Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Zaujímavosti z MS: Najhorší brankári, prekvapivé udalosti a nemecká zúfalosť

11Hacks / Filip Novák
Nemci nebudú mať na turnaj najlepšie spomienky.
Nemci nebudú mať na turnaj najlepšie spomienky.AFP
Majstrovstvá sveta v Katare sa čoskoro dostanú do štvrťfinálovej fázy, čo v praxi znamená, že svoju cestu turnajom už absolvovalo 24 tímov, teda tri štvrtiny pôvodného štartového poľa. Aké najzaujímavejšie príbehy vyradených tímov odhalila analýza údajov?

Najhorší tím

Kostarika. Po debakli 0:7 v úvodnom zápase so Španielskom sa stredoamerický tím rýchlo prepadol na dno všetkých dôležitých tímových ukazovateľov, často s obrovským odstupom na druhý najhorší tím. Čísla sa príliš nezlepšili ani po následnom víťazstve nad Japonskom. 

To dovolilo pasívnemu súperovi len jednu strelu zvnútra pokutového územia, ale inkasovalo jediný gól zápasu. Japonsko prehralo najtesnejším možným rozdielom, keď získalo xG 0,11, čo bol mimochodom druhý najhorší ofenzívny výkon na turnaji.

Ako vyjadriť túto pasivitu v údajoch? Kostarika hrala jednoznačne najnižší blok na celom turnaji. Svoje obranné akcie vykonávala v priemernej vzdialenosti 35,69 metra od svojej bránky, druhý najhorší bol Kamerun so 40 metrami, priemer turnaja bol približne 46 metrov a najvyšší blok hralo Anglicko s priemerom 54 metrov.

Zatiaľ čo štandardný tím na turnaji napádal každú jedenástu prihrávku súpera, Kostarika sa pokúšala o každú dvadsiatu ôsmu. Druhý najhorší Katar každú devätnástu. Medzitým mali Ticos loptu na svojich kopačkách len v 31 % prípadov. Pokračovať by sme mohli ešte ďalej.

Reprezentácia ukončila svoje pôsobenie na turnaji s najhorším útokom (spolu s Austráliou) a obranou na základe kvality vytvorených a dovolených šancí. Napriek tomu ju v záverečnom zápase skupiny delilo 20 minút od postupu na úkor Španielska a Nemecka.

Štatistiky zápasu.
Štatistiky zápasu.Stats Perform

Najpríjemnejšie prekvapenie

Ekvádor. Jeho defenzívne výkony už počas kvalifikácie o niečom svedčili, výber trénera Gustava Alfara bol aj napriek tomu na záverečnom turnaji veľmi príjemným prekvapením.

Podľa ukazovateľa očakávaných bodov bol šiestym najlepším tímom skupinovej fázy (napriek tomu nepostúpil), k čomu mu pomohla skvelá obrana. Z hľadiska kvality vytvorených gólových príležitostí súperov bol dokonca piaty najlepší.

Valencia a spol. sa vyznačovali aj prepracovaným pressingom - v intenzite boli tretí najlepší na turnaji a v efektivite siedmi. Boli tiež jedni z najlepších v úspešnosti obranných hlavičkových súbojov (tretí za Francúzskom a Uruguajom) a vo vyhrávaní odrazených lôpt.

Potrebná však nie je len obrana, ale aj vytváranie šancí, ktoré sa Ekvádorčanom stali osudnými. V skutočnosti si na turnaji vytvorilo lepšie strelecké príležitosti 24 ďalších tímov.

Najbizarnejšia udalosť

Ekvádor a jeho takmer dokonalý defenzívny výkon proti Holandsku. Dovolil mu len dve strely, z ktorých ani jedna nebola z vnútra šestnástky. Predpokladané počty gólov: 1,29 oproti 0,05 pre Ekvádor. Zverenci Louisa van Gaala pritom len štyrikrát v posledných 30 zápasoch vytvorili menej ako hodnotu jedného očakávaného gólu na zápas.

Opačný extrém predviedli Nemci v zápase s Japonskom, ktorý bol podľa xG tým najofenzívnejším na celom turnaji po zápase...Nemecka s Kostarikou.

Nemci vyslali na súpera 25 striel, ale Japonci nezaostávali - 12 striel, všetky zvnútra pokutového územia súpera. Konečné xG bolo 2,46 (+0,76 trestných minút) oproti 1,39 v prípade európskeho tímu.

Japonci však zvíťazili 2:1 a položili tak základ najprekvapujúcejšieho vývoja skupiny na tohtoročnom šampionáte. Potom si zo Španielska odniesli všetky tri body, ovládli tabuľku a poslali Nemcov domov, teda tím s dovtedy najlepším útokom na turnaji.

Štatistiky zápasu.
Štatistiky zápasu.Stats Perform

Najväčšie analytické prekvapenie

Príšerný defenzívny výkon Srbska. Iste, pred turnajom sa oveľa viac hovorilo o nabitej ofenzíve na čele s Aleksandarom Mitrovičom, ale aj defenzíva tímu bola dlho veľmi dobrá.

V Katare sa to však ani zďaleka nepotvrdilo, horšiu obranu z hľadiska kvality šancí mala len Kostarika. A to je naozaj len tak tak. Srbi dostali od Brazílie 1,9 xG, Kamerunčania pridali ďalších 2,39 a nakoniec Švajčiari 2,9.

Pri takom množstve príležitostí na skórovanie na strane súpera je jednoducho nemožné uspieť v tak malom priestore zápasov.

Najhorší brankári

Pre mnohých to môže byť jedno z najväčších prekvapení. V modeli, ktorý hodnotí zákroky brankára proti strelám vo vnútri pokutového územia, bol Guillermo Ochoa, fenomén majstrovstiev sveta, najnižšie hodnoteným hráčom po Hosseinim z Iránu a Barshamovi z Kataru.

Napriek tomu je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Mexiku na predchádzajúcich dvoch majstrovstvách sveta podarilo postúpiť zo skupiny. Podľa matematických modelov Ochoa svojimi zákrokmi počas týchto turnajov zabránil štyrom gólom v celkovo ôsmich zápasoch. Tentoraz však pustil o dva góly viac, ako by pustil priemerný brankár, keby čelil rovnakým strelám.

Édouard Mendy, ktorý mal byť oporou Senegalu, je na tom z hľadiska údajov podobne. To sa však nestalo a najfavorizovanejší africký tím sa s turnajom rozlúčil v osemfinále.