti Taliansku. Čo by jej k tomu mohlo pomôcť? Šramková je relatívne silová hráčka s dobrým servisom a solídnou hrou. Dobre a rýchlo sa pohybuje, pokrýva celú svoju časť kurtu a pomáha si kvalitným forhendom i skrátenými loptičkami. Pri sledovaní jej hry si pozorné oko všimne, že disponuje aj hernou schopnosťou vyprovokovať súperku k chybe.
Tieto atribúty by rada využila aj v boji o trofej PBJK, ktorý je pre Slovensko prvým po 22 rokoch. Prípadné víťazstvo Šramkovej však titul Slovensku ešte neprinesie a jej prehra proti svetovej štvorke Jasmine Paoliniovej by bola z hľadiska postavenia logickou. Nech sa stane čokoľvek, Rebecca už teraz napísala veľký príbeh s názvom Sezóna 2024.