Legendy sú aj medzi rozhodcami. Bernardes sa lúči s tenisom, viedol viac ako 8 000 zápasov
Sampras proti Agassimu, Federer proti Nadalovi, Djokovič proti Federerovi, Nadal proti Djokovičovi... Carlos Bernardes bol počas svojej kariéry empajrového rozhodcu svedkom aj týchto hviezdnych rivalít. Ako však jeho cesta k statusu jedného z najznámejších arbitrov prebiehala?
"Do kontaktu s tenisom som prvýkrát prišiel ako dieťa v Brazílii. Liezli sme cez plot do jedného z tenisových klubov, aby sme si tam mohli zahrať. Potom sme sa konečne zapísali medzi členov. Odvtedy som v tenisovom svete," povedal počas Turnaja majstrov v Turíne.
A čo ho vlastne k tenisu priviedlo? "Wimbledon. Je magický. Sedenie na empajri na centrálnom dvorci sa nedá s ničím porovnávať. Finále ročníka 2011 bolo vážne výnimočné," spomínal na víťazstvo Djokoviča nad Nadalom, po ktorom sa srbský rekordman prvýkrát stal svetovou jednotkou.
V roku 1984 začal trénovať talentovaných tenistov a čoskoro potom plnil úlohu čiarového rozhodcu v rámci stretnutia vtedajšieho Fed Cupu (teraz PBJK) v brazílskom Sao Paule. Niekoľko rokov pôsobil ako kouč aj arbiter, v roku 1992 sa však stal empajrovým rozhodcom na ATP Tour.
"Začal som s turnajmi v Južnej Amerike, potom som dostal prácu v Spojených štátoch. Pamätám si jednu z mojich prvých akcií v San Jose 1996. Na tom turnaji hrali Sampras, Agassi a Chang. Sampras bol svetovou jednotkou. Bolo to neuveriteľné. Od hrania tenisu na brazílskych uliciach som sa posunul na empajr v zápase medzi Samprasom a Agassim," oprášil spomienky.
V histórii je 29 svetových jednotiek a Bernardes mal tú česť rozhodovať zápasy 24 z nich, od Matsa Wilandera až po aktuálneho lídra ATP Jannika Sinnera. Rád spomína na to, čo nazýva špeciálnou érou Nadala, Federera a Djokoviča, ako aj na duely Murrayho, Del Potra a Wawrinku: "Myslím si, že niektoré z mojich najdlhších zápasov boli práve s Murraym. Hralo sa možno štyri hodiny a on stále išiel naplno."
Bernardes musel počas svojej kariéry riešiť viacero kontroverzných incidentov a od jednej z najväčších tenisových legiend si dokonca vyslúžil zákaz. Nadal, ktorý odohral svoj prvý súboj na okruhu ATP na Malorke v roku 2002 a bol pri tom práve Bernardes, sa s Brazílčanom nepohodol hneď niekoľkokrát.
Španiel raz dokonca využil práva tenistov umiestniť na čiernu listinu empajrového rozhodcu. Tým bol po incidente v Riu de Janeiro 2015 práve Bernardes. Nadal si kraťasy obliekol obrátene a chcel sa v útrobách štadióna prezliecť. Bernardes mu však odchod z kurtu neumožnil, Nadal sa musel zakryť uterákom a upraviť svoje oblečenie priamo na dvorci.
"Pre mňa osobne to bolo neúctivé. Nehovorím o varovaní za prekročenie času, tomu rozumiem. Ale mal som kraťasy obrátene a nemyslím si, že je správne, aby som si musel upraviť oblečenie pred všetkými priamo na kurte," hneval sa Nadal a dodal: "Rešpektujem ho, je to skvelý rozhodca aj človek. Ale myslím si, že keď sa objavia problémy, tak je pre obe strany lepšie, keď sa nejaký čas nebudeme na kurtoch stretávať."
Bernardes sa stal veľakrát terčom kritiky, aj empajroví rozhodcovia totiž robia chyby. Ako to platí v množstve profesií, vidieť sú hlavne negatíva. Brazílsky arbiter riadil vo svojej kariére viac ako osemtisíc zápasov, takže priestor na kritiku bol takmer neobmedzený.
Niektorí z nás ho mohli vídať viac než 30 rokov. Napríklad aj v úplne prvom súboji Nadala s Federerom v Miami 2004. S kariérou rozhodcu sa definitívne rozlúči na finálovom turnaji Davis Cupu v španielskej Málage. Pre niekoho možno bude ikonické, že kariéru ukončil na rovnakej akcii aj Nadal.