Presilovkové muky Slovákov pokračujú, Slafkovský nedal gól z 26 striel

Slafkovský sa proti Lotyšom síce presadil, ale až v samostatných nájazdoch.
Slafkovský sa proti Lotyšom síce presadil, ale až v samostatných nájazdoch.Profimedia
Do konca skupinovej fázy majstrovstiev sveta v hokeji zostáva odohrať 10 stretnutí. Slováci budú uzatvárať program skupiny B proti Švédom v utorok o 20:20. Ešte pred pondelkovými súbojmi, ktoré rozhodnú o tom, ktoré krajiny sa rozlúčia s elitnou divíziou, sme sa pozreli na bohaté spektrum štatistík v doterajšom priebehu turnaja.

Najvyšší ice-time pre mladé hviezdy

Po víkendovom dvojzápase sa priemerný čas Juraja Slafkovského v dueli navýšil o 21 sekúnd na 18:50 minúty. Rozdiel medzi ním a zvyškom forvardov sa výrazne zväčšil. Dvojica Pavol Regenda a Marek Hrivík strávi na ľade v priemere o viac ako minútu menej (obaja zhodne 17:44).

Priemerný ice-time Šimona Nemca klesol pod 20 minút (19:48 minút), svoje čísla navýšili Martin Fehérváry (o 13 sekúnd na 19:22) a Peter Čerešňák (o 27 sekúnd na 19:08). Obranca New Jersey má spoločne s útočníkom Montrealu v priemere najdlhšie striedania - 49 sekúnd. O sekundu menej sa na ľade zdrží Libor Hudáček.

Naopak, najmenej si zahrajú obrancovia Andrej Golian (5:29) s Františkom Gajdošom (6:33), z útočníkov sú to Marko Daňo (9:41) a Martin Faško-Rudáš (10:09).

Zostrih súboja Slovensko - Lotyšsko.
Flashscore

Osamostatnený Hudáček

Šesť duelov sa Slafkovský nezapísal do listiny strelcov, hoci brankárových súperov preveril v 26 prípadoch. Hrivík vyslal 22 pokusov, raz sa však presadil. Slabú efektivitu elitnej formácie potvrdzuje Peter Cehlárik s 18 strelami a dvomi gólmi. Druhý najväčší počet zakončení bez zásahu do čierneho má duo Čerešňák - Andrej Kudrna (zhodne po deväť striel).

Vďaka trojbodovému koncertu proti Francúzom sa na čele tímovej produktivity osamostatnil Libor Hudáček s deviatimi bodmi za päť gólov (potreboval na nich 16 striel) a štyri asistencie. Druhý je Martin Pospíšil so siedmimi bodmi (3+4), nasledujú šesťbodoví Nemec (1+5) so Slafkovským (0+6).

Zostrih súboja Slovensko - Francúzsko.
Flashscore

Najviac trestných minút má naďalej Miloš Kelemen po tom, čo dostal individuálny trest proti Nemcom. Nechceným lídrom v počte dvojminútových trestov je Regenda (4). Pospíšil je prvý v úspešnosti na vhadzovaniach (54,46 %), na chrbát mu dýchajú Matúš Sukeľ (53,75 %) a Lukáš Cingel (52 %). V štatistike +/- dominuje Hudáček (+9) pred Tatarom (+7), na opačnej strane spektra sú Hrivík, Cehlárik a Kelemen (-2).

Samuel Hlavaj si po víkende vylepšil úspešnosť zákrokov z 93,65 % na 93,94 %, dokopy kryl 124 zo 132 zakončení v piatich meraniach síl. Z tohto pohľadu je najlepším brankárom turnaja, za ním nasledujú dvaja Švédi Filip Gustavsson (tri zápasy, 92,65 %, 63/68) a Samuel Ersson (dva zápasy, 92,59 %, 25/27).

Na čele trio z USA

Čelo produktivity ovládli americkí útočníci. Matt Boldy má na konte 12 bodov (5+7) vďaka šesťbodovému duelu proti Kazachstanu, Brady Tkachuk (6+5) a Johnny Gaudreau (3+8) zhodne po 11. Rovnaký počet bodov má aj švajčiarsky obranca Roman Josi (3+8), ktorý je s Gaudreauom najlepší nahrávač.

Medzi kanoniermi sa delia o priebežné prvenstvo Dylan Cozens z Kanady, Tkachuk a Oliver Kapanen z Fínska, ktorého v pondelok čaká Dánsko. Päť zásahov strelili piati hokejisti.

Kanaďan John Tavares jasne dominuje bilancii vhadzovaní, keď uspel v 77,78 % prípadov (63 z 81). Nad 70 % sa vyšplhal už iba Američan Kevin Hayes (70,59), tretí je Tkachuk (68,09) a až tak Európania - Francúz Pierre-Édouard Bellemare (65,31) a David Kämpf (64,47).

Pohľad na 15 najlepších hráčov bodovania pred pondelkovými zápasmi.
Pohľad na 15 najlepších hráčov bodovania pred pondelkovými zápasmi.Flashscore

V "štatistike pravdy" má +10 bodov Švéd Marcus Johansson, ktorého čaká v pondelok od 16:20 zápas s Francúzskom. Druhý je Hudáček (+9), osem zárezov svieti pri menách Boldyho a Gaudreaua. Najviac trestných minút (33) zaknihoval Oskars Batna z Lotyšska. Šesť dvojminútových trestov nazbieral český obranca Radko Gudas, po päť jeho kolega Michal Kempný a bek Britov Ben O'Connor.

Presilovkové muky pokračujú

V Ostrave nič nové. Slováci na turnaji využili jednu presilovku z 19, ich úspešnosť klesla na 5,26 %. Horší sú už len Poliaci s nulou (0/18), len tesne nad nami sú Lotyši (5,88 %, 1/17). Prví sú Nemci (45,45 %, 5/11), nasledujú ich Švajčiari (35,71 %, 10/28) a Američania (30 %, 6/20).

Oslabenia mužstva s dvojkrížom na hrudi patria na turnaji k tomu lepšiemu, aktuálne to stačí na piate miesto (88,24 %, dva obdržané góly v 17 oslabeniach). Najlepší sú Fíni, Švédi a Američania, ktorí stále neinkasovali. Najhorší sú Rakúšania (61,9 %, 8/21), doplnení Švajčiarmi (68,18 %, 7/22) a Kazachmi (68,75 %, 5/16).