Vzhľadom na situáciu Barcelony je kritizovanie Xaviho predčasné a kontraproduktívne
Xavi neunikol kritike po vypadnutí zo skupiny Ligy majstrov. Neúspech je úrodnou pôdou pre čoraz silnejúce pochybnosti, ktoré vychádzajú od ľudí okolo dua "Bartomeu - Rosell". Tréner Barcelony ale zatiaľ nie je žiadnym zázračným mužom a to dokonca ani po letnom rozmachu na prestupovom poli.
Úspech neprichádza okamžite. Posledné zlyhanie v podobe účasti "len" v Európskej lige je dôkazom toho, že príchod veľkých mien triumf nikomu nezaručí.
Zdecimovaná obrana, nádej do najbližšieho obdobia
V úvode nového ročníka sa Barcelona prezentovala zaujímavou šnúrou zápasov. V La Lige majú z jedenástich kôl na konte deväť výhier, jednu remízu a prehru. Dokopy nazbierali 28 bodov. Mužstvo nastrieľalo 28 gólov (najlepšia ofenzíva spolu s Realom Madrid) a inkasovalo len štyri presné zásahy (najlepšia defenzíva).
Zo štatistického hľadiska je to najlepšia forma od roku 2017. Teda od čias, keď každý víkend bodovali Luis Suárez a Lionel Messi. Po prehre 1:3 v El Clásicu si Barca doma poradila s Villarrealom 3:0 a Bilbaom 4:0. Na "biely balet" majú z druhej priečky manko troch bodov.
V Lige majstrov predviedli Culés nekonzistentné výkony. Najmä vtedy, keď musel Xavi improvizovať popri zdecimovanej obrane. Bolo by nespravodlivé zabudnúť na fakt, že zranenia odstavili Julesa Koundého a Andreasa Christensena na tri týždne, Hectora Bellerína na mesiac. Ronald Araújo sa na trávnik vráti až po majstrovstvách sveta v Katare.
Následky boli obrovské. Alex Baldé hral na pozícii pravého obrancu, čím nechal vľavo priestor pre Jordiho Albu. Sergi Roberto sa vrátil po zranení, ale v realite ukázal, že na najvyššom leveli môže byť iba náhradníkom. Rovnako to platí pre Gerarda Piquého, ktorý bol šiestym variantom, keďže Xavi využíval v strede obrany Marcosa Alonsa. Piqué podal proti Interu Miláno jeden z najhorších výkonov vo svojej kariére.
Problém je najmä v mladých hráčoch. So stúpajúcim tlakom nie sú, aktuálne, schopní prispôsobiť sa dynamike a odolať náporu. Nájsť silu, aby zvládli prekážky bez ujmy. V Mníchove, po skvelom prvom polčase proti Bayernu Mníchov, sa po zmene strán nespamätali z neodpískanej penalty na Ousmana Dembelého.
V Miláne s Interom nenašli dostatok psychickych a ani fyzickych síl, aby svojho súpera predčili v strede poľa. V odvete zasa neudržali potrebnú úroveň počas celých 90 minút. Barca už jednoducho nevyvoláva strach. A bez strachu robia súperi menej chýb.
Prehnané očakávania zo všetkých strán
Xavi je nielen pod tlakom fanúšikov, ktorí očakávajú okamžité výsledky, ale aj svojich nadriadených. Vedenie klubu nastavilo latku z ekonomických dôvodov príliš vysoko. Predstavenstvo si mierne uletelo, pretože čakalo štvrťfinále Ligy majstrov.
Zlyhanie potrebuje okamžitú kompenzáciu, avšak Európska liga, v ktorej minuloročný víťaz Eintrach Frankfurt získal 8,5 milióna eur, je nedostatočná. Aj z toho dôvodu je pravdepodobné, že klub v blízkej budúcnosti oznámi meno nového sponzora.
Svoje miesto dostane na rukáve. V Katalánsku sa čoraz hlasnejšie hovorí o dohode s firmou obchodujúcou s kryptomenami. Sám Laporta o niečom podobnom v nedávnej dobe hovoriť nechcel. Pri súčasnej situácii si však nemôže dovoliť zaspať na vavrínoch.
Na druhej strane, možno je Xavi obeťou niektorých nelogických príchodov. Prestup za 55 miliónov eur Ferrana Torresa z Manchestru City, pravdepodobne, zjednodušilo cestu k predĺženiu zmluvy s Pedrim, keďže oboch zastupuje rovnaká agentúra.
Dohoda s Raphinhom, za ktorého Barca zaplatila vysokú sumu (48 miliónov + 12 miliónov v bonusoch), sa v tomto kontexte zdá ako zbytočná. Zavážil vplyv Deca - bývalého stredopoliara "Blaugranas", ktorý má hráča vo svojom portfóliu.
Naliehavosť nie je správny krok
Bolo by predčasné vyhodiť Xaviho. Je dobré, že je garantom taktiky, ktorá bola dlho prehliadaná, zatiaľ čo Messi maskuje svoje pozičné zlyhania svojou genialitou.
Každá minca má dve strany. Je spravodlivé si pripomenúť, že Xavi prebral mužstvo pred 11 mesiacmi. V čase, keď sa pohybovalo v strede tabuľky. Barca vypadla z Ligy majstrov a v La Lige nedokázala konkurovať súperom. Štyridsaťdvaročný kormidelník to s tímom nakoniec dotiahol na druhú priečku, čo vzhľadom na dostupný káder nebolo vôbec samozrejmosťou.
V súčasnosti musí nájsť správnu rovnováhu. Je potrebné hrať na dvoch krídelníkov? Keď nastúpili spolu Sergio Busquets, Frenkie de Jong, Pedri a Gavi, Bilbao sa nedostalo poriadne za polovicu. Zaskočila ich taktická flexibilita. S extra hráčom v strede a bez ortodoxného krídelníka našlo mužstvo väčšiu kontrolu. Iba čas ukáže, či je toto cesta, ktorou sa chce tréner uberať.
Nakoniec, môže si Joan Laporta dovoliť omyly? Možno sa vysmieval Víctorovi Fontovi, ktorý sa ako prvý verejne postavil za príchod Xaviho, ale prezident urobil niekoľko odvážnych krokov, aby oživil zašlú slávu Blaugranas. Keby bol vyhodený, kto ho nahradí? Za akú cenu?
Čas vo futbale neexistuje. Nemá ho dokonca ani taká klubová legenda, akou je Xavi. Napriek tomu po toľkých športových sklamaniach a finančných problémoch zlomiť nad ním rýchlo palicu by bolo chybou.
Rekonštrukciu nedosiahnete v priebehu pár týždňov. A už vôbec nebude rýchlejšia, keď každý rok vymeníte architekta.